Šarapovová otevřeně o Češkách: Strýcová chodila s mou pubertální láskou, Kvitová mi pokazila příběh

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 3. 2018 11:48
Ruská tenistka Maria Šarapovová ve své knize vypráví o těžkých začátcích v Americe, nenávisti Sereny Williamsové i o zkušenostech s Češkami.
Petra Kvitová a Maria Šarapovová po finále Wimbledonu 2011
Petra Kvitová a Maria Šarapovová po finále Wimbledonu 2011 | Foto: Reuters

Praha - Přemýšlela o konci kariéry, chtěla ještě absolvovat poslední sezonu, kdy objede všechny čtyři grandslamy, a pak tenisovou pouť uzavřít. Jenže na startu roku 2016 zastihla Rusku Marii Šarapovovou šokující zpráva, dopingová kontrola odhalila ve vzorku její moči zakázanou látku. Skvělá kariéra se rázem zhroutila.

Ve své autobiografii, která vyšla v češtině na konci ledna pod názvem Nezastavitelná, se vrací nejen k nejvýznamnějším momentům svého života, ale znovu i k dopingové kauze a k tomu, jak se nepovolené meldonium do jejího těla dostalo.

"Mildronát je ve východní Evropě a Rusku podobný ibuprofenu. Miliony lidí jej berou denně.  Ale jak zvyšuje výkonnost? To nedokáže říct ani ITF. Podělala jsem to. Nevěnovala jsem dostatečnou pozornost revidovanému seznamu zakázaných látek. Podělali to i oni. O změnách v seznamu měli informovat mnohem lépe," postěžovala si v knize Ruska.

ITF totiž na konci sezony poslala seznam zakázaných látek na další sezonu pouze v emailu a k informacím o novinkách se muselo proklikat přes několik odkazů. To Ruska neudělala, dostala trest na dva roky, který byl později snížen na 15 měsíců. Nejhorší pro ni ale nebyla nucená přestávka, nýbrž dehonestace, kterou si musela projít.  

"Noviny po mně šly, nazvaly mě podvodnicí a lhářkou, srovnávaly mě se slavnými dopingovými hříšníky. Když jsem před svým domem v LA mluvila se zahradníkem, chlapec, kterému podle hlasu nebylo víc než 14 let, na mě z projíždějícího auta začal řvát: Zfetovaná děvka. Běž do p…, Marie," vypráví Šarapovová.

Ta si sepsáním knihy o svém životě dala za cíl trochu napravit vlastní pověst a čtenářům předložit vysvětlení, proč je na kurtu i v životě takovou bojovnicí. Proč možná nemá na okruhu tolik kamarádek, ale o to více vítězství.

Vyprávět začíná v době, kdy poprvé vzala do ruky raketu a kdy ji otec v jejích šesti letech se sedmi sty dolary v kapse odvezl ze zhrouceného Ruska do Ameriky, aby tu našla lepší podmínky pro tenisový růst.

"Znamenalo to opustit mámu a nevěděla jsem na jak dlouho," upozorňuje nyní třicetiletá tenistka, která se pak dostala do akademie Nicka Bollettieriho, kde nějaký čas bydlela sama se staršími dívkami, zatímco její otec vydělával na účty.

"Ale neplakala jsem. Naučila jsem se pocity skrývat a nedávat najevo slabost. Proto se dodnes na kurtu nerozčiluji, neházím raketou," píše v biografii. 

Maria Šarapovová (přebal knihy)
Maria Šarapovová (přebal knihy) | Foto: Nakladatelství JOTA

V ní popisuje i rychlý nástup do profesionálního tenisu a triumf na Wimbledonu, který ovládla v pouhých sedmnácti letech, když ve finále přehrála Serenu Williamsovou.  A právě tam prý hvězdná Američanka začala Rusku nenávidět, když ji mladičká vítězka nechtěně přistihla v šatně, jak pláče.

"Nedlouho po turnaji jsem se doslechla, že Serena pověděla jedné přítelkyní - která to pak řekla mně: 'S tou malou mrchou už nikdy neprohraju.' Nikdy mi to neodpustila," uvedla Šarapovová.

Důležitou roli v kariéry rodačky z Ňaganě hrály také české tenistky. V roce 2002 narazila ve finále juniorské dvouhry Australian Open na Barboru Strýcovou a prohrála s ní ve dvou setech.

"Nejenže mě porazila, ale navíc chodila s mou první pubertální láskou Philippem Petzschnerem. To se mi ani trochu nelíbilo. Barbora byla jako vichřice, útočící na mě ze všech stran kurtu a vracející všechny mé ploché, tvrdé údery. Přivádělo mě to k šílenství," popsala utkání proti plzeňské hráčce. 

O devět let později jí připravila velké zklamání jiná česká naděje, a to ve finále wimbledonského turnaje. Šarapovová se vracela po operaci zpět mezi špičku a toužila po další trofeji z All England Clubu, ale blonďatá lvice si došla pro životní úspěch.

"Od roku 2004 jsem se vrátila zpátky do finále Wimbledonu a Kvitová mi ten příběh zkazila. Je o pár let mladší než já a vždycky nebezpečná. Levačka, co dává silné, dominantní údery od základní čáry, kterými vás honí ze strany na stranu, a její podání je těžko čitelné," rozebrala hlavní zbraně Češky Šarapovová.

Po odpykání trestu je ruská tenistka zpátky na okruhu. V žebříčku patří někdejší světové jedničce až 41. místo a je ještě daleko za svými předchozími úspěchy. Končit teď ale nehodlá.

"Myslím jenom na hru. Dokud budu moct. Co nejlíp. Dokud nesundají sítě. Dokud mi nespálí rakety. Dokud mě nezastaví. Jen ať si to zkusí," dodává. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy