Ruský troll v New Yorku. Nenáviděný Medveděv se vysmívá Američanům a kupí pokuty

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 9. 2019 15:26
Černý kůň grandslamového US Open plní očekávání. Daniil Medveděv už je ve čtvrtfinále a v New Yorku je z něj tenisový "záporák" číslo jedna. Ruský dlouhán obdržel během tří zápasů hned čtyři pokuty za nevhodné chování a zásadním způsobem proti sobě poštval místní publikum.
Daniil Medveděv si po postupu do čtvrtfinále US Open "užívá" bučení newyorského publika.
Daniil Medveděv si po postupu do čtvrtfinále US Open "užívá" bučení newyorského publika. | Foto: Reuters

Něco tak bizarního už na tenisových jevištích dlouho nebylo k vidění. A to tu máme Nicka Kyrgiose. Medveděv ale australského provokatéra ještě v mnohém překonává.

Zatímco Kyrgiose lze považovat za showmana, ruský tenista na kurtu příliš zábavných chvil nenabízí. Alespoň podle většiny tenisových fanoušků, které právě na závěrečném grandslamu sezony vytáčí k nepříčetnosti.

"Ruský troll v New Yorku," píše v titulku trefně britská BBC. Medveděv řádí od úvodního kola. V prvním duelu vulgárně nadával a dostal pokutu 7500 dolarů. Ve druhém to bylo dalších 2500 dolarů za ničení vybavení.

To hlavní ale přišlo až poté. Ve vypjatém duelu třetího kola Medveděv nastoupil proti oblíbenému španělskému veteránovi Felicianu Lopézovi a publikum dávalo v průběhu celého utkání jasně najevo, koho si v osmifinále přeje.

Ruský tenista to nezvládl a neuhlídal své nervy. Ještě víc proti sobě poštval fanoušky, když nepochopitelně vytrhl ručník z rukou podavače a hodil ho na zem. Po zaslouženém varování od rozhodčího navíc zahodil raketu. Pak ho kamery zachytily, jak za hlavou - tak, aby to sudí neviděl - ukazuje publiku vztyčený prostředníček.

Lopéze nakonec udolal ve čtyřech setech a v rozhovoru přímo na kurtu předvedl nevídaný sarkastický výlev. 

"Především chci říct, že vám všem děkuji. Protože vaše energie mi přinesla vítězství. Kdybyste tu nebyli, nejspíš bych prohrál. Bylo to těžké, byl jsem tolik unavený," vyprávěl třiadvacetiletý moskevský rodák s potutelným úsměvem ve tváři.

"Chci, abyste věděli, až dnes půjdete spát, že jen díky vám jsem uspěl," dodal Medveděv za hlasitého bučení a pískotu. Gestem pak naznačil, že právě z takového ohlasu přijímá zmíněnou energii. A pokračoval: "Chci jen říct, že tahle energie mi pomůže vyhrát dalších pět zápasů. Čím víc tohle budete dělat, tím víc budu vítězit."

Po utkání Medveděvovi dorazily další pokuty. Za incident s ručníkem 5000 dolarů, za prostředníček další čtyři tisíce. Celková suma se tak momentálně zastavila na částce 19 tisíc dolarů, tedy skoro půl milionu korun. Rusovi to může být jedno. Za postup do čtvrtfinále už v New Yorku vydělal půl milionu dolarů.

Na tiskové konferenci po duelu s Lópezem se Medveděv kál. "Pokusím se na tom zapracovat a být lepší," sliboval.

Následné osmifinále s německým kvalifikantem Dominikem Köpferem zvládl ve čtyřech setech, po postupu si ale na dvorci opět neodpustil rýpnutí směrem k publiku.

"Prohrával jsem 3:6, 0:2. Strašně mě před zápasem bolel sval, myslel jsem si, že ani nebudu hrát. Bolelo mě rameno, vzal jsem si tolik prášků, kolik jsem mohl. A vy lidi, jak jste proti mně, jste mi dali energii vyhrát. Díky!"

Sebereflexe opět dorazila, až kdy vyprchaly všechny zápasové emoce. Medveděv se na tiskové konferenci omluvil a prohlásil, že se choval jako idiot.

Na nepřízeň diváků už si na US Open bude muset zvyknout. Ve čtvrtfinále nastoupí pátý hráč světového žebříčku proti Stanu Wawrinkovi. Švýcar se tak v atraktivním boji o semifinále může těšit na přívětivé, takřka domácí prostředí.

Rus přes zdravotní problémy bude mírným favoritem. V New Yorku zatím navazuje na skvělé výsledky z přípravných turnajů na amerických betonech, na nichž se stal suverénně nejúspěšnějším tenistou. 

Ve Washingtonu prohrál až ve finále s Nickem Kyrgiosem, rovněž v boji o titul pak podlehl Rafaelu Nadalovi v Montrealu. V generálce v Cincinnati už ho ale nikdo nezastavil, Medveděv si v Ohiu poradil i s Novakem Djokovičem a získal nejcennější titul kariéry. Jeho série vítězných zápasů tak v tuto chvíli čítá už deset zápasů v řadě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy