S obtížemi dělal cvičení pro důchodce. Teď je Federer připravený vrátit se na kurt

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
2. 3. 2021 13:47
Když po porážce v semifinále Australian Open 2020 naposledy mával divákům, nikdo netušil, že mizí z kurtu na 13 měsíců. Roger Federer se během té doby podrobil dvěma operacím kolene a reálně zvažoval konec kariéry. Pak ale u švýcarského tenisty převážila láska ke sportu a příští týden ho čeká v Dauhá velký návrat.
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

Byl unavený, prohrál hladce ve třech setech s hegemonem australského grandslamu Novakem Djokovičem. To ještě nevěděl, na jak dlouho se bude muset s tenisem rozloučit. 

Vyšetření pravého kolene ukázalo, že jestli se chce zbavit bolesti, musí se podrobit artroskopické operaci nebo přestat hrát.

"A Roger se koncem reálně zabýval. Neznám sportovce, který by o tom v takové situaci nepřemýšlel. Pak ale kývl na operaci a bylo jasné, že se chce vrátit," uvedl minulý týden v rozhovoru pro švýcarský deník Tages Anzeiger Federerův kondiční kouč Pierre Paganini.

Nikdo by se devětatřicetiletému Švýcarovi nemohl divit, kdyby skončil. V jeho věku drtivá většina tenistů přemýšlí, jak efektivně utrácet naspořené prize money a jak se příkladně věnovat rodině. Přitom Federer má hned čtyři děti.

Jenže zvítězila láska k tenisu a dvacetinásobný grandslamový šampion se rozhodl ještě jednou bolest překousnout. Operace byly nakonec dvě a po nich podstoupil náročnou rekonvalescenci.

"Dělal pro sebe náročná cvičení, se kterými by ale normálně neměl problém ani sedmdesátník. On si však udržoval optimismus a měl radost z toho, když v úterý předvedl lepší výkon než v pondělí," vzpomínal Paganini. 

Pro grandslamové boje v Melbourne se Federer ještě necítil dostatečně fyzicky fit, ale v Dauhá už by měl být zase zpátky ve formě.

A vrací se právě včas v době, kdy jsou jeho historické rekordy v ohrožení. Ten pro nejdéle působící jedničku na okruhu si už Djokovič pojistil pro sebe dalším triumfem na Australian Open. Dvacítku podniků velké čtyřky jako Federer vyhrál už i Nadal, Srbovi chybí na tuhle dvojici dva zářezy.

"Roger je ten nejúžasnější hráč, jakého jsme v našem sportu kdy měli," složil mu poklonu bývalý anglický tenista Tim Henman. Na návrat švýcarského krále se těší ale i současní hráči.

Jen slova chvály má pro Federera také australský tenisový bouřlivák Nick Kyrgios. "Nadal ani Djokovič se ani neblíží talentu Rogera. Tím, co umí a jakým způsobem hraje, je jednoznačně nejlepším hráčem všech dob," uvedl rodák z Canberry.  

Tenista z Basileje, kterému aktuálně patří pátá příčka v žebříčku, chce začít svůj návrat na okruh hodně pozvolna. Comeback chce oslavit už příští týden na turnaji v Dauhá, poté je přihlášen na podnik v Dubaji, který začíná 14. března, ale z následného Masters v Miami se raději odhlásil, aby mohl absolvovat další tréninkový blok.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jaderný provoz v íránském Natanzu se stal cílem teroristického útoku, prohlásil v televizi šéf íránského jaderného programu

Zdroj: ČTK
Další zprávy