Rozhodčí domlouval Kyrgiosovi, aby začal hrát. Ale naštval tím i Federera a Vekičovou

ČTK ČTK
31. 8. 2018 10:05
Ke kuriózní situaci došlo ve čtvrtečním zápase druhého kola US Open mezi Nickem Kyrgiosem a Pierrem-Huguesem Herbertem.
Nick Kyrgios
Nick Kyrgios | Foto: Reuters

New York - Pohovor hlavního rozhodčího s australským tenistou Nickem Kyrgiosem ve čtvrtečním zápase US Open vyvolal bouřlivé reakce, ale pro sudího nebude mít žádné následky. Americká tenisová asociace (USTA) sice uvedla, že Mohamed Lahyani překročil své pravomoci, ale vzhledem k jeho bezúhonné pověsti ho trestat nebude

Švédský rozhodčí Mohamed Lahyani sestoupil z umpiru ve druhém setu, když Kyrgios prohrával s Herbertem 4:6 a 0:3. K třiadvacetiletému Australanovi, jehož přístup k zápasům bývá často kritizován, promlouval téměř minutu, aby začal hrát naplno. "Snažím se ti pomoci," říkal mu.

Kyrgios po této domluvě výrazně zvýšil nasazení, druhou sadu získal v tie-breaku a další sety vyhrál 6:3 a 6:0. Nezvyklé chování rozhodčího nevnímal jako problém. Něco podobného se mu prý stalo třeba v Šanghaji. "Všichni víme, že jsem tam měl moment, kdy mi rozhodčí říkal to samé - 'Není to dobré pro pověst tohoto sportu, nevypadá to dobře.' A taky se to stalo před dvěma týdny v Cincinnati proti Del Potrovi," vykládal Kyrgios.

Podle Herberta si rozhodčí za své chování zaslouží trest. "Myslím, že tohle není jeho práce. Není to trenér, je rozhodčí a měl by zůstat na umpiru," řekl Francouz. "Pokud udělá chybu, měl by být potrestán. Zase tolik jich nedělá, je to opravdu dobrý rozhodčí," dodal.

Americká tenisová asociace, která se kontroverzní situací zabývala, podle prvního prohlášení švédského arbitra nepotrestá. Sudí podle USTA zjišťoval, zda Kyrgios nepotřebuje lékařskou pomoc. Přímo k tenistovi prý Lahyani sešel kvůli velkému hluku na kurtu. Také Kyrgiose informoval, že pokud bude jeho evidentní nezájem v zápase pokračovat, bude muset zakročit. Kyrgios si nakonec při další pauze mezi gamy za stavu 1:4 vyžádal ošetření.

Mluvčí USTA Chris Widmaier dnes potvrdil, že pořádající organizace případ důkladně prověřovala a usoudila, že Lahyani překročil své pravomoci. Trest však vzhledem ke svým "mimořádným výkonům v roli turnajového rozhodčího" nedostane. "Nyní už také lépe chápe, jaká jsou naše pravidla, a byl informován o tom, že těchto pravidel se musí do konce turnaje držet. Každý jeho zápas bude monitorován," uvedl Widmaier na adresu Lahyaniho, jenž byl dnes nasazen na zápas mužské čtyřhry.

V dalším kole Kyrgios narazí na pětinásobného šampiona US Open Rogera Federera. Ani švýcarskému favoritovi se výstup rozhodčího nelíbil a považuje ho za jasné překročení hranice.

"Nemyslím si, že je jeho úkolem chodit z umpiru. On (Kyrgios) se chová tak, jak se chová. Jako umpirový rozhodčí rozhodujete nahoře, ať se vám to líbí, nebo ne. Ale podle mě byste neměli chodit dolů a takhle mluvit," řekl. "Je to konverzace. A rozhovor může změnit vaše psychické nastavení. Může to být fyzioterapeut, doktor, nebo rozhodčí, když na to přijde. Proto by se to už nemělo opakovat," dodal.

Do podobná kritiky se na Twitteru pustila i chorvatská tenistka a Donna Vekičová. "Nevěděla jsem, že rozhodčí můžou hráčům promlouvat do duše…" napsala.

Kyrgios jí kousavě odpověděl. "Nebuď kyselá, když už jsi z US Open venku." Australan ale brzy nevhodný příspěvek z účtu smazal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy