Ruské soupeřky Plíškové a Vondroušové: Jedna chce být Češkou, druhá je vycházející hvězdou

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 6. 2017 6:04
Na Karolínu Plíškovou a Markétu Vondroušovou číhají ve druhém kole tenisového French Open dvě ruské soupeřky. Jenže zatímco Jekatěrina Alexandrovová by ráda změnila občanství na české, o Darju Kasatkinovou by se měl v budoucnu opírat ruský fedcupový tým.
Jekatěrina Alexandrovová
Jekatěrina Alexandrovová | Foto: Reuters

Praha/Paříž - Dvě ruské soupeřky a dva trochu jiné příběhy. Jekatěrina Alexandrovová a Darja Kasatkinová vyzvou ve čtvrtečním druhém kole tenisového French Open české hráčky. Ta první Karolínu Plíškovou, druhá zase Markétu Vondroušovou.

Obě se narodily v Rusku, ale jen jedna ho chce dál reprezentovat. Alexandrovová totiž žije už přes deset let kousek od Prahy a zvažuje přijetí českého občanství.

"Dříve jsem trénovala v Moskvě, ale jednou jsme s celou rodinou přijeli na turnaj do Prahy, která nás okamžitě uchvátila! Po všech stránkách; hodně kurtů, k tomu nádherné město. Učarovalo nám to tady," řekla před časem webu tennis-arena.cz. 

Ve dvaadvaceti letech tak přemýšlí, že vymění vlaječku před svým jménem, od doby, kdy se tu s rodinou usadila, už umí solidně i jazyk. "Čeština je ruštině podobná a moc velké potíže mi nedělala, ale stejně jsem se musela všechno naučit. Často jsem koukala na televizi a také se snažila hodně číst. Postupně to bylo lepší a lepší," přiznala. 

Často trénuje i na Spartě, kde se připravuje také její budoucí soupeřka v Paříži Karolína Plíšková. "Jednou jsme spolu měly sparing, ale to bylo na betonu, myslím," zavzpomínala před čtvrtečním utkáním rodačka z Loun.

Tenisově to z její strany zatím ještě není žádná sláva. Žebříčkem postupuje pomalu, úspěchy sbírá spíše na turnajích ITF než na větších podnicích. Na žebříčku jí patří až 86. místo. Titul na okruhu WTA už ovšem v rejstříku má, když loni v listopadu ovládla menší turnaj v Limoges s dotací 125 tisíc eur.

Na grandslamu ještě nikdy nepřelezla druhé kolo, ale že to proti favoritkám občas umí, ukázala už před rokem na Wimbledonu, když vyřadila bývalou jedničku Ani Ivanovičovou. V Paříži se o kvalitách skorokrajanky naposledy přesvědčila Kateřina Siniaková, která s ní třísetovou bitvu prohrála.

To Kasatkinová je proti Vondroušové podle sázkařských kurzů také outsiderkou, ale papírové předpoklady hlásí, že by jí měla být minimálně vyrovnanou soupeřkou.

V první řadě je teprve dvacetiletá Ruska výbornou antukářkou, v roce 2014 v Paříži vyhrála juniorský grandslam a v semifinále shodou okolností vyřadila právě rodačku ze Sokolova.

"Od té doby jsme se vůbec nepotkaly. Bude to takový návrat do juniorů. Hraje dobře," pochválila budoucí soupeřku Vondroušová.

Ta si bude muset dát pozor na solidní pohyb Kasatkinové a nebezpečný forhend. Ruska sice vypadla ve Stuttgartu, Madridu i Římě v prvním kole, ale v dubnu v Charlestonu oslavila na cihlové drti premiérový titul na okruhu.

Na žebříčku je kvůli 28. místu až čtvrtou nejlepší ruskou tenistkou, ale rozhodně tou nejperspektivnější. Vždyť Kuzněcovové a Vesninové je už přes třicet let a budoucnost fedcupového týmu by měla ležet právě na ní.

Zápas Vondroušové s Kasatkinovou načne čtvrteční tenisový program v Paříži v 11 hodin (online ZDE), Plíšková proti Alexandrovové přijde na řadu až někdy kolem 17. hodiny (živě ČT sport) a i tento zápas můžete sledovat v online reportáži na Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

před 29 minutami

TV Nova převezme PPF miliardáře Kellnera. Transakci za 48 miliard schválili akcionáři

Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách CME. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Další zprávy