"S tou vlajkou jděte pryč." Ukrajinskou fanynku v Cincinnati vykázali ze zápasu Rusek

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 8. 2022 14:58
Jen tiše sledovala zápas zabalená do vlajky, přesto její přítomnost vzbudila pozdvižení. Ukrajinská fanynka jménem Lola se ukázala na tribuně během finále kvalifikace tenisového podniku v Cincinnati. To by samo o sobě pořadatelům nevadilo, kdyby zrovna proti sobě nehrály dvě Rusky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Probíhal vyrovnaný první set ruské bitvy mezi Annou Kalinskou a Anastasijí Potapovovou, když slezla rozhodčí z umpiru a otočila se směrem k tribuně na jednu z divaček. Ta byla zabalená to žlutomodré vlajky a na hlavě měla tradiční ukrajinský vinok, věnec z květin.

"To není hezké, sedět tady s touhle vlajkou," citoval slova sudí známý americký novinář Ben Rothenberg na Twitteru.

Dívka jménem Lola, která žije poblíž tenisového centra v Cincinnati, se ohradila. "Není hezké napadnout cizí zemi," odpověděla.

Rozhodčí prý reagovala na stížnost jedné z hráček, které se přítomnost Ukrajinky v hledišti nelíbila. Zakročit tak přišel šéf ochranky, který fanynku požádal, aby šla s vlajkou pryč. 

Podle Rothenberga se sedící dívky někteří další fanoušci zastali, ale nebylo to nic platné. Lola chtěla předejít konfliktu, a tak tribunu opravdu opustila. 

"Šéf ochranky argumentoval tím, že ukrajinská vlajka je příliš velká, přesahuje 18×18 palců. Ale to samozřejmě nebyl hlavní důvod. Všichni, kdo někdy byli v areálu turnaje v Cincinnati, vědí, že vlajky, které tu kolem léta vlají, jsou kolikrát i větší než tahle," dodal americký tenisový novinář, který v minulosti psal pro New York Times nebo magazín Racquet.

Protože Lola odmítla vlajku zkrátit nebo zničit, místní security služba ji prý doprovodila na parkoviště, kde si mohla vlajku uložit do auta, a teprve pak se mohla zpět do areálu vrátit.

Zápas nakonec ovládla Kalinská. Do hlavní fáze turnaje se ale shodou náhod dostaly obě Rusky. Potapovové pomohlo odhlášení zraněné Češky Karolíny Muchové a získala místo v pavouku jako lucky loser.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O fotbalové MS 2030 se má ucházet i Ukrajina

Ukrajina by se měla spolu s Portugalskem a Španělskem ucházet o pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura AP.

Portugalsko se Španělskem společnou kandidaturu připravovaly tři roky a ve středu ji oficiálně předloží v sídle UEFA v Nyonu. Obě země nyní k pořádání šampionátu přizvaly Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi.

Oznámení by se měl přímo na místě zúčastnit i předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko. Šestačtyřicetiletý činovník agentuře AP cestu do Švýcarska potvrdil, důvod však neuvedl.

před 1 hodinou

Vrchní státní zastupitelství zamítlo Mynářovu stížnost na postup kvůli skartované zprávě o Vrběticích

Vrchní státní zastupitelství zamítlo podání šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, který si stěžoval na postup detektivů kvůli skartované zprávě o Vrběticích na Zlínsku. Deníku N to potvrdil žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák. Pro zprávu si policisté přišli koncem ledna na Pražský hrad, úředníci jim však řekli, že dokument omylem skartovali. Prezident Miloš Zeman pak Bodláka odmítl jmenovat soudcem.

Skartací tajných dokumentů o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích se bude zabývat ministerstvo vnitra. Hrad se k němu odvolal proti nepravomocnému rozhodnutí Národního archivu, podle kterého byl při nakládání s dokumenty spáchán přestupek. Uvedl v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého hrozí prezidentské kanceláři pokuta 200 tisíckorun. Hrad opakovaně odmítl, že by porušil zákon.

Kancelář prezidenta republiky už dřív uvedla, že se s tajnou zprávou neseznámil nikdo nepovolaný a ochrana utajovaných informací nebyla ohrožena. Dokument podle ní od Bezpečnostní informační služby dorazil v rozporu s platnou legislativou a v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka rozhodně odmítla, že by dokument byl v hrubém nepořádku. Připustila jen drobnou administrativní chybu. Prezidentské kanceláři byl dokument předán řádně, ta ho převzala bez výhrad.

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. V polovině loňského dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem Ruskem a vzájemnému vypovídání diplomatů. Rusko účast svých agentů na explozích popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Musk se snaží urovnat spor se sociální sítí Twitter. Společnost chce koupit za 44 miliard dolarů

Americký miliardář Elon Musk navrhl, že koupí internetovou společnost Twitter za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii, která celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun). Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Akcie Twitteru po zprávě prudce posílily a obchodování s nimi bylo přerušeno.

Musk se na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy