Fruhvirtová fantasticky debutovala na US Open, dál jdou i Plíšková a Bouzková

30. 8. 2022 18:40
Tři české tenistky pokračují na US Open. Na postup na grandslamu debutující Lindy Fruhvirtové navázaly Karolína Plíšková a Marie Bouzková. Právě tyto dvě české tenistky se spolu utkají ve 2. kole.
Linda Fruhvirtová v 1. kole US Open při premiéře na grandslamu
Linda Fruhvirtová v 1. kole US Open při premiéře na grandslamu | Foto: Reuters

Tenistka Marie Bouzková vyhrála na úvod US Open české derby s Lindou Noskovou a po vítězství 6:2, 6:7, 6:2 narazí na další krajanku Karolínu Plíškovou. Loňská čtvrtfinalistka porazila po dramatické bitvě Polku Magdu Linetteovou 6:2, 4:6, 7:6.

Při svém grandslamovém debutu uspěla Linda Fruhvirtová, která zdolala Číňanku Wang Sin-jü zdolala 6:3, 6:4. Dál jde také Petra Kvitová díky výhře nad Ruskou Erikou Andrejevovou 7:6, 6:0.

Turnaj naopak skončil pro Terezu Martincovou, jež podlehla Estonce Kaie Kanepiové 6:7, 3:6. Mezi muži dohrál poslední český zástupce Jiří Veselý, který podlehl 23. hráči světa Britu Danielu Evansovi 4:6, 1:6, 1:6.

Nejvýše postavená Češka na turnaji Kvitová sice proti ruské kvalifikantce Andrejevové ztrácela v prvním setu 2:5, poté se jí ale podařil brejk a v tie-breaku ztratila jen tři hry. Ve druhé sadě už 21. hráčka světa nedala soupeřce šanci a nadělila jí "kanára". V dalším kole Kvitová narazí na Ukrajinku Anhelinu Kalininovou, která zdolala domácí Bernardu Peraovou dvakrát 6:4.

Čtyřiadvacetiletá Bouzková porazila o sedm let mladší Noskovou měsíc poté, co ji vyřadila také v semifinále turnaje WTA v Praze. Čtvrtfinalistka letošního Wimbledonu se do druhého kola US Open dostala až na pátý pokus.

Rodačka z Prahy měla lepší úvod a díky čtyřem hrám za sebou získala první set. Ve druhé sadě podávala za stavu 5:3 na vítězství v zápase, Nosková ale nic nevzdala. Juniorská vítězka loňského Roland Garros, která se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace, vývoj otočila a po triumfu ve zkrácené hře si vynutila pokračování.

Ve třetím setu však byla Bouzková opět při podání bezchybná, získala dva brejky a dotáhla duel k postupu. Celkem si pomohla 12 esy, Nosková nezaznamenala ani jedno.

Další soupeřkou Bouzkové bude Plíšková. Bývalá světová jednička sice předchozí čtyři souboje s Linetteovou vyhrála bez ztráty setu, tentokrát ale musela o vítězství tvrdě bojovat. Po zisku první sady prohrála po nepovedené koncovce druhý set a ve třetím ztrácela 1:4. Podařilo se jí sice duel otočit, ale za stavu 6:5 utkání nedopodávala.

Rozhodnutí proto přišlo v turbulentním tie-breaku. Plíšková vedla už 7:2, Linetteová ale šesti míčky za sebou zkrácenou hru otočila a mohla při svém podání dotáhnout zápas k vítězství. Oba servisy ale ztratila a Plíšková poté využila první mečbol.

Talentovaná Fruhvirtová, které patří v žebříčku WTA 167. místo, narazí v další fázi na bývalou světovou jedničku a dvojnásobnou grandslamovou šampionku Španělku Garbiňe Muguruzaovou. Při svém debutu v hlavní soutěži turnaje "velké čtyřky" uspěla proti Wang Sin-jü v prvním setu zásluhou dvou brejků v úvodu. Přestože ve druhé sadě ztrácela 2:4, díky čtyřem hrám za sebou si zajistila postup. O tři roky starší Číňanka doplatila na 41 nevynucených chyb.

Sedmadvacetiletá Martincová se nedostala do druhého kola US Open ani na pátý pokus a počtvrté za sebou. Proti Kanepiové získala hned ve druhé hře brejk, ten ale vzápětí nepotvrdila a ve zkrácené hře prohrála 4:7. Ve druhém setu už byla Estonka při svém podání stoprocentní a nenabídla Martincové ani jednu brejkovou příležitost.

Veselý prohrál v úvodním kole US Open popáté za sebou. Proti favorizovanému Evansovi získal jen šest gamů, z toho čtyři v úvodním setu. Rodák z Příbrami se přes první kolo grandslamu letos dostal jen ve Wimbledonu.

Do akce půjde ve druhý hrací den ještě Kateřina Siniaková, která vyzve domácí Američanku Taylor Townsendovou.

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 60 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Norrie (7-Brit.) - Paire (Fr.) 6:0, 7:6 (7:1), 6:0, Dimitrov (17-Bulh.) - Johnson (USA) 6:3, 6:2, 6:2.

Ženy:

L. Fruhvirtova (ČR) - Wang Sin-jü (Čína) 6:3, 6:4, Kanepiová (Est.) - Martincová (ČR) 7:6 (7:4), 6:3, Šwiateková (1-Pol.) - Paoliniová (It.) 6:3, 6:0, Sabalenková (6-Běl.) - Harrisonová (USA) 6:1, 6:3, Pegulaová (8-USA) - Golubicová (Švýc.) 6:2, 6:2. Plíšková (22-ČR) - Linetteová (Pol.) 6:2, 4:6, 7:6 (10:8), Bouzková - Nosková (obě ČR) 6:2, 6:7 (3:7), 6:2, Muguruzaová (9-Šp.) - Tausonová (Dán.) 6:3, 7:6 (7:5), Čeng Čchin-wen (Čína) - Ostapenková (16-Lot.) 6:3, 3:6, 6:4, Cirsteaová (Rum.) - Siegemundová (Něm.) 6:4, 6:4.