Svět je v šoku, Muchová v klidu: Myslela jsem si, že na Wimbledonu můžu jít daleko

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 7. 2019 20:47
Před rokem se její jméno nacházelo ve třetí stovce světového žebříčku, dnes je wimbledonskou čtvrtfinalistkou. Obrovský vzestup Karolíny Muchové zatím nemá hranice.
Karolína Muchová si v úterý zahraje o semifinále Wimbledonu.
Karolína Muchová si v úterý zahraje o semifinále Wimbledonu. | Foto: Reuters

Dvaadvacetiletá Češka v All England Clubu překonala i světovou trojku, z dalšího milníku neuvěřitelně akcelerující kariéry ale rozhodně nebyla vykulená. To zkrátka není její styl.

Další postup po tři a čtvrt hodiny dlouhém dramatu brala v klidu, se sebevědomím sobě vlastním.

Když se jí zahraniční novináři po výhře nad krajankou Karolínou Plíškovou ptali, jak velkým překvapením pro ni je fakt, že se stala čtvrtfinalistkou Wimbledonu, odpověděla rozpolceně.

"Překvapení? Já jsem si myslela, že na tomhle turnaji můžu jít daleko. Cítila jsem se hodně sebejistě," prohlásila, aby se vzápětí krátce zamyslela a přece jen částečně potvrdila obecnou domněnku: "Možná to trochu překvapivé je, myslím."

Muchová prozradila, že nikdy v životě nehrála tak dlouhý zápas. "Dokonce ani na antuce," podotkla. Češky byly blízko tie-breaku, který se na Wimbledonu v rozhodujících setech nově hraje za stavu 12:12 na gemy. Mladší z českých tenistek ale na poslední chvíli udeřila.

"Jsem šťastná, že se mi to nakonec povedlo a nemusely jsme jít do tie-breaku. Byl to strašně těžký zápas," řekla Muchová. V závěru se snažila ještě více zvýšit agresivitu a jít si pro rozhodující údery. Nakonec byla o něco aktivnější a svěžejší než Plíšková. Rozhodly maličkosti.

Muchová prohrála první set, jak ale uvedla, stále věřila, že může postoupit.

"Ona je skvělá hráčka, nedávala mi moc šancí. Já jsem ale od druhé sady začala hrát lépe, chodila jsem víc na síť. Cítila jsem, že mám na to vyhrát," řekla hráčka, které v lóži kromě obvyklých členů týmu fandila hodně překvapivá tvář, slavná australská komička a herečka Rebel Wilsonová.

Mečbol Karolíny Muchové:

"Je to bláznivé, jsme kamarádky," vysvětlila tenistka. Seznámily se na loňském US Open poté, co Muchová vyřadila španělskou favoritku Garbině Muguruzaovou.

"Má ráda tenis, napsala mi na Twitteru a šly jsme na večeři. Včera mi psala znovu, ptala se na lístky, tak jsem jí dala ten do mého boxu. Je strašně milá, užila si to," popisovala rodačka z Olomouce zrod nečekaného přátelství.

Po maratonském duelu spěchala za odpočinkem. Už v úterý odpoledne se totiž na kurtu číslo 1 utká o wimbledonské semifinále s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou. "Samozřejmě jsem trochu unavená. Udělám všechno proto, abych se dala na zítra dohromady," slíbila fanouškům i sama sobě.

Karolíně Muchové fandila na Wimbledonu také herečka Rebel Wilsonová
Karolíně Muchové fandila na Wimbledonu také herečka Rebel Wilsonová | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 20 minutami

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 procent kontrolovaných e-shopů

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti šíření koronaviru, porušení předpisů u 78 procent ze 193 kontrolovaných internetových obchodů. Prodejci mimo jiné neinformovali zákazníky o možnosti zboží reklamovat nebo se dopouštěli nekalých obchodních praktik, když poskytovali kupujícím nepravdivé nebo částečně pravdivé informace o výrobcích, uvedla ČOI v tiskové zprávě. Za zjištěná pochybení uložila pokuty za 1,13 milionu korun.

Po většinu sledovaného čtvrtletí byly přitom kvůli protikoronavirovým restrikcím mimo provoz tržnice, trhy i kamenné obchody, což změnilo nákupní zvyklostí Čechů, a objem nákupů přes internet se zvýšil. Spolu s tím přibylo nových e-shopů.

V porovnání s prvním čtvrtletím tak ČOI zkontrolovala v době od dubna do konce června o 15 procent více internetových obchodů, udělala 193 kontrol. Porušení zákonů zaznamenala ve 150 případech, přičemž nejčastěji provozovatelé porušovali zákon o ochraně spotřebitele. V desítce případů inspektoři zjistili i porušení evropských nařízení ohledně označování materiálového složení textilních výrobků.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Čína pořádá manévry u Tchaj-wanu. Chcete ostrov využít, vzkázala Američanům

Čína v pátek zahájila vojenské cvičení nedaleko Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii. Peking tak očividně reaguje na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na ostrově. Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Peking již ve čtvrtek podal proti návštěvě vysokého amerického činitele na Tchaj-wanu oficiální protest.

Čínské ministerstvo obrany oznámilo, že vojenské cvičení se koná poblíž Tchajwanského průlivu a účastní se ho jednotky čínského námořnictva a letectva. "Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní suverenity a územní integrity," uvedl mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang. "Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí žádné zahraniční síly vměšovat," dodal.

Mluvčí Žen rovněž obvinil Spojené státy a vládnoucí tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) ze spiknutí a uvedl, že USA chtějí "využít Tchaj-wanu ke kontrole Číny". "Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí," varoval Žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy