Pouštní vítr sfoukl Plíškovou. Češka se po senzační porážce dožadovala vodky ve sprše

av av
12. 10. 2021 15:20
Prvotřídní tenisovou senzaci zařídila v americkém Indian Wells Brazilka Beatriz Haddadová-Maiová. Ve druhém kole "pátého grandslamu" vyřadila nasazenou jedničku Karolínu Plíškovou. Hlavní příčinou byl ale tragický výkon české tenistky, zejména na servisu.
Karolína Plíšková s trenérem Saschou Bajinem v Indian Wells
Karolína Plíšková s trenérem Saschou Bajinem v Indian Wells | Foto: ČTK

Pětadvacetiletá Brazilka se do turnaje dostala po neúspěšné kvalifikaci jen jako náhradnice díky zranění jedné z účastnic a proti Plíškové neměla mít žádnou šanci.

Její úlohu jasné outsiderky zvýrazňoval kromě rozdílu 112 příček na žebříčku také debakl 1:6, 1:6, který od Plíškové schytala při předchozím vzájemném duelu ve druhém kole Australian Open 2018.

Tentokrát se ale psal úplně jiný příběh.

Česká favoritka duel nezvládla. V těžkých podmínkách zapříčiněných otravným větrem Plíškovou absolutně zradila její největší zbraň. Tedy podání.

"Nejlépe podávající hráčka dosavadního průběhu sezony se s podáním v pouštním větru prala marně," popsal situaci oficiální web WTA.

"Plíšková utrpěla nečekanou frustrující porážku," napsal server Tennis.com. Jinde se psalo o "ostudě, šoku a těžko pochopitelném selhání" tenistky, která se ve druhé polovině aktuální sezony rozjela k dobrým konzistentním výkonům, podpořeným účastmi ve finále Wimbledonu či Montrealu. 

Kritici české tenistky znovu mohli z kapes vytahovat tradiční hlavní argument: pokud Plíškové nejde servis, jde prudce dolů její psychika i touha bojovat. Na jiné herní prvky spoléhat nemůže, plán B prakticky neexistuje.

Po energické a s chutí hrající Češce, účastnici blížícího se Turnaje mistryň, teď nebylo v Kalifornii ani památky.

V jedenácti hrách na svém servisu pouze jednou nečelila žádnému brejkbolu, celkem si její soupeřka vypracovala čtrnáct šancí na prolomení podání a hned v osmi případech uspěla.

Mečbol zápasu mezi Plíškovou a Haddadovou-Maiovou:

Plíšková zahrála dvanáct dvojchyb, v součtu nasekala dvaačtyřicet nevynucených chyb oproti pouhým osmnácti z rakety Haddadové-Maiové.

Ta se mohla radovat z životního vítězství. Doposud porazila hráčku světové desítky jen jednou, před dvěma lety. Skalp světové trojky si ale ještě nikdy nepřipsala.

"Jsem strašně šťastná. Za to, že jsem vyhrála, ale i za to, jak jsem pracovala. Podmínky byly těžké pro obě z nás," uvedla Brazilka po utkání. Zatímco ona se s větrem dokázala popasovat především v hlavě, slavnější česká sokyně působila rezignovaně. 

"Ano, bylo velmi větrno. Ani já jsem nepodávala dobře, ale na returnu jsem dokázala být nebezpečná. Dělala jsem, co jsem mohla. Klíčem byla podle mě mentální odolnost," dodala Haddadová-Maiová.

Devětadvacetiletá Plíšková se snažila brát bolestivou porážku s humorem. "Byl to ten typ dne, kdy jsem si přála, aby mi ze sprchy tekla vodka," napsala do příběhu na svém Instagramu.

Její skvělá "kalifornská" série skončila. Plíškové se v Indian Wells v minulých letech dařilo, v posledních čtyřech ročnících hrála dvakrát čtvrtfinále a dvakrát dokonce semifinále.

Ohroženo je také její třetí místo na žebříčku WTA. Na svou krajanku už se totiž významně tlačí Barbora Krejčíková. Ta v Indian Wells naopak postupuje a bodově se s každým vítězstvím přibližuje na dostřel nejlepší světové trojky.

Karolína Plíšková glosuje porážku na svém Instagramu:

Karolína Plíšková brala porážku s humorem.
Karolína Plíšková brala porážku s humorem. | Foto: Instagram Karolína Plíšková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Na Vsetínsku hoří les v nepřístupném terénu, hasiči nasadí vrtulník

V obci Hošťálková na Vsetínsku hoří pět let starý les. Je v nepřístupném terénu na ploše asi 150krát 150 metrů. Bude i letecké hašení vrtulníkem, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř.

"Požární poplach byl vyhlášen 14 jednotkám hasičů. V této chvíli je na místě devět jednotek. Plnicí místo je vytvořeno na hřišti v Ratiboři. I když na místě fouká vítr, hranici požáru se daří držet. Místo požáru je rozděleno do tři bojových úseků," uvedl mluvčí. Vodu hasiči odebírají z vodovodního řadu v Ratiboři.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy