Plíšková ohromuje Navrátilovou. Má hru, tělo i hlavu na to, aby vyhrávala grandslamy, tvrdí

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 4. 2017 11:09
Karolína Plíšková letos zatím nasbírala nejvíce bodů ze všech tenistek. Podle Martiny Navrátilové přichází její čas.
Karolína Plíšková už brzy bude zvedat nad nad hlavu grandslamové trofeje, věří Navrátilová.
Karolína Plíšková už brzy bude zvedat nad nad hlavu grandslamové trofeje, věří Navrátilová. | Foto: Reuters

Praha - Kdyby měla jmenovat jednu hráčku, která má na to vyhrávat v letošní a dalších sezonách grandslamy, popřípadě stát se světovou jedničkou, ukázala by na Karolínu Plíškovou. Legendární Martina Navrátilová má jasno. Momentálně třetí hráčka světa jí svou výkonností a především potenciálem ohromuje.

"Karolína má talent být světovou jedničkou, vyhrát grandslam a všechno to dotáhnout do konce. Má na to hru, má na to tělo a myslím si, že na to má také hlavu," uvedla Navrátilová v příspěvku pro oficiální web WTA, kde hodnotila letošní pořadí pro kvalifikaci na Turnaj mistryň, jemuž právě Plíšková vévodí.

Jedna z nejlepších tenistek všech dob obdivuje na české hráčce její klid a pevné nervy. "Ona nepodléhá tlaku, vypadá, že má všechno pod kontrolou. A navíc si myslím, že do zápasů dává stále více intenzity," poznamenala Navrátilová. Narážela tím na dřívější zkazky o tom, že je Plíšková někdy na kurtu až příliš flegmatická.

"Na tenisovém kurtu musíte být zapálená, musíte to víc prožívat, a to si myslím že Karolína dělá. Emocionálně a mentálně jde nahoru," řekla osmnáctinásobná grandslamová vítězka.

"Má velké kvality, o tom nelze pochybovat. A stále se může hodně zlepšit. Má vynikajícího kouče Davida Kotyzu a já se domnívám, že pro ni je limitem pouze nebe," dodala šedesátiletá rodačka z Prahy.

České tenistky pak pochválila i obecně. "Hrají pořád dobře, to musí být asi něco ve vodě. Opravdu teď vypadají ve formě," nemohla si nevšimnout slušné formy Barbory Strýcové nebo Lucie Šafářové.

Pořadí Road to Singapore:

Plíšková je už jen 1320 bodů za světovou jedničkou Angelique Kerberovou z Německa. Ta je podle Navrátilové ve složité situaci, protože se musí vyrovnávat s extrémním tlakem. 

"Ten tlak a ta pozornost, to je složité. Obzvlášť v Německu, kde jde ve stopách Steffi Grafové, což je skutečně velmi obtížné psychicky. Ale vypadá to, že se v posledních týdnech postupně zlepšuje," neodepsala Navrátilová Kerberovou, jejímž letošním maximem je zatím jediné semifinále na turnaji v Dubaji.

Slavná bývalá hráčka se také pozastavila nad tím, že jsou v elitní osmičce pořadí Road to Singapore hned tři nové tváře, které o Turnaj mistryň dosud v kariéře nebojovaly. Navrátilové se obměna líbí.

"Máme tam Elinu Svitolinovou, která nikdy nebyla v takové pozici. A samozřejmě také Kristinu Mladenovicovou a Jelenu Vesninovou. Do desítky se také vrací pomalu Venus Williamsová," vyjmenovala členka tenisové Síně slávy. "Je to zatím výborně složené z nováčků a veteránek."

A co Serena Williamsová? Americká šampionka získala v lednu svůj třiadvácátý grandslamový titul, pak se ale kvůli problémům z kolenem odhlásila jak z Indian Wells, tak z Miami. "Asi si hraje ráda na schovávanou. Na grandslamech je vždy, ale ve zbytku sezony je těžké ji někde vidět hrát," prohlásila Navrátilová.

"Je tak trochu tajemná, ale můžeme si být jistí, že na grandslamu bude pokaždé výborně připravená. A to samé platí i o Singapuru. Nicméně chceme Serenu vidět hrát více turnajů WTA, ne jenom grandslamy," vyjádřila se Čechoameričanka mírně kriticky k současné světové dvojce.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy