Psi ven nesmějí a my hrajeme, bouří se tenisté. Dostávají roušky i léky na astma

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 1. 2020 11:22
Napjatá atmosféra panuje v Melbourne jen pár dní před začátkem úvodního grandslamu sezony. Tenisty dusí hustý dým z požárů, ředitel turnaje Craig Tiley ale vytrvale odmítá jakékoli odchylky od naplánovaného programu.
Tenisový areál v Melbourne zahalený v dýmu.
Tenisový areál v Melbourne zahalený v dýmu. | Foto: Reuters

Počet naštvaných hráčů přibývá podobně jako těch, kteří se potýkají se zdravotními problémy. Podmínky v Melbourne tenisu nenahrávají, vedení australské tenisové asociace ale trvá na svém.

"Je tady hodně spekulací ohledně toho, že se Australian Open neuskuteční. Naopak, Australian Open už je v plném proudu," reagoval Tiley ve čtvrtek na vzrůstající obavy.

Jeho vyjádření odmítající kompromisy jen prohloubilo díru mezi organizátory a sportovci. Mezi tenisty se postupně formuje jakési hnutí odporu. 

Jedním z hlavních kritiků je Liam Broady, který v prvním kole kvalifikace uhrál jen tři gemy. "Čím víc přemýšlím o podmínkách, v nichž jsme hráli, tím víc se ve mně vaří krev," uvedl britský tenista. Nejen jeho rozčílil oficiální mail od pořadatelů. Ti v něm podmínky označili za "hratelné". 

"Obyvatelé Melbourne dostali varování, aby raději nechodili ven a nepouštěli ani své zvířecí mazlíčky a to v den, kdy jsem hrál zápas," upozornil 234. hráč světového žebříčku.

"Kde je nějaká ochrana hráčů a hráček? Musíme zaujmout jasné stanovisko. Všichni tenisté potřebují ochranu, ne jen pár vyvolených," burcoval Broady kolegy.

Slovinka Dalila Jakupovičová na dvorci zkolabovala a musela zápas vzdát. Němec Dustin Brown zase vyprávěl, jak v pětatřiceti letech musel poprvé v životě použít sprej na astma, navzdory tomu, že není astmatik. Ti, co na astma trpí, se tak pouštějí v Melbourne do ještě mnohem většího rizika.

Francouz Nicolas Mahut umístil na sociální sítě svou fotku s rouškou a připsal: "Připraven na první kolo". Australan Bernard Tomic ztěžka dýchal pomocí inhalátoru. Pomoc si musela na kurt zavolat i Kanaďanka Genie Bouchardová, cítila bolest na hrudi. 

"Začíná to být absurdní. Je čas, aby zasáhla unie hráčů," zavelel její krajan Vasek Pospisil. "Proč musíme pokaždé čekat, až se stane něco špatného," přidala se Elina Svitolinová.

Další Kanaďan Brayden Schnur přitom ze sobeckého přístupu obvinil největší tenisové osobnosti v čele s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.

"Musí to přijít od těch nejlepších, jinak nás neuslyší. Roger a Rafa jsou trochu sobečtí, myslí víc na sebe a na své kariéry, než na náš sport jako takový," vzbudil rozruch 103. hráč světa. Hraní tenisu v současném Melbourne přirovnal ke kouření cigaret, v krku prý cítil "obrovské vysušení".

Craig Tiley mezitím kličkuje. Kvalitu ovzduší označil jako velmi komplexní a matoucí téma. "Člověka může mást, když se podívá do nějaké aplikace, protože ty jsou různé a dávají vám rozdílné výstupy," prohlásil. 

Pořadatelé podle něj dělají, co mohou. A věří doporučení lékařů a vědců. "Komunikujeme s hráči a hráčkami, hluboce nám na nich záleží. S Dalilou Jakupovičovou jsem se setkal ten samý den a ujistil se, že dostala veškerou pomoc," uvedl jeden z nejvlivnějších sportovních funkcionářů světa.

"Absolutně rozumím obavám i vzteku. Zveme hráče a mluvíme s nimi. Vysvětlujeme jim, že náš zdravotní tým byl a zatím stále je s podmínkami spokojen," dodal.

Ve hře je nouzový plán, veškeré zápasy by se mohly odehrát pod střechou. Tou disponují tři největší melbournské dvorce, tedy aréna Roda Lavera, aréna Margaret Courtové a Melbourne aréna. K dispozici je i osm menších kurtů v hale, do té se ale dostane jen minimum diváků. Tahle varianta by znamenala významné finanční ztráty. Samotný Melbourne Park se skládá celkem ze 40 herních a tréninkových kurtů.

"Jsme na tohle připraveni, ale nečekáme, že půjdeme kompletně dovnitř. Nikde na světě se ještě nestalo, že by bylo znečištění na nebezpečné úrovni po dva týdny," vysvětlil Tiley.

I přes tohle uklidnění obavy rostou. Například i u rodičů podavačů míčků a dalších pracovníků nutných k organizaci velké sportovní akce. Tlak na pořadatele se tak těsně před začátkem hlavní soutěže může stupňovat z více stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Útok střelce v Buffalu byl rasistickým řáděním, řekl Biden. Odsoudil myšlenku nadřazenosti bílých

Za rasistické řádění a případ vnitřního terorismu označil americký prezident Joe Biden sobotní útok střelce v supermarketu v Buffalu, když v úterý místo činu navštívil. Odsoudil přitom myšlenku nadřazenosti lidí bílé pleti, která patrně střelce motivovala.

Útok připravil o život deset lidí, z celkových třinácti osob zasažených výstřely bylo 11 tmavé pleti. Policie za pachatele označila 18letého Paytona Gendrona, který podle nových zjištění deníku The Washington Post svůj čin chystal několik měsíců. Svědčí o tom údajně textové zprávy a zveřejněné příspěvky na internetu připisované zadrženému mladíkovi.

"To, co se tady stalo, je jasné a přímočaré: terorismus. Terorismus. Vnitřní terorismus," prohlásil Biden při setkání s rodinami obětí, lokálními činiteli a pracovníky krizových složek.

Podle prezidenta střelec zaútočil "ve službách nenávisti", která definuje některé lidi jako "ve své podstatě méněcenné". "Teď je ta chvíle, aby příslušníci všech ras, ze všech možných prostředí, vystoupili jako většina a aby jako Američané odsoudili myšlenku bělošské nadřazenosti," pokračoval podle agentury AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy