Černý pátek Češek vylepšila jen Plíšková. Šafářová, Siniaková i Strýcová na Wimbledonu končí

Aktualizováno 6. 7. 2018 22:04
Šafářová i SIniaková vyhrály první set svých zápasů, ale soupeřky dokázaly otočit. Strýcová podlehla po dramatickém třetí sadě.
Karolína Plíšková ve třetím kole Wimbledonu 2018
Karolína Plíšková ve třetím kole Wimbledonu 2018 | Foto: Reuters

Londýn - Pouze Karolína Plíšková v pátek na kurtech v Londýně slavila vítězství, pro české Lucii Šafářovou, Kateřinu Siniakovou i Barboru Strýcovou skončil wimbledonský turnaj ve dvouhře ve třetím kole.

Plíšková dokázala duel s Mihaelou Buzarnescuovou z Rumunska otočit po prohraném prvním setu a zvítězila 3:6, 7:6, 6:1. Šafářová na londýnské trávě v pátek prohrála s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou 6:4, 4:6 a 1:6. Siniaková nestačila na Italku Camilu Giorgiovou, jíž podlehla 6:3, 6:7, 2:6. Strýcovou po setech 6:7, 6:3, 8:10 vyřadila Julia Görgesová.

Plíšková byla v utkání s devětadvacátou nasazenou Buzarnescuovou dlouho horší. V prvním setu při servisu levou rukou hrající soupeřky uhrála jen tři fiftýny a dvakrát přišla o podání. Ve druhém dokázala srovnat z 1:4 na 4:4, za stavu 4:5 a 0:30 se ocitla dva míče od vyřazení, ale sadu dotáhla do tie-breaku. V tom ukázala i emoce, po míči na 2:0 si zakřičela "Pojď!" a vyhrála 7:3.

V rozhodujícím setu už ztratila jen jeden game a po využitém třetím mečbolu zvedla vítězně ruku do výšky. "Bylo to velmi těžké, protože ona hrála výborně. Hrála rychle a já musela taky přidat. Bojovala jsem a věřila, že využiju svoje šance, a ty přišly. Třetí set vypadá snadně, ale vůbec nebyl," řekla Plíšková cestou z dvorce.

V pondělním osmifinále se Plíšková střetne s Nizozemkou Kiki Bertensovou, která vyřadila Američanku Venus Williamsovou. "Hraje v poslední době výborně a bude velmi těžké ji porazit," řekla šestadvacetiletá Plíšková.

Pro dvaadvacetiletou Siniakovou by osmifinále bylo grandslamovým maximem, měla k němu velmi blízko, ale nakonec postoupila o deset žebříčkových míst horší Giorgiová. Česká tenistka vyhrála první set 6:3, ve druhém podklouzla, nechala se třikrát ošetřit, přesto měla za stavu 5:4 mečbol.

Zápas ale ukončit nedokázala. Italka totiž dobře podala, zahrála vítězný bekhend a tie-break nakonec vyhrála 8:6. V úvodu třetí sady ještě Siniaková získala brejk, ale pak fyzicky i psychicky uvadla a set i zápas ztratila.

Také Šafářová hrála výborně dva sety. První vyhrála díky jedinému brejku a i ve druhém se hrály dlouhé výměny. Makarovová, která v předchozím kole vyřadila druhou nasazenou Dánku Caroline Wozniackou, rozhodla sadu kraťasem při třetím setbolu.

Ve třetím setu už získala Šafářová proti výborně hrající Rusce jen jednu hru. "Na začátku třetího setu mi utekla a pak to zahrála hodně dobře. Měla jsem lépe podávat na první servis, dala jsem jí pak hodně šancí na druhý a tam mě už tlačila. To byl největší rozdíl," hodnotila Šafářová a dodala: "Jsem smutná, ale odehrála jsem dobré utkání. Byla lepší a já se s tím smířím."

Z kurtu odešla poražena po téměř dvouhodinovém zápasu. Siniaková bojovala o osmifinále ještě o tři čtvrtě hodiny déle.

Federer kráčí za obhajobou, Venus Williamsová končí

Obhájce titulu Roger Federer postoupil ve Wimbledonu bez problémů do osmifinále. Němce Jana-Lennarda Struffa porazil 6:3, 7:5, 6:2 a na londýnském grandslamu stále neztratil ani set. V ženské dvouhře skončila loňská finalistka Američanka Venus Williamsová, naopak její mladší sestra Serena prošla dál.

Osminásobný vítěz Federer neměl se Struffem příliš potíží. Soupeř vítězi rekordních 20 grandslamů dokázal vzdorovat jen ve druhém setu, ve kterém šestatřicetiletý Švýcar potřeboval na vítězství 44 minut. V dalším kole Federer narazí na Adriana Mannarina z Francie.

Pětinásobná vítězka Venus Williamsová vypadla ve třetím kole, ve kterém prohrála 2:6, 7:6 a 6:8 s Kiki Bertensovou z Nizozemska. Devátá hráčka pořadí WTA v úvodních dvou kolech vždy dokázala zvítězit po ztrátě úvodního setu, napotřetí se jí to ale proti Bertensové nepovedlo.

Po prohře bývalé světové jedničky se tak už během prvního týdne rozloučilo s All England Clubem osm z nejlepší desítky nasazených hráček. Osmatřicetiletá Venus Williamsová byla současně byla nejstarší tenistkou ve dvouhře.

Uspěla naopak Venusina mladší sestra Serena Williamsová. Sedminásobná šampionka, jež se vrací po mateřské pauze, vyřadila 7:5 a 7:6 Kristinu Mladenovicovou z Francie. Bývalá světová jednička a vítězka 23 grandslamů si v osmifinále zahraje s Jevgenijí Rodinovou.

Ruská tenistka se ve třetím kole postarala o překvapení, když jedenáctou hráčku žebříčku a finalistku loňského US Open Američanku Madison Keysovou zdolala 7:5, 5:7 a 6:4. Rodinové přitom patří v žebříčku 120. místo a do hlavní soutěže londýnského grandslamu prošla z kvalifikace.

V mužské dvouhře do třetího kola prošel čtvrtý nasazený Alexander Zverev. Německý tenista sice s Američanem Taylorem Fritzem prohrával po čtvrtečním přerušení 1:2 na sety, skóre ale dokázal otočit a nakonec zvítězil 6:4, 5:7, 6:7, 6:1 a 6:2. Jeho dalším soupeřem bude Ernests Gulbis z Lotyšska.

Roli favorita nezvládl jedenáctý nasazený Američan Sam Querrey, loňský semifinalista ve třetím kole prohrál s Gaëlem Monfilsem. Francouzský tenista sice v prvním setu udělal 13 nevynucených chyb, ale v následujících třech už jich zaznamenal jen osm a vyhrál 5:7, 6:4, 6:4, 6:2. Osmifinále si v All England Clubu zahraje poprvé.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 34 milionů liber):

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:

A. Zverev (4-Něm.) - Fritz (USA) 6:4, 5:7, 6:7 (0:7), 6:1, 6:2.

3. kolo:

Anderson (8-JAR) - Kohlschreiber (25-Něm.) 6:3, 7:5, 7:5, Monfils (Fr.) - Querrey (11-USA) 5:7, 6:4, 6:4, 6:2, Tsitsipas (31-Řec.) - Fabbiano (It.) 6:2, 6:1, 6:4, Federer (1-Švýc.) - Struff (Něm.) 6:3, 7:5, 6:2, Isner (9-USA) - Albot (Mold.) 6:3, 6:3, 6:4, Mannarino (22-Fr.) - Medveděv (Rus.) 6:4, 6:3, 4:6, 5:7, 6:3, McDonald (USA) - Pella (Arg.) 6:4, 6:4, 7:6 (8:6).

Čtyřhra - 2. kolo:

Cabal, Farah (6-Kol.) - Jebavý, Molteni (ČR/Arg.) 6:2, 6:4, 3:6, 6:0.

Ženy:

Dvouhra - 3. kolo:

Karolína Plíšková (7-ČR) - Buzarnescuová (29-Rum.) 3:6, 7:6 (7:3), 6:1., Makarovová (Rus.) - Šafářová (ČR) 4:6, 6:4, 6:1, Giorgiová (It.) - Siniaková (ČR) 3:6, 7:6 (8:6), 6:2., Görgesová (13-Něm.) - Strýcová (23-ČR) 7:6 (7:3), 3:6, 10:8, Rodinová (Rus.) - Keysová (10-USA) 7:5, 5:7, 6:4, Bertensová (10-Niz.) - V. Williamsová (9-USA) 6:2, 6:7 (5:7), 8:6, S. Williamsová (25-USA) - Mladenovicová (Fr.) 7:5, 7:6 (7:2), Vekičová (Chorv.) - Wickmayerová (Belg.) 7:6 (7:2), 6:1.

Hradecká, Sie Šu-wej (14-ČR/Tchaj-wan) - Kuděrmetovová, Sabalenková (Rus./Běl.) 4:6, 6:4, 6:3.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Voráčová, Cerretani (ČR/USA) - Gavrilovová, Smith (Austr.) 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:2.