"Rogere, prober se!" Aktivistka Greta se opřela do Federera, Švýcar kritiku vítá

jšk
13. 1. 2020 8:36
Švýcarský tenista Roger Federer se ocitl pod palbou skupiny klimatických aktivistů kvůli svému spojení s bankou, jež investuje do fosilních paliv.
Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

Švýcar má se skupinou mladých ochránců životního prostředí problémy už delší dobu. Před rokem a půl vtrhlo dvanáct mladých lidí do pobočky Credit Suisse a na protest proti financování producentů ropy tu začali hrát tenis.

Na začátku ledna kvůli tomu stanuli před soudem ve švýcarském Lausanne, protože odmítli zaplatit pokutu ve výši půl milionu korun.  

Nyní se ke kritikům světové trojky přidala i švédská aktivistka Greta Thunbergová. Stala se jednou ze 700 uživatelek Twitteru, která sdílela post skupiny s názvem 350.org Europe s hashtagem #RogerWakeUpNow, tedy něco ve smyslu "Rogere, prober se."

Osmatřicetiletý Federer je momentálně v Austrálii, kde se připravuje na Australian Open. "Dopady na životní prostředí beru velmi vážně, zvlášť v době, kdy jsme s rodinou přiletěli do Austrálie zrovna v době, kdy se potýká s katastrofálními požáry," uvedl Švýcar v oficiálním prohlášení.

Kritice se nebrání, ale sám přiznává, že nebyl připraven na diskuzi ohledně svých sponzorů. "Jako otec čtyř malých dětí mám velký obdiv vůči mladým aktivistům bojujícím proti klimatickým změnám. Vážím si toho, že mi připomněli mou odpovědnost. Rád bych využil své postavení k dialogu o důležitých otázkách se svými sponzory," dodal dvacetinásobný grandslamový šampion.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy