"Nic speciálního, lidi jsou tady ztuhlí." Proti kouzlu Wimbledonu je Plíšková imunní

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 7. 2019 19:59
Londýn (od našeho zpravodaje) - Někoho neopakovatelná atmosféra wimbledonského centrálního kurtu okouzlí, jiného dokonce ochromí. Česká tenistka Karolína Plíšková ale na největším londýnském tenisovém jevišti žádné speciální pocity neprožívá.
Karolína Plíšková na londýnském centrálním kurtu.
Karolína Plíšková na londýnském centrálním kurtu. | Foto: Reuters

V naprostém klidu dokráčela k dalšímu vítězství a teprve podruhé v kariéře překročila ve Wimbledonu druhé kolo.

"Byl to asi můj nejlepší zápas, který jsem tady na centrkurtu odehrála," řekla světová trojka poté, co z kurtu po setech 6:0, 6:4 vyprovodila olympijskou vítězku Moniku Puigovou.

"Do stavu 6:0, 5:2 to bylo bezchybné," uvedla. "Ne, že bych pak něco výrazně zkazila, spíš ona něco trefila. Prostě to ode mě bylo hodně solidní," pochvalovala si.

Navzdory tomu se její rezervovaný postoj k místnímu proslulému stadionu patrně už nikdy nezmění. Z grandslamových centrkurtů ho řadí na nejnižší pozici v osobním žebříčku.

"Když nastupuju, nic se se mnou neděje. Nemám tady k tomu žádný speciální vztah," kroutila hlavou. Nejvýše staví arénu Arthura Ashe v New Yorku. A nejen proto, že tam před třemi lety hrála dosud jediné grandslamové finále.

"Ten stadion je obrovský, a když jsem tam hrála proti Američankám, bylo to něco," připomněla Plíšková třeba nezapomenutelné vítězné bitvy proti oběma sestrám Williamsovým.

"Když ti lidé zafandí nebo zatleskají, je to hodně znát. Moc hezké mi připadají noční zápasy pod světly. A lidé si to užívají. Je to uvolněnější, velká show, hraje muzika. Tady v Londýně jsou diváci takoví ztuhlí. Sedí, nehýbou se, nemluví," nabídla Plíšková zajímavé srovnání.

Z více důvodů ale byla ráda, že mohla hrát proti Puigové právě na centru. Na letošním Wimbledonu ji nemile překvapila pomalejší tráva na dvorcích, které už stihla vyzkoušet.

Tenisový chrám však nabídl podmínky, které Češce sedí mnohem lépe. "Je rychlejší než ostatní dvorce. Rozehrávala jsem se na desítce, v pondělí hrála na dvojce a centr je bezpochyby nejrychlejší. To bylo moc fajn," pokyvovala Plíšková.

Sedmadvacetiletá hráčka také přiznala, že jí hlavní kurty všech turnajů přece jen více motivují.

"Vždy jsem ráda, když jdu na ten největší. Atmosféra je jiná a můj tenis se vždy zvedne. Snažím se víc a jde mi to líp. Víc se soustředím. Ale ten cíl v hlavě mám samozřejmě pořád stejný - vyhrát," popsala Plíšková.

Bývalá světová jednička zase o jeden dílek rozšířila slušnou sbírku vítězných zápasů na trávě. V součtu s titulem z Eastbourne už vyhrála sedm mačů za sebou, navíc v nich neztratila set.

Ve třetím kole ale narazí na "záludnou" oponentku, jak Tchajwanku Sie Šu-wej sama označila. "Její hra se nedá s nikým srovnat. Její styl je neopakovatelný, možná proto je tak dobrá. Nikdo proti ní nehraje rád," promluvila Češka s velkým respektem.

Vzápětí ale sebevědomě dodala: "Je jiná, ale není neporazitelná. Když budu hrát dostatečně rychle, neměla by mít tolik šancí."

Sie loni hrála ve Wimbledonu osmifinále, podobně jako Plíšková. A blýskla se skalpem Simony Halepové.

Češka s ní utkala dvakrát na betonu, loni v Miami úspěšně, letos v Dubaji nikoli.

"Byly to takové divné zápasy. Teď na trávě bude možná víc využívat čop a podobné údery, protože můžou být efektivní. Umí i na síti a hraje údery, které nemá nikdo rád. Musím se soustředit na sebe a hrát rychle," zdůraznila Plíšková ještě jednou jednoduchý herní plán.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy