Šéf WTA kritizuje French Open. Nemají právo dál penalizovat Šarapovovou, rozčiluje se

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 5. 2017 14:33
Maria Šarapovová nedostala od pořadatelů tenisového Roland Garros divokou kartu ani do kvalifikace. Jejich zdůvodnění se ovšem nelíbí šéfovi WTA, který tvrdí, že si Ruska svůj trest za doping už odpykala a není spravedlivé ji nadále trestat.
Maria Šarapovová.
Maria Šarapovová. | Foto: ČTK

Praha - Zatímco většinová část tenisového světa zprávu o neúčasti Marie Šarapovové na blížícím se French Open kvituje, šéf WTA Steve Simon je rozezlen. Dvaašedesátiletý funkcionář kritizuje pořadatele antukového grandslamu a kontroverzní ruskou superstar brání.

Simonovi se nelíbí zdůvodnění pořadatelů, kteří odmítli udělit Šarapovové divokou kartu ve jménu boje proti dopingu.

"Musím to přijmout, protože divoké karty jsou v kompetencích jednotlivých turnajů. Nicméně nesouhlasím s tvrzením, které použili jakožto odůvodnění neudělení divoké karty Šarapovové. Svůj trest si už odpykala," uvedl šéf ženské tenisové asociace.

Ruska byla potrestána po pozitivním nálezu zakázaného meldonia v těle loni po lednovém Australian Open. Patnáctiměsíční distanc si odpykala letos na konci dubna.

Poté dostala divoké karty na turnaje ve Stuttgartu, Madridu a Římě. Organizátoři French Open tak byli prvními, kteří se rozhodli jinak. Verdikt padl v úterý v živém vysílání na facebookových stránkách turnaje. 

"Je to moje zodpovědnost, je to mé poslání chránit tenis a chránit jeho vysoký standard," prohlásil prezident Francouzské tenisové federace Bernard Giudicelli. "Trest má za sebou a může vyrazit na cestu k dalším úspěchům. Divoké karty máme pro návraty po zranění, nemůžeme mít divoké karty pro návraty po dopingu," dodal.

Rozhodnutí bylo poměrně překvapivé, spíše se čekalo, že Francouzi zvolí kompromis a Šarapovové dovolí startovat alespoň v kvalifikaci. Nakonec ale zvítězila vize čistého sportu, kterou francouzský sport začal velice tvrdě vyžadovat zejména po skandálech spojených s cyklistickou Tour de France.

"Roland Garros, i ostatní grandslamy a ITF, ATP a WTA investují nemalé prostředky do boje proti dopingu. Bylo pro nás nepředstavitelné rozhodnout se v rozporu s těmito myšlenkami," vysvětlil devětapadesátiletý Giudicelli.

Právě tato věta šéfa WTA pořádně nadzvedla. Simon ostře odmítl, že by měla být Šarapovová nadále trestána, když už si trest vyměřený oficiálními orgány odseděla.

"Členové antidopingového programu nemají právo penalizovat jakéhokoli hráče ještě nad rámec sankcí, které udělily příslušné orgány," reagoval Simon. Šarapovová se v reakci mírnila a snažila se alespoň navenek nedělat si z verdiktu těžkou hlavu.

"Pokud tohle musím absolvovat, abych se znovu zvedla, tak jdu do toho. Žádná slova, zápasy nebo činy mi nikdy nezabrání v tom, abych si plnila své sny. A že jich mám hodně," napsala pětinásobná grandslamová šampionka na Twitteru.

Ruska, která se v Římě zranila v utkání druhého kola, má tak dostatek času na rekonvalescenci. Na kurty se vrátí na začátku travnaté sezony. Díky divokým kartám bude startovat na turnajích v Birminghamu a Hertogenboschi. Žebříčkový posun do druhé stovky pořadí jí pak zajišťuje start v kvalifikaci Wimbledonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy