Publikum Šarapovovou miluje, tenistky si stěžují. Dopingová hříšnice je příliš ve středu dění

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 9. 2017 15:15
Ruská tenistka startující v New Yorku na divokou kartu dostává přednost na centrálním kurtu Arthura Ashe. A ostatní tenisové hvězdy to nevnímají pozitivně. Fanoušci na US Open ale mají jiný názor.
Maria Šarapovová po výhře ve druhém kole US Open.
Maria Šarapovová po výhře ve druhém kole US Open. | Foto: Reuters

New York - Jako doma se na grandslamovém US Open může cítit Maria Šarapovová. Konečně zase cítí podporu, lásku a zájem tenisových fanoušků. Ruská tenistka se dvakrát představila na největším kurtu Arthura Ashe a publikum ji v obou případech vyjadřovalo velké sympatie.

Dopingová hříšnice je v New Yorku obletovaná ze všech stran. A to se pochopitelně nelíbí ostatním tenisovým hvězdám. Pro ty, které se stavěly nelibě už k návratu Šarapovové na kurty, je to další hořká pilulka ke spolknutí.

Kritické hlasy byly zatím velmi opatrné. Vše ale změnilo rozhodnutí pořadatelů při tvorbě programu na páteční večer. Finální zápas na největším newyorském tenisovém jevišti totiž obstará duel Šarapovová vs. Keninová. Tenistka potrestaná za užívání nedovoleného meldonia bude opět zářit pod nejjasnějším světlem.

Nesouhlas s protežováním "sibiřské sirény" vyjádřila Caroline Wozniacká. Dánka skončila ve druhém kole po porážce od jiné Rusky Jekatěriny Makarovové, ještě před svým odjezdem z americké metropole ale upustila pár slov k ožehavému tématu.

"Když se podíváte na centr kurt, tak já absolutně rozumím obchodní stránce věci. Ale když má někdo, kdo byl odsouzen kvůli drogám a kdo se provinil užíváním přípravků, které zvyšují výkonnost, právo hrát každý jednotlivý zápas na centrálním kurtu, tak je to podle mě přinejmenším diskutabilní," prohlásila světová pětka v rozhovoru pro dánskou televizi Ekstrabladet.

"Myslím si, že to nepůsobí dobře a vrhá to špatný stín na tenis," dodala Wozniacká. Jiné hráčky jsou nespokojené už jen s tím, že třicetiletá hráčka vůbec na US Open startuje.

Divokou kartu předtím nedostala na Roland Garros v Paříži. Na Wimbledonu ji pustili jen do kvalifikace, do níž ale nakonec Ruska kvůli zranění nenastoupila. Organizátoři amerického grandslamu se však zachovali přesně opačně a pětinásobnou grandslamovou vítězku poslali rovnou do prvního kola. A tam tenistka žijící na Floridě vyřadila světovou dvojku Simonu Halepovou. Ve druhém dějství si pak poradila s Maďarkou Timeou Babosovou.

Při selhání šesti tenistek první desítky je ze 146. hráčky žebříčku najednou jedna z favoritek celého turnaje.

"Divoké karty uděluje americká tenisová asociace. A já nemůžu říct, že v tomhle případě souhlasím. Přála bych si, aby raději vybrali Američanku, sobecky, protože je to prostě americký turnaj," vyjádřila se domácí playerka Coco Vandewegheová.

"Já sama dobře vím, jaké to je pro mladou domácí hráčku dostat divokou kartu na US Open. Je to velmi důležité pro vývoj juniorů nebo pro někoho, kdo se vrací po zranění," dodala americká tenistka.

USTA (Americká tenisová asociace) si ale své rozhodnutí dokáže obhájit. Velmi často totiž uděluje divoké karty bývalým šampionkám turnaje. A Šarapovová ve Flushing Meadows slavně triumfovala před jedenácti lety po finálové výhře nad Belgičankou Justine Heninovou.

"Ředitelé turnaje, lidé okolo, všichni milují vidět Mariu hrát. A mohli jste jasně vidět po prvním zápase, jak ji publikum vítalo zpět. Svůj trest si odpykala, tyhle řeči už by mohly konečně skončit," zastala se krajanky Světlana Kuzněcovová.

Obvykle ostrým slovem vyzbrojená Kanaďanka Eugenie Bouchardová jen odkázala na svém předchozí prohlášení, v němž Šarapovovou označila za podvodnici, která by neměla mít právo držet v ruce raketu. Tenistka reprezentující Austrálii Darja Gavrilovová zase podotkla: "Je tady. To je fakt a nikdo z nás s tím nic neudělá."

 

Právě se děje

Další zprávy