První Arabka mezi hvězdami. Ohrnovali nad ní nos, teď září i díky své drzosti

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 5. 2022 7:01
Nadpozemská vítězná série Igy Šwiatekové pro sebe zaslouženě krade většinu pozornosti, ve stínu polské senzace ale vyrostla další možná favoritka nadcházejícího Roland Garros. Ons Džabúrová, první arabská hráčka v nejlepší světové desítce v historii, je jednou z nejzajímavějších tenistek současnosti.
Ons Džabúrová už v žebříčku vystoupala na šesté místo, na Roland Garros bude platit za černého koně turnaje.
Ons Džabúrová už v žebříčku vystoupala na šesté místo, na Roland Garros bude platit za černého koně turnaje. | Foto: Reuters

K absolutní elitě se přiřadila už v říjnu loňského roku, kdy se poprvé prokousala mezi deset nejlepších hráček světa. Velkou věc dokázala coby první tenistka z Afriky v historii.

V posledních týdnech však Ons Džabúrová naznačuje, že svým sportovním snům nemusí stavět žádnou střechu. 

Ze čtyř antukových turnajů, které na jaře hrála, došla hned třikrát do finále.

Ovládla "tisícovku" v Madridu a v náročném jihoevropském dvojboji hrála o titul i následně v Římě, kde ji však ve finále zastavila již zmíněná, momentálně bez nadsázky neporazitelná Šwiateková. Džabúrové vcelku logicky došla šťáva a proti aktuální vladařce uhrála jen čtyři hry.

Přesto žádná jiná tenistka letos nevyhrála na antuce tolik zápasů jako ona. Místo ve škatulce "černých koní" French Open si nikdo nezaslouží víc.

Džabúrová už je šestou hráčkou světa, a navíc svým tenisem baví publikum. Hraje pestře, nepředvídatelně, drze a odvážně. Jejím trademarkem se staly kraťasy přímo z returnu. Zkrátit hru umí takřka z každé pozice, vysloužila si tím i srovnání s Rogerem Federerem.

Nyní už o pozornost a třeba o sponzorské nabídky nouzi nemá, jako tenistka z Tuniska ale byla dlouho přehlížená. Dokonce i poté, co v roce 2011 vyhrála pařížskou juniorku.

"Je o hodně složitější, když pocházíte z mé země, než když jste Američan, Francouz nebo Australan. Nejde jen o malé možnosti, méně tenisových klubů nebo méně turnajů. Spousta sponzorů mě odmítla jen kvůli tomu, odkud jsem," vyprávěla Džabúrová nedávno.

Umetenou cestičkou se možná jde o něco lépe, Tunisanka by ale neměnila. Překážky ji zocelily.

"Jsem opravdu hrdá na to, jakým člověkem dnes jsem. Nespoléhám se na nikoho jiného. Nechci být závislá na sponzorech nebo na někom, komu je tenis nebo sport obecně vlastně ukradený," podotkla.

Když se před rokem začala drát směrem k vrcholu, měla problémy vidinu velkých úspěchů přijmout. Přiznala se, že velmi znervózněla, na kurtu se jí začaly klepat ruce i nohy. Ale jen nakrátko.

Džabúrová se zhluboka nadechla, a jak je jejím zvykem, vše zvládla svou buldočí povahou.

"Uvědomila jsem si, že si tímhle musím projít. Snažím se zvládat stres, protože chci vyhrát grandslam. Doufám, že to dokážu, aniž bych dostala infarkt," smála se sedmadvacetiletá tenistka.

Útočit na první dospělý grandslamový titul může už od neděle v Paříži. K tomu ale musí ona nebo někdo jiný odklidit z cesty ultimátní hrozbu jménem Iga Šwiateková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy