Proti Kvitové jsem se cítila jako amatérka, komentuje Řekyně povstání české šampionky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
17. 3. 2023 12:16
Dva těžké tříseťáky ve dvou dnech už nezvládla, ale i tak se tenisové výkony Petry Kvitové v Indian Wells dají směle přirovnat k těm, které předváděla při vítězných taženích na grandslamech. Myslí si to i její nejčerstvější přemožitelka Řekyně Maria Sakkariová.
Petra Kvitová
Petra Kvitová | Foto: Reuters

Už začátek roku přinesl jemné náznaky toho, že se do hry Kvitové vrací velký tenis, kteří si fanoušci pamatují z doby, kdy kralovala na Wimbledonu a blížila se prvnímu místu žebříčku. 

Indian Wells je pro ni tak trochu zvláštní místo. Rozpálené kurty uprostřed pouště jí nevyhovují, na pomalý povrch si tu letos stěžoval i ruský dlouhán Daniil Medveděv. A ani pro Kvitovou to není zrovna nejmilejší herní plácek, však tu nikdy nedošla dál než do čtvrtfinále.

Přesto to tu má ráda. Pokud se turnaj hraje v tradičním termínu, pravidelně tu slaví narozeniny, tentokrát zde dovršila Kristova léta. "Je to krásné místo, fanoušci tu jsou skvělí a je tu klid," libovala si už před dvěma lety Kvitová.

Tentokrát si tu opět sáhla na své maximum. Protáhla se do poslední osmičky, přetlačila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenkovou, v úžasném tenisové thrilleru vyřadila i světovou trojku Američanku Jessicu Pegulaovou. Nad její síly byla až Řekyně Maria Sakkariová, sedmá hráčka světa, ale stejně musel rozhodnout až třetí set.

"Petra je jednou z těch hráček, které na okruhu nejvíc uznávám a respektuju. Vyhrála tolik titulů a je to nejen úžasná tenistka, ale i skvělá holka osobnost," chválila českou hvězdu Sakkariová.

Přestože se Kvitová s turnajem rozloučila, měla by se z patnáctky v žebříčku posunout zase o trochu blíž první desítce, kterou před peripetiemi se zdravím pravidelně okupovala. A podle sedmadvacetileté rodačky z Atén naprosto zaslouženě. Češka v zápase vedla 6:4 a 3:1, než jí došel dech.

"Set a půl jsem byla naprosto bezradná, nevěděla jsem, co dělat a cítila se proti ní jako amatérka. Vlastně ani nevím, jak jsem vyhrála, prostě jsem si řekla, ať to dál zkouším," vysvětila Sakkariová. 

Ta před tím přehrála i Karolínu Plíškovou a v turnaji si připsala druhý český skalp za sebou. "Je to zase stará dobrá Kvitová. Nechci, aby to vyznělo nějak neuctivě, ale hraje teď skvěle, porazila spoustu dobrých hráček, pro mě je to zatraceně důležitá výhra," dodala semifinalistka. 

Pro Kvitovou uhrané čtvrtfinále znamená i příjemný bodový polštář před přesunem do dalšího slunného ráje v Miami, kde z loňska obhajuje právě účast mezi poslední osmičkou. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy