Poslední volné místo na Turnaji mistrů obsadil díky titulu v Paříži Sock

5. 11. 2017 17:33
Jack Sock si zahraje na Turnaji mistrů, ze kterého díky titulu v Paříži vyštípal Pabla Carreňa.
Jack Sock vyhrál masters v Paříži
Jack Sock vyhrál masters v Paříži | Foto: Reuters

Paříž - Americký tenista Jack Sock vyhrál Masters v Paříži a vybojoval si už zdánlivě ztracenou účast na Turnaji mistrů. Byť byl na začátku týdne až 24. hráčem v pořadí sezony, dokázal se prodrat mezi postupující osmičku a připravil o cestu do Londýna Španěla Pabla Carreňa. Ve finále v hale Bercy mezi dvěma nečekanými aktéry porazil srbského kvalifikanta Filipa Krajinoviče 5:7, 6:4 a 6:1.

Pětadvacetiletý Sock získal v Paříži třetí letošní trofej a právě to potřeboval, aby se vklínil mezi účastníky londýnského Masters. Krajinovič o tento sen během uplynulých dnů připravil už jiné Američany Sama Querreyho a Johna Isnera, jenže Socka nezastavil.

"Abych byl upřímný, neměl jsem tušení, že bych mohl ještě uhrát Londýn, i kdybych měl tento turnaj vyhrát. Fakt jsem nevěděl, že jsem tak blízko," přiznal rodák z Lincolnu ještě před finále. To nezačal nejlépe a prohrál s Krajinovičem první set, ale druhý po dvou brejcích získal pro sebe a rozhodující sadu od stavu 0:1 ovládl už bez ztráty gamu.

Po zisku čtvrtého a nejcennějšího titulu v kariéře se Sock posune ve světovém žebříčku do elitní desítky a zakončí ho jako nejlepší tenista z USA. Na Turnaji mistrů se od 12. listopadu představí poprvé.

"Prožívám hrozně moc premiér. Na French Open jsem byl poprvé na grandslamu ve čtvrtém kole, teď mám první titul z Masters, prvně budu v Top Ten a poprvé i na Turnaji mistrů. Emoce jsou nádherné a strašně se těším na oslavu s týmem," řekl Sock při ceremoniálu na kurtu.

Na turnajích Masters je prvním americkým vítězem po sedmi letech. Naposledy to byl Andy Roddick v Miami, od té doby následovala série 69 triumfů tenistů z Evropy.

V Paříži měl přitom Sock už v prvním zápase namále a byl game od vyřazení, protože s Kylem Edmundem otáčel stav 1:5 ve třetím setu. Nakonec se ale v pořadí pro Londýn dostal před devět soupeřů.

Na prestižní akci sezony doplnil Rafaela Nadala, jehož však trápí bolavé koleno, Rogera Federera, Alexandera Zvereva, Dominica Thiema, Marina Čiliče, Grigora Dimitrova a Davida Goffina.

před 22 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.