Případ Muchová, trochu jiná tenistka. Nepoleví, dokud nedojde až na vrchol

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 9. 2019 7:36
Její specifický charakter působí na okruhu WTA jako zjevení, nemá povahu na to, aby se spokojila s jakýmikoli dílčími úspěchy. Karolína Muchová stále opakuje, že od sebe očekává další a další výhry. I v situacích, ve kterých už se ostatní nechávají unášet na obláčku a básní o plnění kariérních snů.
Karolína Muchová se svou první trofejí. Kolik jich přidá v následujících letech?
Karolína Muchová se svou první trofejí. Kolik jich přidá v následujících letech? | Foto: ČTK

Velká slova z ní prostě nevymáčknete. Přesto se její sezonou jako pevné ocelové lanko vine neokázalé, ale o to upřímnější sebevědomí.

Třiadvacetiletá tenistka z Olomouce si dobře uvědomuje, čeho je schopná. A nehodlá se uspokojit někde na půl cesty. 

Na začátku roku figurovala nadějná hráčka, která se o pár měsíců dřív představila tenisovému světu senzačním postupem do třetího kola US Open, na 145. místě světového žebříčku. Nyní, bezprostředně po prvním kariérním titulu na okruhu WTA, který dobyla v Soulu, svítí její jméno u značky číslo 37. 

Muchová už se zabydluje v širší světové špičce, soupeřky s ní začínají počítat a jejich obavy rostou.

Muchová umí hrát silový tenis, zároveň má ale nadstandardně šikovnou ruku. Ve spojení s tenisovou myslí nastavenou na mnohá variabilní a nečekaná řešení představuje česká tenistka potenciální hráčku elitní desítky, na tom se shoduje stále větší množství tenisových odborníků.

"Už se těším na další tituly. Budu na sobě dál pracovat," prohlásila ambiciózně po úspěšném finále v jihokorejské metropoli. 

Pár měsíců poté, co došla do čtvrtfinále Wimbledonu.

Mimochodem, tenkrát v Londýně Muchová opět překvapila vysokými nároky, jež si sama na sebe klade. Zatímco drtivou většina hráček nepatřících mezi absolutní smetánku by podobný úspěch rozjásal, Češka naopak hovořila o zklamání z toho, že nešla ještě dál. Třeba až na samotný vrchol.

"Jistě, je to dobrý výsledek, ale věřila jsem, že čtvrtfinále nebude konec," hodnotila vítězka prestižní Pardubické juniorky z roku 2014.

"Očekávám od sebe, že budu vyhrávat," tvrdila zase před startem US Open. Tam jí cestu už ve třetím kole zkřížila pozdější finalistka a domácí legenda Serena Williamsová. I proti ní šla Muchová na kurt vyhrát, věřila svým zbraním, kterými jen tak někdo nedisponuje.

Nakonec ale odehrála jeden z nejhorších zápasů celé sezony, nepříliš dobře hrající Williamsové mnoha chybami postup darovala. Kdo už ji zná, nedivil se ostré sebekritice. 

"Zápas mi vůbec nesedl. Nedostala jsem se do rytmu. Servis mi nešel, vůbec jsem se nechytila, nevydržela ve výměně. Nešlo mi to. Zápas mi proklouzl mezi prsty," kroutila hlavou, přestože právě prohrála s držitelkou třiadvaceti grandslamových titulů.

Na asijskou šňůru se příliš netěšila, přesto na ní znovu demonstrovala obrovský potenciál. Hned v Soulu přehrála všech pět soupeřek a z pozice nasazené trojky si došla pro svůj premiérový titul.

Pro zajímavost, Muchová letos jen jednou skončila na turnaji hned po svém prvním zápase. Bylo to v Hertogenboschi, v generálce na Wimbledon, kde statečně bojovala s pozdější vítězkou Alison Riskeovou, specialistkou na trávu, navzdory tomu, že toho sama v kariéře na specifickém povrchu mnoho neodehrála.

Už následný grandslam v All England Clubu pak ukázal, že je Muchová nesmírně adaptabilní, schopná rychle se učit novým věcem. V Londýně na své raketě postupně utnula naděje kvalitním hráčkám Kruničové, Brengleové, Kontaveitové, jakož i hvězdné krajance Karolíně Plíškové.

V každém případě fakt, že Muchová nestřídá vzestupy z pády, ale vyniká konzistencí výkonů, může být v její cestě nahoru rozhodující. Je totiž jedním z hlavních předpokladů prosadit se ve stále nabitější ženské konkurenci. 

 

Právě se děje

Další zprávy