Pomoz mi, Sorano, prosila Matteková. Ale pomoc nepřicházela. Všichni zamrzli, vyprávěla Rumunka

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 7. 2017 10:31
Čtvrtý den Wimbledonu poznamenalo vážné zranění americké tenistky Bethanie Mattekové-Sandsové. V šoku byli všichni. I její soupeřka, Rumunka Sorana Cirsteaová. Ta se svěřila, jak probíhaly dramatické minuty plné bolesti. Na pomoc se podle ní čekalo příliš dlouho.
Sorana Cirsteaová a Justin Sands utěšují zraněnou tenistku.
Sorana Cirsteaová a Justin Sands utěšují zraněnou tenistku. | Foto: ČTK

Londýn (od zvláštního zpravodaje) - "Trhalo mi srdce takhle ji vidět," zašeptala, když dorazila mezi novináře. Rumunská tenistka Sorana Cirsteaová nezažila na Wimbledonu příjemný postup do třetího kola.

Sedmadvacetiletá hráčka byla nejblíž šokujícímu zranění Bethanie Mattekové-Sandsové. Smutný moment viděla ze vzdálenosti několika metrů. A byla prvním člověkem, s nímž se trpící Američanka snažila komunikovat.

"Byla v šoku. Opakovala jen: Sorano, pomoz mi, Sorano, pomoz mi. Já jen říkala: Jsem tady, jsi silná, zvládneš to," popisovala první momenty potom, co překročila síť na pomoc své raněné soupeřce, kolegyni, kamarádce.

Cirsteaová přiznala, že byla velmi rozrušená. Už jen pohledem, který se jí naskytl. "Viděla jsem to koleno. Nebylo na svém místě. Nikdy jsem nic takového neviděla. Jen ve filmech," vyprávěla.

Pak se snažila přivolat pomoc. Protože ačkoli Matteková-Sandsová hlasitě křičela, nikdo v okolí kurtu několik dlouhých vteřin vůbec nereagoval.

"Volala jsem něco na rozhodčí, ať zařídí pomoc. Nevím, byla jsem také v šoku, panikařila jsem. Ale zdálo se mi, že všichni tak nějak zamrzli. Nikde žádná reakce," vzpomínala Rumunka na zvláštní chvíle bezprostředně po zranění.

Cirsteaová měla pocit, že příchod lékařů na kurt číslo 17 mohl být rychlejší. "Zdálo se mi, že to trvá věčnost. Byla jsem tam dlouho jen já, její manžel a můj fyzioterapeut. Trvalo opravdu dlouho, než tam někdo vůbec přinesl nosítka. Těžko říct, jak dlouho to bylo, možná deset patnáct minut. Mně to zkrátka přišlo jako moc dlouhá doba," tvrdila Cirsteaová.

Nechtěla ale nikoho soudit. Nejprve bude nutné pustit si video celé události. "Nechci to hodnotit. Ale nevím, když se dívám na jiné sporty a něco se tam stane, vidíte okamžitou pomoc. Třeba ve fotbale, v boxu, v jiných odvětvích. Je to okamžité. Tady to tak nebylo," krčila rameny Rumunka.

Což ji přivedlo k úvahám o tom, co by se stalo při ještě závažnějším problému. "Říkám si, co by bylo, kdyby přišel třeba infarkt nebo něco takového. Člověk se pak začne ptát sám sebe, samozřejmě," dodala.

Sama tenistka si během složitých chvil připadala bezmocná. "Přála jsem si, abych pro ni mohla udělat víc. Když tolik křičela, bylo to strašné," říkala rodačka z Bukurešti. Mattekovou-Sandsovou považuje za dobrou kamarádku.

"Je to neuvěřitelně skvělá dívka. Snažila jsem se tam pro ni být, nějak jí to ulehčit. Tohle bych nepřála ani největšímu nepříteli, takže když se to stane kamarádce…," nedokončila Cirsteaová větu. 

Po chvíli přece jen pokračovala.

"Bylo to těžké, protože na konci dne už to není nikdy o tenisu. Všichni jsme jako rodina. Člověk chce, aby byl každý v pořádku. Nezáleží na tom, jestli vyhraješ, nebo prohraješ, jestli končíš, nebo ne. O tom to není. Je mi z toho moc smutno," dodala smutná vítězka.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do vládní budovy

Odpůrci arménského premiéra Nikola Pašinjana vtrhli v pondělí do vládní budovy v centru Jerevanu a požadovali Pašinjanův odchod, informovaly agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy