Plíšková věří, že zlomí wimbledonské prokletí. Nadalovy poznámky o prize money nechápe

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 6. 2018 6:56
S French Open se loučila po třetím zápase s debaklem od Marie Šarapovové. Teď už se ale tenistka Karolína Plíšková soustředí na další grandslamový podnik. Na travnatém Wimbledonu by byla šťastná i za třetí kolo, protože takhle daleko se v Londýně nikdy nedostala.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Milan Kammermayer

S Paříží jste se rozloučila už ve třetím kole a říkala jste, že nemáte tu správnou šťávu, jak jste na tom teď?

Odpočinek pomohl, měla jsem skoro týden volna. Síly jsem dočerpala a cítím se velmi dobře. Už jsem zase týden v procesu přípravy na trávu, na kterou se těším. Turnaje zase budou jiné, doufám, že nám bude fungovat počasí a že se mi podaří něco uhrát.

Co jste během týdne volna dělala?

Byla jsem za rodiči, za malou ségrou, rozložila jsem čas mezi příbuzné a kamarády. Pak jsem odjela na pár dní do Monaka, kde jsem si odpočinula. Přeci jen tady mám pořád nějaké povinnosti a aktivity, tam jsem měla klid a pěkné počasí. Teď je chuť do tenisu větší. 

Martina Navrátilová se v Paříži nechala slyšet, že se diví, že když nemáte chuť do tenisu na grandslamu, proč ho vůbec hrajete. Co na to říkáte?

Zachytila jsem to, ale nerada bych to komentovala. Od doby, kdy ona hrála, se spousta věcí změnila. Nechci říct, že bych obětovala grandslam, to bych nikdy neudělala, ale je těžké načasovat formu přesně na daný týden nebo dva. Občas se to stane a stalo se to i jiným.

A donesl se k vám také výrok Rafaela Nadala o tom, že tenisté by měli dostávat větší prize money než hráčky?

Ano. Nevím z čeho soudí. On vyhrál všechno a přijde mi divný, že to komentuje někdo, kdo těch peněz má nejvíc ze všech. Podle mě to je tak, jak to má být. Chlapi hrají na tři vítězné sety, ale ženské tohle fyzicky nezvládnou, nemůžou hrát donekonečna. Chlapi vydrží víc. Je to pro nás náročnější i v tom, že jednou chceme mít děti a chceme být zajištěné.  

Pojďme k tomu, co vás čeká. Na Wimbledonu jste zatím ještě nepřeklenula strašák druhého kola, zkoušíte teď v přípravě zase něco nového?

Každý rok zkouším něco jiného, protože se mi na Wimbledonu dlouhodobě nedaří, teď to bylo odlišné i tím, že mám oproti minulé sezoně nového kondičního kouče. Snažili jsme se pohyb uzpůsobit trávě. Teď se uvidí, jestli budu hrát dobře nebo ne. Můj pohyb se zlepšuje a věřím, že mám letos šanci dostat se i do toho třetího kola, nejen do druhého.

Už se začíná ruka kondičního trenéra Marka Všetíčka nějak projevovat?

Marek říká, že si to sedne nejspíš až někdy kolem podzimu. Už teď ale vidíme, že pokrok tam je. Musí si k tomu sednout forma, naladění na kurtu i mimo kurt. Kdyby si to nesedlo už teď na Wimbledonu, tak do konce roku je ještě turnajů dost, věřím, že se to ještě povede a nejlepší výsledek přijde.

Trénovala jste tedy už pohyb po trávě?

Ano, běhala jsem na Olympu, kde je docela dobrá tráva, nasadila jsem i boty na trávu. Byl to nezvyk, ale Birmingham vezmu tréninkově a zkusím se do toho dostat. Snažíme se dostat těžiště dolů do kolen, na trávě to skáče nízko. I takové to docupitávání je jiné než na antuce. Mám za sebou teprve týden, kdy jsme na tom pracovali, což není moc dlouho. 

Co vás tedy před Wimbledonem všechno čeká?

Zítra odlétám do Birminghamu, kde budu hrát asi po dvou letech. Potom mám přihlášený Eastbourne, ale uvidím, jestli ho budu hrát, protože první zápasy na trávě jsou náročné. Zatím to ještě neřeším, nechávám to před Wimbledonem volně plynout.

Takže je pravděpodobné, že si zahrajete jen jeden přípravný turnaj?

Určitě bych nechtěla stejný scénář jako loni, kdy jsem vyhrála Eastbourne a skoro druhý den už jsem nastupovala v Londýně do prvního kola. Chtěla bych se víc připravit a být na Wimbledonu pár dní navíc.

Máte nějakou teorii, proč se vám v All England Clubu tak nedaří?

Nevím, čím to je. Každý rok se snažím něco změnit, ale nevychází to. Měním tým, dokonce i barák, ve kterém bydlíme. Loni byla velká šance, ale dostala jsem Magdu Rybárikovou. Asi jde i o souhru losu. Občas to chce dostat i nějakou oblíbenou soupeřku, obzvlášť v prvních kolech grandslamů. Nechci na sebe vytvářet nějaký tlak, nic tam neobhajuju, ale ráda bych se dostala do toho druhého týdne.

Cílem je tedy třetí kolo a pak se uvidí?

Přesně, to je můj cíl, pro spoustu lidí možná malý, ale pro mě velký. Zatím jsem to ještě nezvládla. Tráva mi tam přijde trochu jiná než na ostatních turnajích. Na druhou stranu to zase nějak neprožívám, samozřejmě je škoda, že právě na grandslamu se mi dlouhodobě takhle nedaří, ale není to můj nejoblíbenější podnik. Každopádně nevidím důvod, proč by se mi tam nemohlo začít dařit. 

Dnes jste oficiálně představila nového partnera Mototechnu, jak jste na tom se snahou o řidičský průkaz?

Ještě jsem nic neabsolvovala, ale už to hodně plánuju. Čím jsem starší, tím víc bych si přála řidičák mít. I když tím, že nejsem moc v Česku, tak auta tolik nevyužiju, ale takhle jsem závislá na taxících nebo Michalovi (Hrdličkovi, příteli a manažerovi, pozn red). Rodiče mám mimo Prahu, tak bych za nimi aspoň mohla jet. Do budoucna je to věc, kterou musím mít. Jednou budu mít děti a přece nebudou jezdit taxíkem.

Jenže bydliště máte v Monaku, už víte, jak to vyřešíte?

Zjišťovali jsme, že by to šlo udělat nějak na půl. Jízdy třeba tady v Česku a testy tam. Uvidíme, jak to půjde. Říkám si, že to zvládly už větší trubky, než jsem já. (smích)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Pražská energetika mění ceníky, zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun, zjistila ČTK. Informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Policisté na letišti u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval cestující nožem

Policisté na letišti Charlese de Gaulla v Roissy u Paříže zastřelili muže, který ohrožoval lidi na terminálu nožem. Podle serveru stanice BFM TV šlo o muže bez domova, který napadl i policisty. Ke střetu došlo ve veřejné části terminálu 2F ve středu ráno, zhruba v 8:20 SELČ.

"Policisté zachovali chladnou hlavu a dnes ráno na letišti Roissy-Charles de Gaulle neutralizovali osobu vyzbrojenou nožem, která byla hrozbou," napsala na Twitteru pařížská policejní prefektura.

Letištní ostraha se snažila bezdomovce přesvědčit, aby prostor opustil. Přivolali si na pomoc policii. Muž strážce pořádku opakovaně urážel, pak na ně vytáhl nůž a začal je ohrožovat. Policisté ho opakovaně vyzvali, aby zbraň odložil. Když tak neučinil a naopak se vydal směrem k nim, padl jeden výstřel. Muž postřelený do břicha na místě zemřel, popsal incident fotograf agentury AFP, který vše viděl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy