Vondroušová v transu, utrpení Krejčíkové a nakonec smutek. Tak Češky padly

Zklamaná Kateřina Siniaková.
Markéta Vondroušová vstoupila do důležitého klání o postup do semifinále proti Švýcarsku nervózně a s vědomím, že jí soupeřka Viktorija Golubicová v jediném dosavadním vzájemném duelu před časem v Indian Wells porazila.
Zpočátku české dvojce vůbec nic nevycházelo. Úvod to byl veskrze tragický, Vondroušová prohrála prvních devět výměn zápasu. "Myslela jsem ale na to, že v tenise se může stát úplně všechno," řekla po zápase.
Slušně zaplněná O2 aréna se propadla do zaskočeného ticha. Úvodní trápení finalistky olympijských her v Tokiu překvapilo i Billie Jean Kingovou.
Americká tenisová ikona společně s šéfem ITF Davidem Haggertym sledovala skvělý výkon devětadvacetileté Golubicové. Už to bylo 1:4, když se Vondroušová probudila a s tím probrala z letargie i celou arénu.
Foto: Milan Kammermayer
Sport Sport, Milan Kammermayer
Aktualizováno 4. 11. 2021 23:01
Tragický začátek Markéta Vondroušová proměnila ve spanilou jízdu. V souboji jedniček Barbora Krejčíková padla. Závěrečný debl pak ovládly Švýcarky. Podívejte se prostřednictvím fotografií, jak se v O2 aréně vyvíjel rozhodující duel o postup do semifinále Billie Jean King Cupu mezi Českem a Švýcarskem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy