Posměch a skepse? Maličký drtí tenisové Goliáše. Schwartzman vyšel z chudoby, pak vydělal jmění

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 6. 2018 7:21
Výjimečná série vítězných setů Rafaela Nadala na French Open skončila po třech letech. Fantastickým výkonem ji uťal šikovný Argentinec Diego Schwartzman.
Diego Schwartzman.
Diego Schwartzman. | Foto: Reuters

Paříž - Snad odjakživa chtěl stát Diego Schwartzman na nejslavnějších tenisových stadionech a bojovat o grandslamové vavříny. Jeho velký sen ale pravidelně narážel na celou řadu vysokých překážek. Ne každý by je překonal, houževnatý Argentinec si ale vnitřně jinou možnost nikdy nepřipustil.

Navzdory svému vzrůstu, který mu nehrál do karet. 

Nikdy nebudeš schopný hrát na nejvyšší úrovni proti nejlepším, slýchal pravidelně. Už ve třinácti letech se od lékařů dozvěděl: Budeš rád, když vyrosteš ke 170 centimetrům. Potvrdilo se. Přesně na této hranici se jeho výška zastavila.

Přesto, nebo vzhledem ke své cílevědomosti možná právě proto, dal tenisu přednost před neméně milovaným fotbalem.

"Už když jsem začínal hrát, v každé věkové kategorii to pro mě bylo stejné jako teď. Vždycky jsem byl ten jasně nejmenší. Takže jsem se s tím naučil fungovat," vysvětlil pětadvacetiletý Argentinec.

Místo aby žehral na nešťastnou hru osudu, soustředil se o to zapáleněji na věci, které sám mohl ovlivnit.

"Snažil jsem se zlepšovat práci nohou a také údery od základní čáry. Snažil jsem se odbourat ze své hry jakékoli zbytečné chyby," popsal.

Bylo mu jasné, že servisem bodovat nebude. Žádné jednoduché fiftýny zadarmo nepřijdou. Všechno si bude muset oddřít během náročných výměn. Schwartzman soustavně, trpělivě a systematicky budoval výjimečné tenisové myšlení. K dokonalosti piloval svou šikovnou ruku.

"Začal jsem to brát, jak to je, soustředil se na své silné stránky a svou výšku jsem postupem času během zápasů přestal řešit."

Někdo se malému tenistovi posmíval, další byli přinejlepším skeptičtí, včetně tenisových trenérů. Ne tak samotný Schwartzman a jeho rodina. Především matka současné světové dvanáctky nikdy nepochybovala o tom, že má její syn našlápnuto k velké kariéře. Nedávno se pro oficiální stránky ATP rozpovídala o tom, jak právě ona rozptýlila veškeré synovy počáteční obavy.

Diego Schwartzman ve čtvrtfinále French Open 2018
Diego Schwartzman ve čtvrtfinále French Open 2018 | Foto: Reuters

"Ve třinácti mi řekl, že pokud měl doktor pravdu a on víc nevyroste, nikdy v životě nic nedokáže. Řekla jsem mu: Tvá výška ti nezabrání splnit si své sny. Už když se narodil, věděla jsem, že bude výjimečný," prohlásila.

Její podpora byla pro Schwartzmana naprosto klíčovou věcí. Nejen ta mentální, ale také materiální. Rodina, jejíž židovští předci během druhé světové války emigrovali z Německa do Argentiny, totiž bojovala s chudobou. Pokračování tenisové kariéry bylo chvíli na samotné hranici možného.

"Když jsem byl malý, naše rodina se dostala do velkých finančních problémů. Rodiče toho museli hodně vytrpět," svěřil se rodák z Buenos Aires. Čtyři děti a jejich koníčky bylo složité zaopatřit.

"Když jsem například začínal s tenisem, máma na turnajích prodávala šperky, abychom vůbec zaplatili cestu," prozradil muž s přezdívkami El Peque - krátký, nebo Little One - maličký.

Tenista pojmenovaný po jiném slavném nevysokém Argentinci Maradonovi nakonec z chudoby zvláštním způsobem profitoval. Kvůli nedostatku peněz nemohl jezdit na vzdálené juniorské turnaje, a tak hrál už v patnácti letech proti o deset let starším tenistům. "Začátky byly těžké, ale po každém zápase jsem cítil zlepšení. Nabíral jsem zkušenosti rychle a poučil se z každé prohry."

Svou pílí nastartoval kariéru, o jaké vždycky snil. A rodině vloženou důvěru i prostředky mnohonásobně vrátil. Tenisem už si v pětadvaceti letech vydělal bezmála čtyři miliony amerických dolarů.

Na žebříčku šplhal k elitní stovce především díky úspěchům na antuce. Že ale není jednostranně zaměřeným specialistou, připomněl v loňské sezoně senzační jízdou do čtvrtfinále US Open. Ve třetím kole si připsal skalp tenisového goliáše Marina Čiliče a potvrdil, že může porazit kohokoli na jakémkoli povrchu. Třeba i vysokého ranaře na betonu.

Na letošním French Open už Schwartzman jen potvrzuje příslušnost k současné absolutní světové špičce. Jeho osmifinálový obrat z 0:2 na sety proti 203 centimetrů dlouhému Kevinu Andersonovi bral dech.

"Znáte příběh Davida a Goliáše?" smál se Argentinec po utkání. "Já ho četl jako dítě ve škole a pokaždé, když proti sobě vidím stát někoho dvakrát tak vysokého, vzpomenu si na to," usmíval se spokojeně.

Andersonovi, s nímž v předchozích dvou utkáních vždy prohrál, sebral obávané podání devětkrát za zápas. To ještě nikdo jiný nikdy nedokázal.

"I když nejste tak silný a tak vysoký jako on, stejně můžete vyhrát zápas," potvrdil argentinský hráč. Po Roland Garros postoupí v žebříčku o jedno místo, na jedenáctou pozici. Průniku do top 10 se dočká jen v případě, že celý antukový grandslam vyhraje.

Schwartzman, dvanáctý hráč světového žebříčku.
Schwartzman, dvanáctý hráč světového žebříčku. | Foto: Reuters

A to bude úkol z nejsložitějších. Těsně po čtvrtečním poledni se rozběhne pokračování jeho čtvrtfinálového boje s ikonickým Rafaelem Nadalem. Za stavu 6:4 a 3:5.

Ať to dopadne jakkoli, jeden historický zápis už malému Argentinci nikdo nevezme. Byl to on, kdo učinil alespoň částečnou přítrž Španělovu pařížskému řádění. Nadal vyhrál na French Open 37 setů v řadě a byl čtyři sady od bájného rekordu Björna Borga.

Desetinásobný šampion turnaje už před zápasem tušil, jak moc ho Schwartzman prověří. "Nedávno byl v mé akademii. Už ho nikdy nepozvu. Vždycky si u mě zahraje a pak je z něj mnohem lepší tenista," smál se Nadal.

Ve středu na centrálním kurtu Philippa Chatriera šly úsměvy stranou. Španělský velikán ztrácel brejk i ve druhém setu, po pauze zaviněné deštěm ale vyhrál všechny tři hry a druhou sadu otočil. Než se zase přihnaly kapky a spektakulární podívanou definitivně odložily na čtvrtek. Očekávání jsou velká a Schwartzman rozhodně není bez šance. Jak s ní El Peque naloží?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy