Šafářová: Po operaci jsem byla vyřízená. První trénink mě vyčerpal po půl hodině

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 3. 2019 15:46
Lucie Šafářová se v úterý v pražské Stromovce po dlouhých měsících zase postavila na kurt. A o pár hodin později oznámila, že se právě v areálu pražské Sparty na přelomu dubna a května nadobro rozloučí s českými fanoušky.
Lucie Šafářová se bude v Praze loučit po boku Bethanie Mattekové-Sandsové.
Lucie Šafářová se bude v Praze loučit po boku Bethanie Mattekové-Sandsové. | Foto: ČTK

Už několik týdnů měla odpočívat v tenisovém důchodu. Osud ale rozhodl jinak. Zamýšlené loučení na Australian Open zhatilo české tenistce zraněné zápěstí.

"Mrzelo mě to moc, hlavně kvůli Báře Strýcové, s kterou jsem měla hrát čtyřhru. Oznámila jsem jí to na poslední chvíli. O to větší radost jsem měla, že se jí tak dařilo s Markétou Vondroušovou," vrátila se k lednovému zklamání.

Ani další týdny nebyly pro brněnskou tenistku z nejrůžovějších. Po zápěstí se ozvala nemoc, která vyvrcholila operací mandlí.

"Teď jsou to tři týdny od zákroku, dnes jsem byla od té doby poprvé na dvorci. Ani předtím jsem toho ale moc nenahrála," vyprávěla Šafářová, která poslední soutěžní zápas absolvovala na začátku září v kanadském Quebecu.

"Po operaci jsem byla hodně vyřízená," přiznala dvaatřicetiletá hráčka. "A dnes na prvním tréninku jsem nemohla po půl hodině. Hrála jsem s jednou místní mladou žábou a zjistila jsem, jak moc špatně jsem na tom fyzicky," smála se. 

Ve středu se chystá na další tréninkovou dávku a doufá, že její kondiční stav půjde rychle nahoru. Do zahájení Prague Open zbývá 40 dní, což je podle Šafářové dostatek času.

"Je to naposledy, tak se ještě kousnu. Sport jako takový mám ráda, takže dostat se do formy bude po tom počátečním šoku zase potěšení. Je to dlouho, co jsem mimo, a jsem ráda, že jsem zpět, byť jen na chvíli," řekla trojnásobná vítězka pražského turnaje. Za příležitost rozloučit se s profesionálním tenisem před domácími fanoušky je vděčná. 

"Bude pro mě těžké zvládnout to emočně. Ale vždycky mě tady publikum nabíjelo, tak doufám, že se to stane i teď. Snad nebude konec hned po prvním zápase."

V Praze nastoupí jak ve dvouhře, tak v deblu. Do něj nastoupí Šafářová po boku partnerky, se kterou prožila na okruhu největší úspěchy, včetně pěti triumfů na grandslamových turnajích mezi lety 2015 a 2017. Stromovka uvidí oživení legendárního páru Bucie, do Prahy přijede Američanka Bethanie Matteková-Sandsová.

"Podařilo se, že přijede Bethanie. Je úžasné, že se budu moci rozloučit po boku jedné ze svých nejlepších kamarádek," uvedla bývalá světová jednička ve čtyřhře.

Matteková-Sandsová prý vůbec neváhala, zda pozvání přijmout. "Řekla hned ano. Je také po operaci, tak prý budeme taková veselá dvojka," přiblížila Šafářová jednoduché lanaření americké hvězdy. A přidala zajímavou perličku. "Beth mě informovala o tom, že její bratr pátral v rodokmenu a zjistil, že její rodina má české předky. Už se vysvětlilo, proč nás má tak ráda."

Šafářová nezastírá, že by se ještě před pražským turnajem ráda někde rozehrála. Zvažuje proto žádost o divokou kartu do kvalifikace v německém Stuttgartu. "Uvidíme, jak na tom budu. Nechávám to otevřené," řekla.

A otevřenou možností je i poslední rozloučení se světovým publikem. Na grandslamovém Roland Garros v Paříži. 

"Zvažuji to, ale nejsem ještě rozhodnutá. Bethanie je domluvená s jinou partnerkou a já bych se chtěla rozloučit vedle někoho, s kým mám nějaký příběh. Nechci tam jet za každou cenu," vysvětlila.

Možná zkusí pořadatele French Open požádat o divokou kartu do dvouhry, její realizaci ale nevidí příliš nadějně. "Možná zažádám, ale šance je poměrně malá. Mají hodně mladých hráček, které dostanou přednost."

Šafářová pochopitelně řešila, jestli se po další spršce zdravotních problémů ještě k profesionálnímu sportu vracet. Nakonec zvítězila touha rozloučit se právě na kurtu. "Takové rozloučení je nejhezčí. A v Praze mi to přijde takové osudové a pěkné," potvrdila.

Spoléhat prý bude na takzvanou "falešnou" formu, která občas záhadně přichází po návratu z delší sportovní hibernace.

"Ta ale nikdy moc dlouho nevydrží, takže jsem rozhodnutá, že v Praze nebo v Paříži kariéru definitivně ukončím," řekla finalistka dvouhry na Roland Garros z roku 2015. 

 

Právě se děje

Další zprávy