Plíšková prosvištěla v Dubaji do čtvrtfinále, další tři Češky ale končí

Aktualizováno 19. 2. 2020 17:18
Světová trojka Karolína Plíšková porazila ve druhém kole tenisového turnaje v Dubaji Francouzku Kristinu Mladenovicovou jasně 6:1 a 6:2. Ve čtvrtfinále narazí na Kazašku Jelenu Rybakinovou, která zdolala Kateřinu Siniakovou dvakrát 6:3. S dvouhrou se již rozloučily i Markéta Vondroušová s Barborou Strýcovou.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: ČTK

Postup vydřela nejvýše nasazená Rumunka Simona Halepová, která proti Tunisance Ons Džabúrové odvrátila mečbol.

Vondroušová sice už nad Jennifer Bradyovou vedla 1:0 na sety a 4:1, ale s Američankou i kvůli problémům s nohou prohrála 6:4, 4:6 a 1:6. Strýcová počtvrté v řadě podlehla Chorvatce Petře Martičové, se světovou patnáctkou prohrála dvakrát 3:6.

Plíšková měla coby druhá nasazená hráčka v prvním kole volný los. S Mladenovicovou, která se do soutěže dostala z kvalifikace, si poradila před měsícem na grandslamu v Melbourne ve dvou setech a v Dubaji měla zápas pod kontrolou. Nečelila ani jednomu brejkbolu a soupeřce vzala servis čtyřikrát.

"Věděla jsem, co čekat, a měla dobrý plán. Myslela jsem, že budu o něco líp podávat, ale odehrála jsem to solidně," řekla Plíšková, finalistka turnaje z roku 2015, v rozhovoru na kurtu po utkání dlouhém jen hodinu a sedm minut.

Vondroušová rozhodla první set brejkem hned v úvodním gamu. Ve druhé sadě vzala soupeřce podání dokonce dvakrát a vedla 4:1, ale od té doby už získala jen jeden game. Přitom v rozhodující třetí sadě za stavu 1:1 měla při podání soupeřky náskok 40:0 a poté i výhodu, ale brejk nezískala. Při rozhovorech s trenérem Janem Hernychem si stěžovala na problémy s nohou a v závěru i na křeče. I proto následně vzdala deblový zápas po boku Karolíny Muchové.

Loňská finalistka Roland Garros Vondroušová se vrací na kurty po operaci zápěstí a zdravotní problémy řeší často. Rok 2017 ukončila předčasně kvůli bolavým zádům, o rok později nedohrála sezonu, aby doléčila natržené tříslo.

Siniaková v Dubaji uspěla v kvalifikaci a po výhře nad Muchovou ukončila sérii šesti porážek v hlavní soutěži, ale na Rybakinovou podruhé v krátké době nestačila. Finalistka z Petrohradu, kde Siniakovou vyřadila, sice působila unaveným dojmem, ale především díky tvrdému servisu bez větších problémů dotáhla zápas po hodině a čtvrt k vítězství.

K zisku prvního setu stačil Rybakinové jediný brejk v šestém gamu. Ve druhé sadě sice dvakrát o podání přišla, ale servis Siniakové, která si opakovaně nechala ošetřit záda, prolomila hned čtyřikrát včetně závěrečné čisté hry. V bilanci vzájemných zápasů se Kazaška ujala vedení 3:2.

Světová dvojka Halepová prohrála s Džabúrovou první set 1:6, ale druhý podobně snadno získala a ve třetím vedla už 4:1. Poté ale nechala Tunisanku vyrovnat a musel rozhodnout až tie-break. V něm Halepová neproměnila tři mečboly a za stavu 6:7 se naopak sama ocitla jeden míč od porážky. Nakonec se po více než dvou hodinách mohla radovat favoritka.

Tenisový turnaj žen v Dubaji (tvrdý povrch, dotace 2 908 770 dolarů):

Dvouhra - 2. kolo: Karolína Plíšková (2-ČR) - Mladenovicová (Fr.) 6:1, 6:2, Bradyová (USA) - Vondroušová (ČR) 4:6, 6:4, 6:1, Martičová (8-Chorv.) - Strýcová (ČR) 6:3, 6:3, Muguruzaová (9-Šp.) - Kuděrmětovová (Rus.) 7:5, 4:6, 6:4, Rybakinová (Kaz.) - Siniaková (ČR) 6:3, 6:3, Sabalenková (7-Běl.) - Mertensová (Belg.) 6:4, 6:3, Halepová (1-Rum.) - Džabúrová (Tun.) 1:6, 6:2, 7:6 (9:7), Kontaveitová (Est.) - Pavljučenkovová (Rus.) 7:6 (7:5), 7:5.

Čtyřhra - 2. kolo: Dabrowská, Čang Šuaj (4-Kan./Čína) - Muchová, Vondroušová (ČR) bez boje, Carterová, Stefaniová (USA/Braz.) - Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková (ČR) 6:4, 6:4, Strýcová, Sie Šu-wej (1-ČR/Tchaj-wan) - Chan Sin-jün, Pcheng Šuaj (Čína) 6:2, 6:2, Krejčíková, Čeng Saj-saj (5-ČR/Čína) - Mirzaová, Garciaová (Indie/Fr.) 6:4, 6:2, Keninová, Matteková-Sandsová (USA) - Peschkeová, Schuursová (6-ČR/Niz.) 0:6, 6:0, 10:1.