Proč bych měla mluvit o svém zdraví? Lékaři taky mlčí, odsekla médiím Azarenková

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 2. 2021 13:51
Opírala se o raketu, sotva popadala dech. Běloruská tenistka Viktoria Azarenková v prvním kole australského grandslamu využila lékařského ošetření. Po zápase, který nakonec s Američankou Jessicou Pegulaovou prohrála, se ale odmítla o svém zdravotním stavu bavit.
Australian Open 2021, 2. den (Victoria Azarenková)
Australian Open 2021, 2. den (Victoria Azarenková) | Foto: Reuters

Fanoušky i pořadatele vystrašila situace v druhém setu. Za stavu 2:4 Azarenková podávala, vedla v gemu 40:0, když se v předklonu odporoučela do stinného rohu kurtu, kde v urputném vedru zkoušela popadnout dech.

Rozhodčí rychle povolal lékaře, kteří k jednatřicetileté tenistce přiběhli a pokoušeli se zjistit, v čem spočívají její problémy. To se snažili na pozápasové tiskové konferenci zjistit i novináři, ale měli smůlu.

"Opravdu nevím, proč se nás někdo pořád ptá na zdravotní stav. Informace o našem zdraví pak vyplavou na internetu, kde to lidi řeší a soudí," ohradila se Azarenková, která po ošetření uhrála už jen dva gemy. 

Podle ní by měly podobné otázky na tiskových konferencích vymizet. "Samozřejmě, pokud o tom chtějí hráči mluvit, ať mluví, ale nemělo by být pravidlem, že když jsou hráči zranění nebo nemocní, musí sdělovat podrobnosti o svém stavu veřejnosti. Tohle se musí změnit," stěžuje si Běloruska.

Podle ní by se mělo vymyslet speciální pravidlo, která bude tenisty chránit. "Doktoři také dodržují lékařské tajemství a nesdělují informace, tohle by mělo být stejné," dodala.

I proto se média další podrobnosti o jejím kolapsu ve druhém setu nic nedozvěděla. Azarenková se nechtěla ani vymlouvat na to, že patřila mezi sedm desítek hráčů, kteří museli do absolutní karantény kvůli tomu, že byli v letadle s osobou nakaženou koronavirem.

"To je vždycky tak, že kdo vypadne v prvním kole, říká se, že to mělo na výsledek vliv, kdo postoupí dál, tak zase nemá. Já jsem jen zklamaná z toho, že jsem nemohla předvést to, čeho jsem schopná," smutnila tenistka.

Do neprodyšné karantény, která ji na dva týdny uvěznila v hotelovém pokoji, si ale přeci jen rýpla. 

"Chyběl mi čerstvý vzduch. Vůbec netuším, jak se v takových podmínkách můžu připravit na grandslamový turnaj," uvedla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy