Rosola vyřadili z nominace na Davis Cup, nyní žaluje tenisový svaz o více než milion

ČTK ČTK
17. 3. 2023 11:36
Bývalý reprezentant Lukáš Rosol zažaloval Český tenisový svaz o 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun) jako náhradu za předloňskou absenci ve finálovém turnaji Davisova poháru. Informaci přinesl web Isport.cz. Kauzu začal ve čtvrtek projednávat Obvodní soud pro Prahu 7. Jednání bylo odročeno na květen.
Lukáš Rosol
Lukáš Rosol | Foto: Milan Kammermayer

Sedmatřicetiletý Rosol figuroval předloni na podzim v pětičlenné nominaci pro finálový turnaj v Innsbrucku spolu s Jiřím Veselým, Tomášem Macháčem, Zdeňkem Kolářem a Jiřím Lehečkou. Na popud Veselého měli hráči jednat o přerozdělení prémií, které se díky novému promotérovi společnosti Kosmos zvedly pro účastníky základních skupin na 400 tisíc dolarů. Rosol si měl polepšit z 65.333 na 81.333 dolarů.

Prezident svaz Ivo Kaderka však návrh odmítl a den před odjezdem zaslal konečný návrh smluv. Veselý, který plnil roli jedničky, měl získat 157 tisíc dolarů, Macháč jako dvojka 93 tisíc a ostatní včetně Rosola 50 tisíc. Tehdy 272. hráč světa označil jednání za vydírání, přesto smlouvu podepsal a zaslal ji v předvečer odjezdu zpět na svaz. Kaderka však svůj podpis nepřidal a Rosol byl z nominace vyřazen.

"Žalovaný jednal vůči žalobci krajně nepoctivě a způsobil mu citelnou škodu v minimální výši 50 tisíc dolarů," citoval iSport.cz Rosolova právního zástupce, podle kterého hráči odvádí část svých odměn kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi. "Kapitán vyžaduje od hráčů částky z hráčských odměn až deset procent," prohlásil.

Soud by se měl zabývat tím, zda měl Kaderka právo Rosolovu smlouvu nepodepsat, či zda to měl být podle zvyků a dřívější domluvy jeho závazek, který nesplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy