Plíšková zaútočí na světovou jedničku, věští v zahraničí. Je tenisovou noční můrou, říká Cornetová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 1. 2017 6:00
Karolína Plíšková zahájila letošní sezonu pod novým koučem nejlepším možným způsobem. Titulem na turnaji v Brisbane. Její suverénní cesta za sedmým vavřínem kariéry vzbudila velký ohlas u zahraničních odborníků i u finálové soupeřky Alizé Cornetové, kterou smetla drtivým způsobem. Podle nich je rodačka z Loun velkou kandidátkou na post světové tenisové jedničky.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Reuters

Brisbane – Byla bezradná. Na tabuli svítilo skóre 0:5 a ona odcházela k lavičce s výrazem totálního nepochopení, co že se to ve finále v Brisbane vlastně děje. Tak si francouzská tenistka Alizé Cornetová přivolala na kurt kouče, aby jí poradil, jak nekompromisní servírovací mašinu jménem Karolína Plíšková vlastně přibrzdit.

"Musíš si počkat na své šance," nabádal ji trenér Robert Gustafsson, když jí vytkl, že často trefuje míčky zbrkle. "Jenže jaké mám vlastně šance?" reagovala trefně rodačka z Lyonu.

"Nedala mi vůbec žádnou," odpověděla si sama na pozápasové konferenci, když musela vstřebávat porážku 0:6 a 3:6.

A měla pravdu. Plíšková prošla prvním letošním podnikem pod Davidem Kotyzou bez větších problémů. Pouze ve čtvrtfinále jí sebrala set Roberta Vinciová, dál už to byla pro ostatní soupeřky jiná galaxie.

I když po cestě za sedmým titulem kariéry nepotkala jedinou hráčku první desítky, předváděla tenis, se kterým by měla problémy každá z nich. Především ukázala, že svou nejsilnější zbraň, pověstný servis, doma o Vánocích rozhodně nenechala, ale má ji na novou sezonu připravenou, naleštěnou a neváhá ji použít.

Má stejný nadhoz pro všechna podání

"Je naprosto nečitelný, má přitom pořád stejný nadhoz. Je to ta nejtěžší věc, jakou si umíte představit. Hrála jsem proti Sereně, ale i s ní jsem dokázala první servis returnovat. S Karolínou je to nemožné, něco takového jsem vůbec nečekala," přiznala po prohraném finále Cornetová.

Rodačka z Loun podání postupně vylepšuje, předloni v počtu es naháněla právě Serenu Williamsovou, minulý rok už byla v této statistice nejlepší ze všech tenistek WTA a letos v minimálně stejném tempu pokračuje. "Záměrně se snažím o jeden typ nadhozu pro všechna podání, aby soupeřky nevěděly, kam míček pošlu," prozradila na to konto Plíšková.

"V tomhle je Karolína tenisovou noční můrou. Nutí vás si uvědomovat, že váš servis je v porovnáním s tím jejím tak špatný, a sama na vaše druhé podání vyvíjí neuvěřitelný tlak," vysvětluje příčiny dominance Češky Cornetová.

Cornetová: Karolína brzy vyhraje grandslam

Když se novináři Francouzky zeptali, ke komu by hru Plíškové přirovnala, napadlo ji jediné jméno Petra Kvitová. "Mají podobné údery, ploché a dlouhé. Ale myslím, že Karolína má ještě o trochu lepší ruku než Petra. Jak už jsem řekla dnes na dvorci, určitě brzy vyhraje grandslam," připomněla blížící se Australian Open.

Zahraniční novináři šli v prognózách letošní sezony ještě dál, podle některých je čtyřiadvacetiletá tenistka aspirantkou na post světové jedničky. "Má tak dobrou šanci být číslo 1 jako nikdo jiný na okruhu," napsal na Twitter Ben Rothenberg z New York Times. "Pro mě jasná kandidátka na světovou jedničku," souhlasí s ním známý tenisový bloger Chris Goldsmith.

Ono není divu. Z prvního týdne letošního roku si vedla jednoznačně nejlépe oproti všem hráčkám z top 5. Ani jedna z nich se nedostala na turnajích dál než do čtvrtfinále. Navíc česká jednička v první polovině sezony neobhajuje moc bodů, nejvíc jich posbírala loni v srpnu a v září.

Sama se však k žebříčku moc neupíná, i když ji titul v Brisbane vynesl do první pětky světového pořadí. "Přednější jsou pro mě grandslamy," říká. I proto se tento týden odhlásila ze Sydney a svou pozornost už směřuje pouze na první turnaj velké čtyřky, tedy na boje v Melbourne Parku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy