Viděl rozmazaně, ale po jeho gólech bažila i NHL. Legenda Drobný pak vyhrál Wimbledon

Viděl rozmazaně, ale po jeho gólech bažila i NHL. Legenda Drobný pak vyhrál Wimbledon
V tomto týdnu uběhlo 100 let od chvíle, kdy se do početné rodiny na Hradčanech narodil Jaroslav Drobný, jeden z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších sportovců všech dob.
Jeho hokejová forma se nejvíc projevila v roce 1947, kdy pomohl československému výběru k titulu mistrů světa. Přispěl k tomu 14 góly.
Málokdo ale věděl, že československý střelec vidí na ledě rozmazaně. Podepsal se i pod stříbrné olympijské medaile ve Svatém Mořici o rok později.
O jeho osudu rozhodl tatínek Julius. Prvoválečný veterán dostal nabídku na práci správce sportovního areálu na Štvanici, kde se v létě hrál tenis...
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Dan Poláček Miroslav Harnoch, Dan Poláček
Aktualizováno 16. 10. 2021 16:18
Připomeňte si příběh sportovního obojživelníka, hokejisty a tenisty Jaroslava Drobného, který by tento týden oslavil 100. narozeniny. V hokejovém dresu Československa se stal mistrem světa, v tenisu vyhrál Wimbledon i French Open. Po komunistickém převratu emigroval s kufrem a 50 dolary, usadil se ve Velké Británii. Od roku 1983 je členem Mezinárodní tenisové síně slávy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Barbados se stal republikou. Královnu Alžbětu II. nahradila prezidentka Masonová

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu nahradila prezidentka Sandra Masonová, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna. Slavnosti se zúčastnil také britský princ Charles. Spouštění královské standardy a vyhlášení republiky přihlížel zádumčivě, píše Reuters.

"Mám obrovskou radost," svěřil se agentuře před slavnostním ceremoniálem obuvník Ras Binghi. Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před slavnostním ceremoniálem připouštěli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. "Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?" uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická. A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. "Měli by nechat královnu Alžbětu být - nechat ji jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Sean Williams.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud odročil první verdikt nad svrženou barmskou vůdkyní, zatím zůstává v domácím vězení

Barmský soud odložil vynesení rozsudku v procesu se svrženou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij, informovaly světové agentury. Původně měl sdělit verdikt ohledně prvního z několika obvinění, kterým nositelka Nobelovy ceny za mír ve své vlasti čelí. Tribunál rozhodnutí odložil, aby umožnil výpověď dalšího svědka, napsala agentura AP.

Soud souhlasil s návrhem obhajoby, aby umožnil lékaři, který se předtím nemohl dostavit do soudní síně, vystoupit se svým svědectvím, uvedl podle AP nejmenovaný úředník. Další jednání je naplánováno na 6. prosince. Kdy by mohl padnout verdikt, zatím není zřejmé.

Šestasedmdesátiletá Su Ťij je nyní v domácím vězení a čelí mimo jiné obviněním z korupce nebo nelegálního dovozu vysílaček. Dnes odložený verdikt měl padnout v případě obvinění z podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Právníci političky veškerá obvinění odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy