reklama
 
 

Šampionka Halepová jako zlodějka šrotu? Charlie Hebdo pod palbou kritiky

18. 6. 2018 12:56
Kontroverzní francouzský magazín je opět ve středu pozornosti. Kvůli karikatuře rumunské vítězky tenisového Roland Garros Simony Halepové.

Praha - Rumunský národ je pobouřen. Samotná protagonistka zlomyslné karikatury odmítá záležitost komentovat. A zase víří diskuse o svobodě slova a projevu.

Věhlasný satirický časopis Charlie Hebdo udeřil. Minulý týden v novém čísle otiskl kresbu rumunské tenisové hvězdy, světové jedničky a královny nedávného French Open Simony Halepové. Ta na ní drží vítěznou trofej a nadšeně vykřikuje: "Šrot, šrot!"

Význam netřeba příliš vysvětlovat. Rumuny obrázek jejich asi největší současné sportovní modly, připodobněné k "zlodějce kovu", pořádně nadzvedl. Sociální sítě jsou plné rozezlených komentářů a kriticky se k vyznění kresby vyjádřila i celá řada rumunských politiků.

"Nejsem v pozici, abych to jakkoli komentovala," vzkázala šestadvacetiletá hráčka.

Francouzský velvyslanec v Rumunsku Michele Ramis měl co vysvětlovat. "Jde o svobodu vyjadřování a svobodu tisku," prohlásil a dodal: "Kresba v žádném případě nereprezentuje francouzské veřejné mínění."

Vyjádřil se i renomovaný rumunský novinář Dan Alexe, který pracuje v Bruselu. "Věřím, že je to vtip namířený na francouzské ignoranty, kteří si myslí, že všichni Rumuni jsou zloději kovu," blýskl se hojně citovaným tweetem.

Proti karikatuře se postavila také řada francouzských občanů, pro které je Charlie Hebdo symbolem svobody slova, a to zejména po teroristickém útoku z roku 2015, kdy islámští fanatici zabili v pařížské redakci magazínu dvanáct lidí. 

A heslo spojené s tragickou událostí, tedy "Je suis Charlie", momentálně nahradilo spojení "Je suis Simona", vyjadřující podporu rumunské tenistce.

"Jsem Charlie a vždycky budu. Snad je ale nijak nenapadnu, když řeknu, že občas prostě nejsou vtipní. Jako nyní," prohlásil na Twitteru uživatel Jean Dorsans. 

Rumunské reakce jsou o poznání tvrdší. "Prezentace Simony Halepové, a tím i nás všech Rumunů jako cikánů ukazuje, jak nevzdělaní a nenávistní zmetci jste. Teď je jasné, že to, co se stalo v roce 2015, jste si zasloužili, protože jste strašní lidé," napsala Nicoleta.

Uživatel John Neata zase požaduje omluvu přímo od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona: "Pane prezidente, jako rumunský občan jsem zneklidněn kresbou znázorňující triumf Simony Halepové. Je to velmi rasistické. Taková je země, kterou reprezentujete?"

Pro informaci, romská menšina činí pouhá tři procenta současné dvacetimilionové rumunské populace.

autor: Aleš Vávra | 18. 6. 2018 12:56

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama