"S tou vlajkou jděte pryč." Ukrajinskou fanynku v Cincinnati vykázali ze zápasu Rusek

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 8. 2022 14:58
Jen tiše sledovala zápas zabalená do vlajky, přesto její přítomnost vzbudila pozdvižení. Ukrajinská fanynka jménem Lola se ukázala na tribuně během finále kvalifikace tenisového podniku v Cincinnati. To by samo o sobě pořadatelům nevadilo, kdyby zrovna proti sobě nehrály dvě Rusky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Probíhal vyrovnaný první set ruské bitvy mezi Annou Kalinskou a Anastasijí Potapovovou, když slezla rozhodčí z umpiru a otočila se směrem k tribuně na jednu z divaček. Ta byla zabalená to žlutomodré vlajky a na hlavě měla tradiční ukrajinský vinok, věnec z květin.

"To není hezké, sedět tady s touhle vlajkou," citoval slova sudí známý americký novinář Ben Rothenberg na Twitteru.

Dívka jménem Lola, která žije poblíž tenisového centra v Cincinnati, se ohradila. "Není hezké napadnout cizí zemi," odpověděla.

Rozhodčí prý reagovala na stížnost jedné z hráček, které se přítomnost Ukrajinky v hledišti nelíbila. Zakročit tak přišel šéf ochranky, který fanynku požádal, aby šla s vlajkou pryč. 

Podle Rothenberga se sedící dívky někteří další fanoušci zastali, ale nebylo to nic platné. Lola chtěla předejít konfliktu, a tak tribunu opravdu opustila. 

"Šéf ochranky argumentoval tím, že ukrajinská vlajka je příliš velká, přesahuje 18×18 palců. Ale to samozřejmě nebyl hlavní důvod. Všichni, kdo někdy byli v areálu turnaje v Cincinnati, vědí, že vlajky, které tu kolem léta vlají, jsou kolikrát i větší než tahle," dodal americký tenisový novinář, který v minulosti psal pro New York Times nebo magazín Racquet.

Protože Lola odmítla vlajku zkrátit nebo zničit, místní security služba ji prý doprovodila na parkoviště, kde si mohla vlajku uložit do auta, a teprve pak se mohla zpět do areálu vrátit.

Zápas nakonec ovládla Kalinská. Do hlavní fáze turnaje se ale shodou náhod dostaly obě Rusky. Potapovové pomohlo odhlášení zraněné Češky Karolíny Muchové a získala místo v pavouku jako lucky loser.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Obrana nezávazně zažádala Spojené státy o nabídku na letouny F-35

Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích letounů F-35. Jde o předpoklad dalších jednání. Ta by měla pokračovat v polovině října ve Spojených státech, sdělilo v úterý ministerstvo v tiskové zprávě.

V pondělí úřad předal americké straně tzv. dopis s žádostí o nabídku. "Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat," uvedlo ministerstvo. "Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání," dodalo.

Úvodní jednání o případném pořízení moderních stíhacích letounů z USA začala v září, kdy se setkaly české a americké expertní týmy. Další schůzka je naplánována na polovinu října, kdy budou zástupci ministerstva obrany ve Spojených státech jednat o parametrech pořízení a provozu letounů. "Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu," uvedl úřad. V českém vyjednávacím týmu jsou zástupci ministerstev obrany, zahraničí, financí a průmyslu a obchodu.

Vláda v létě rozhodla, že začne jednat s americkou vládou o nákupu 24 moderních stíhacích letounů F-35. Stalo se tak na základě vojenského doporučení armády. Ministryně Jana Černochová má pověření jednat s americkou vládou do října 2023. Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich pronájem má Česko smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy