Podivný, sobecký, francouzský chaos. Tenisté nechápou odložení Roland Garros

av av
13. 4. 2021 12:43
Po loňském faux pas, kdy odložila antukové Roland Garros o čtyři měsíce těsně za US Open bez jakékoliv konzultace s hráči a asociacemi, si francouzská federace nedělá v tenisovém prostředí velké přátele ani letos.
Novak Djokovič na loňském French Open.
Novak Djokovič na loňském French Open. | Foto: Reuters

Tentokrát se grandslamové French Open odkládá pouze o týden, nesouhlasné reakce se ale éterem šíří znovu. Možná ještě víc. Tenisté totiž přiznávají, že krok Francouzů nechápou.

"Přijde mi to strašně podivné. Co se tak zásadně změní, když se bude hrát o týden později? Podle mě nic. Pořadatelé si asi myslí, že covid kvůli týdennímu odkladu zmizí," prohlásil ironicky druhý hráč světa Daniil Medveděv.

Organizátoři turnaj odložili kvůli měsíčnímu celonárodnímu lockdownu, který Francie vyhlásila na začátku dubna. French Open má podle aktuálního plánu začít 30. května.

"Chceme zvýšit šanci, že se turnaj bude hrát před co nejvyšší návštěvou, přičemž zároveň bude zajištěno zdraví a bezpečí," vysvětlila francouzská federace v prohlášení.

Takový argument ale mezi hráči neuspěl. S nejtvrdší kritikou se přihlásila paradoxně Francouzka, Alizé Cornetová.

"Je to pěkně sobecké rozhodnutí, ať už přišlo ze strany pořadatelů, kteří chtějí víc diváků, nebo vlády, což je podle mě pravděpodobnější. Naše ministryně sportu je katastrofa, každé její rozhodnutí je špatné pro sport, jako by jí na tom vůbec nezáleželo," uvedla bývalá světová jedenáctka v rozhovoru pro Tennis Channel.

Ministryně Roxana Maracineanuová podle ní hledala řešení posunu Roland Garros navzdory tomu, že Francie během lockdownu profesionální sport nezakázala.

"Tenisový kalendář tím bude hrozně trpět," dodala Cornetová s narážkou na komplikace, které vadí většině tenistů. V druhém týdnu Roland Garros už měla původně probíhat travnatá část sezony, měly se hrát turnaje v Hertogenboschi, Stuttgartu a Nottinghamu.

Slavný Wimbledon má v Londýně začít pouhé dva týdny po skončení French Open.

"Bude to mít obrovský dopad na hráče. A je šílené, že jsme se to dozvěděli z Twitteru. Někdy by trochu komunikace neuškodilo," kritizoval kontroverzní postup Kanaďan Milos Raonic.

Ozval se i Novak Djokovič. Ani světová jednička neprokázala dostatečné pochopení pro posun pařížského antukového šampionátu.

"Dobře, možná tady bude zrovna v tom týdnu nějaké zmírnění restrikcí, aby mohl vzrůst počet diváků. Ale pokaždé, když posunete nějaký turnaj o týden, udělá to velký chaos v termínové listině. Pro ATP a WTA to bude velká výzva," prohlásila srbská ikona.

Ostatním tenistům pak ale Djokovič poslal jednoznačný vzkaz: méně fňukat a více se přizpůsobit.

"V téhle době je těžké říct, co je dobré a co je špatné. Tohle jsou prostě věci, které musíme akceptovat, abychom se pohnuli dál. Hlavní bude, aby se turnaj vůbec odehrál, to je to, co chceme," zdůraznil.

Osmnáctinásobný grandslamový vítěz navíc naznačil, že pro něj lehký posun nebude ani zčásti takovým problémem, jako bylo loňské French Open v chladných říjnových podmínkách.

"Minulý rok byl hodně specifický, byla velká zima a bylo to poprvé, co se Roland Garros hrálo v takových teplotách," prohlásil Srb, který v říjnu došel do finále, tam ale utrpěl debakl s antukovým suverénem Rafaelem Nadalem.

Španěl bude v Paříži usilovat o další zvýraznění velkého rekordu, od roku 2005 vyhrál třináct ročníků, včetně posledních čtyř. Djokovič naproti tomu na Roland Garros triumfoval jen jednou, v roce 2016. Na antukový grandslam se letos chystá i třetí člen "velké trojky", Švýcar Roger Federer. I ten má doma pouze jeden Pohár mušketýrů, French Open ovládl v roce 2009.

Český tenis hlásí nový pár. Do koho se zamilovala Kateřina Siniaková? | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy