Rozkol v Paříži. Ženský tenis teď není tak přitažlivý, naštvala šéfka Šwiatekovou

av av
2. 6. 2022 12:41
Během jedenácti večerů aktuálního ročníku tenisového Roland Garros se v nejatraktivnějších časech jen jedinkrát představily ženy. Výrazný nepoměr znovu zvedl debatu o rovných podmínkách, podle ředitelky turnaje Amelie Mauresmové jsou ale mužské zápasy momentálně mnohem přitažlivější.
Iga Šwiateková na Roland Garros
Iga Šwiateková na Roland Garros | Foto: Reuters

Bývalá francouzská tenistka při vysvětlování, proč při night sessions takřka výhradně dostávají přednost mužské zápasy, nechodila kolem horké kaše.

"V éře, v níž se nacházíme, necítím jako špatné nebo nespravedlivé říct, že zápasy mužů jsou atraktivnější. Říkám to i jako žena a bývalá hráčka," uvedla Mauresmová bez okolků na tiskové konferenci.

"Je složité vybrat na noc vždy jen jeden zápas. Bereme v úvahu spoustu parametrů a upřímně, je to těžké," hájila se ředitelka French Open a dvojnásobná grandslamová šampionka. 

Konkrétně o večerních zápasech ale nerozhoduje samotné Roland Garros jen dle svého uvážení.

Do obsazení má co mluvit i mocná streamovací služba Amazon Prime, která od loňského ročníku vlastní na night sessions exkluzivní práva. Údajně za ně zaplatila 15 milionů eur a pečlivě si vybírá, jaké zápasy večer svým divákům nabídne. 

Mezi tenistkami proto sílí pocit, že jsou na druhé koleji. Finanční odměny na grandslamových turnajích už jsou delší dobu stejné bez ohledu na pohlaví, určité nerovnosti ale přetrvávají i podle momentální světové jedničky Igy Šwiatekové.

Polku slova Mauresmové mrzela.

"Jsem z toho zklamaná a překvapená. Vždyť i ona byla součástí tenisu," uvedla hráčka, která už je v Paříži v semifinále a drží neuvěřitelnou sérii 33 vyhraných zápasů v řadě. Přes fenomenální formu si ani ona nevysloužila právo zahrát si v Paříži večer.

"Pro mě je samozřejmě příhodnější hrát v normální čas, zároveň chci ale bavit a ukazovat co nejvíce lidem svůj nejlepší tenis. Vždy se soustředím stejně, ať už hraju kdykoli. Ale stejně mě to mrzí," řekla Šwiateková.

Polka je v současnosti jedinou špičkovou hráčkou s konzistentními výkony. V Paříži se stala jedinou tenistkou z první desítky, která postoupila do osmifinále turnaje.

S názorem, že právě nejistota na ženském okruhu stojí za nezájmem diváků, ale nesouhlasí.

"Ženský tenis má podle mě řadu výhod. Někdo řekne, že je nepředvídatelný a holky jsou nestálé. Na druhou stranu, právě to může být pro některé diváky velmi atraktivní," uvedla dvacetiletá šampionka.

Zajímavým příspěvkem se zapojil do debaty o rovnosti příležitostí Ben Rothenberg z listu New York Times.

Ten ve středu vyfotil slušně zaplněné tribuny největší pařížské arény Philippa Chatriera během odpoledního duelu mezi Šwiatekovou a Američankou Jessicou Pegulaovou.

"Pěkně plný Chatrier. Vyjma sedadel za základní čárou, které jsou pro lidi z francouzského tenisového svazu a jejich společníky. To je dost symbolické," rýpl si známý tenisový novinář do organizátorů. 

S oficiálním prohlášením rychle přispěchala organizace WTA, zastřešující ženský tenis.

"Naši fanoušci chtějí zažívat vzrušení ze zápasů na největších kurtech a v nejlepších časech. Určitě existuje prostor pro zlepšení a pokud chceme budovat hodnotu našeho kombinovaného produktu, pak je rozhodující vyvážený rozvrh zápasů," vzkázala WTA do Paříže.

Asociaci se nelíbí ani již tradiční nasazování ženských zápasů hned na úvod programu na největších kurtech, tedy na jedenáctou hodinu dopoledne.

Televizní sledovanost je v tu chvíli na minimu a většina fanoušků dochází na stadion v pozdějších hodinách. Na letošním French Open ale ženy na velkých kurtech zahajovaly program v osmnácti z dvaceti případů.

 

Právě se děje

Další zprávy