Šampionka Halepová jako zlodějka šrotu? Charlie Hebdo pod palbou kritiky

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 6. 2018 12:56
Kontroverzní francouzský magazín je opět ve středu pozornosti. Kvůli karikatuře rumunské vítězky tenisového Roland Garros Simony Halepové.
Simona Halepová s trofejí pro vítězku Roland Garros.
Simona Halepová s trofejí pro vítězku Roland Garros. | Foto: Reuters

Praha - Rumunský národ je pobouřen. Samotná protagonistka zlomyslné karikatury odmítá záležitost komentovat. A zase víří diskuse o svobodě slova a projevu.

Věhlasný satirický časopis Charlie Hebdo udeřil. Minulý týden v novém čísle otiskl kresbu rumunské tenisové hvězdy, světové jedničky a královny nedávného French Open Simony Halepové. Ta na ní drží vítěznou trofej a nadšeně vykřikuje: "Šrot, šrot!"

Význam netřeba příliš vysvětlovat. Rumuny obrázek jejich asi největší současné sportovní modly, připodobněné k "zlodějce kovu", pořádně nadzvedl. Sociální sítě jsou plné rozezlených komentářů a kriticky se k vyznění kresby vyjádřila i celá řada rumunských politiků.

"Nejsem v pozici, abych to jakkoli komentovala," vzkázala šestadvacetiletá hráčka.

Francouzský velvyslanec v Rumunsku Michele Ramis měl co vysvětlovat. "Jde o svobodu vyjadřování a svobodu tisku," prohlásil a dodal: "Kresba v žádném případě nereprezentuje francouzské veřejné mínění."

Vyjádřil se i renomovaný rumunský novinář Dan Alexe, který pracuje v Bruselu. "Věřím, že je to vtip namířený na francouzské ignoranty, kteří si myslí, že všichni Rumuni jsou zloději kovu," blýskl se hojně citovaným tweetem.

Proti karikatuře se postavila také řada francouzských občanů, pro které je Charlie Hebdo symbolem svobody slova, a to zejména po teroristickém útoku z roku 2015, kdy islámští fanatici zabili v pařížské redakci magazínu dvanáct lidí. 

A heslo spojené s tragickou událostí, tedy "Je suis Charlie", momentálně nahradilo spojení "Je suis Simona", vyjadřující podporu rumunské tenistce.

"Jsem Charlie a vždycky budu. Snad je ale nijak nenapadnu, když řeknu, že občas prostě nejsou vtipní. Jako nyní," prohlásil na Twitteru uživatel Jean Dorsans. 

Rumunské reakce jsou o poznání tvrdší. "Prezentace Simony Halepové, a tím i nás všech Rumunů jako cikánů ukazuje, jak nevzdělaní a nenávistní zmetci jste. Teď je jasné, že to, co se stalo v roce 2015, jste si zasloužili, protože jste strašní lidé," napsala Nicoleta.

Uživatel John Neata zase požaduje omluvu přímo od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona: "Pane prezidente, jako rumunský občan jsem zneklidněn kresbou znázorňující triumf Simony Halepové. Je to velmi rasistické. Taková je země, kterou reprezentujete?"

Pro informaci, romská menšina činí pouhá tři procenta současné dvacetimilionové rumunské populace.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 33 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy