Po boomu úpadek? Ne, ženský tenis produkuje záplavu talentů. Je čas učit se nová jména

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 9. 2016 12:42
Příklady táhnou. Karolína Plíšková už je v elitní desítce, Kateřina Siniaková klepe na dveře první světové padesátky. A ve stínu zatím zůstává celá řada mladých českých tenistek, které mohou jejich cestu mezi hvězdy již brzy napodobit.
Barbora Štefková už se usazuje ve druhé stovce žebříčku. Přijde brzy další průlom?
Barbora Štefková už se usazuje ve druhé stovce žebříčku. Přijde brzy další průlom? | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Chvíli to vypadalo na začátek horších časů. Ale český ženský tenis ani pořádně nestačil prohloubit svůj mírný úpadek, aby vzápětí začal znovu výrazně posilovat svou dlouhodobě fantastickou pozici na okruhu WTA.

K současným největším hvězdám se přidávají mladé talentované pušky, které v uplynulých měsících a týdnech zanechaly svůj výrazný otisk na turnajích všech kategorií. 

Zatímco některé české hráčky v žebříčku mílovými skoky klesají, objevují se jako houby po dešti jiné, jejichž jména fanoušci s ne tak širokým přehledem dosud nezaznamenali. 

Pojďme začít srovnáním. Největší boom zažíval český ženský tenis na konci roku 2014 a v průběhu sezony 2015. Například v únoru minulého roku se v elitní stovce žebříčku WTA poprvé objevilo hned devět českých hráček, což z České republiky učinilo absolutní tenisovou velmoc. V srpnu bylo ještě lépe, to když v první desítce stanuly hned tři české hvězdy, Petra Kvitová, Lucie Šafářová a Karolína Plíšková.

Sešupy stálic napravují mladé pušky

Od té doby se skvělé časy začaly přece jen poněkud kazit. Jak známo, posvícení nikdy netrvá věčně. Propadat se po zdravotních problémech začala Šafářová, top 10 pak po sérii nevýrazných výkonů vyklidila také Kvitová.

Upadaly i další tenistky. Z první stovky zmizela třeba Lucie Hradecká, Klára Koukalová, Petra Cetkovská nebo mladá osmifinalistka Wimbledonu 2014 Tereza Smitková.

Místo devíti hráček ve stovce měl český tenis najednou "jen" pět zástupkyň. A odborníci si kladli otázku, zda náhodou nevelká středoevropská země nenarazila na svůj strop, který už nejde překonat. Teď už to může jít jen dolů, mínili někteří. 

Z domnělé krize, z níž se ani nestačila stát krize reálná a vážná, se ale Češky dostaly bleskově. Při pohledu na dnešní žebříček WTA už to zase vypadá veseleji.

Řítí se nová vlna, vedou ji Štefková a Martincová

První stovka obsahuje sedm českých vlaječek, Karolína Plíšková je šestá, Petra Kvitová šestnáctá, Barbora Strýcová jednadvacátá, Lucie Šafářová třiačtyřicátá, Kateřina Siniaková třiapadesátá, Denisa Allertová devětaosmdesátá a Kristýna Plíšková sedmadevadesátá.

A co je ještě podstatnější pro blízkou budoucnost, kvapem se k nejvyšším metám řítí nová vlna. Práce s talentovanými dívkami probíhá v Čechách stále na vysoké úrovni a líheň produkuje jednu naději za druhou.

V uplynulém týdnu mohli čeští fanoušci sledovat rázný vzestup Terezy Martincové, která poprvé v kariéře došla v kanadském Québecu do semifinále turnaje WTA. Z třetí stovky pořadí vylétla jednadvacetiletá svěřenkyně Ivety Benešové až na 169. pozici, což z ní rázem udělalo devátou nejlepší Češku.

Tereza Martincová.
Tereza Martincová. | Foto: Milan Kammermayer

Dokonce o dvě místa před ní je stejně stará rodačka z Olomouce Barbora Štefková. Ta se v Kanadě vůbec poprvé probojovala do hlavní soutěže na nejprestižnějším okruhu, jako bonus pak porazila druhou nasazenou Anniku Beckovou z Německa.

Muchová a Malečková, nová jména na vzestupu

A dál? Druhou dvoustovku žebříčku uzavírají klesající Hradecká se Smitkovou, za nimi však přicházejí do pomyslných světel reflektorů další novicky. 

V první polovině třetí stovky už je čerstvě dvacetiletá Karolína Muchová, hráčka, která v první polovině června hrála v Maďarsku a Německu dvě finále za sebou na turnajích ITF. Jen o pár míst za ní pak nalezneme o dva roky starší Jesiku Malečkovou, rychlonohou tenistku z Berouna, jež si letos zahrála první kolo na turnaji v Katovicích.

Další známější velké talenty českého tenisu jsou ve druhé polovině třetí stovky, o dvacetileté svěřenkyni Jany Novotné Barboře Krejčíkové už se všeobecně ví delší dobu, v deblu s Kateřinou Siniakovou získala tři juniorské grandslamové tituly.

Netřeba mluvit ani o mladičké, teprve osmnáctileté Marii Bouzkové. Hráčka trénující střídavě na Spartě a na Floridě letos ovládla hned čtyři turnaje na okruhu ITF. Na žebříčku ji momentálně najdeme na 288. příčce.

Marie Bouzková.
Marie Bouzková. | Foto: Facebook Marie Bouzkové

Český tenis má v první pětistovce žebříčku ještě dva sedmnáctileté klenoty. Markéta Vondroušová platí za možná ten vůbec největší talent, v žebříčku jí patří 369. místo.

Sedmnáctiletá Pantůčková zazářila v Praze

Naopak o stejně staré Magdaléně Pantůčkové se dosud výrazněji nemluvilo, o svých kvalitách 448. tenistka světa ale přesvědčila pražské fanoušky předminulý týden, kdy ovládla místní podnik ITF Livesport Prague Open.

Nejzajímavější vzestup momentálně zažívá Kateřina Siniaková, po finálové účasti v Québecu už klepe na dveře první padesátky a může se pomalu, ale jistě, vydat po stopách Karolíny Plíškové.

Mnoho dalších mladých Češek zatím vyčkává ve stínu. A bude velmi zajímavé sledovat, kdo tenhle interní národní závod vyhraje a získá své místo na tom nejžhavějším tenisovém slunci. Kandidátek je spousta.

 

Právě se děje

Další zprávy