Vyhrál juniorku v Paříži, teď jde mezi muže. Srovnávají mě s tátou, ale musím krok po kroku, ví Rikl

Jakub Martinovský
8. 6. 2016 10:12
Před pár dny dosáhl Patrik Rikl obrovského úspěchu. Společně s Izraelcem Yshaiem Olilem vyhrál čtyřhru na juniorském Roland Garros. Teprve sedmnáctiletý hráč se tento týden představil i na turnaji dospělých v Praze v rámci Sparta Prague Open.
Foto: Facebooková stránka Prague Open, autor: Pavel Lebeda

Praha - I přesto, že syn bývalého špičkového deblisty Davida Rikla Patrik v úvodu pražského Sparta Prague Open prohrál své úvodní zápasy v singlu i v deblu, zanechal na pražském challengeru dobrý dojem.

Především v úterním singlovém duelu proti zkušenému antukáři Hansovi Podlipnikovi sahal sedmnáctiletý český talent a vítěz letošní deblové juniorky na French Open po výhře. Nad 210. tenistou světa vedl v rozhodujícím setu 4:3 30:0 a měl k dispozici servis, nakonec však odešel poražen 3:6, 6:4, 4:6.

Zápas jste měl skvěle rozehraný, proč to nakonec nevyšlo? Byl jste moc nervózní?

Nervozita tam sice byla, ale cítil jsem se dobře. V koncovce zápasu hrály velkou roli zkušenosti. Dělal jsem, co jsem mohl, ale bohužel to nevyšlo.

I přesto jste odehrál opravdu dobrý zápas se zkušeným antukářem. Jak moc vám to dá do budoucí kariéry?

Určitě mi to dá hodně zkušeností. Takových zápasů musím odehrát co nejvíce. Právě to mě posune dál. Obě utkání, do kterých jsem tu nastoupil, byla hodně vyrovnaná. Je škoda, že jsem na první výhru mezi muži nedosáhl právě doma na Spartě.

Máte v plánu přejít na stálo do dospělé kategorie?

Ano, plánuju hrát co nejvíc mezi muži. Ale chci ještě mezi juniory odehrát Wimbledon a možná US Open.

Z Paříže jste si přivezl deblový titul, jaké na to máte doma ohlasy?

Hrozně moc lidí mi gratuluje, což je super. Dalo mi to moc zkušeností. Viděl jsem tam ty nejlepší hráče při tréninku, třeba i Djokoviče s Murraym.

Jako moc je těžké se prosadit mezi juniory?

V singlu je to samozřejmě těžší, ale také se to dá zvládnout. Třeba v Austrálii jsem se mohl probojovat dál než do druhého kola, ale prohrál jsem 7:9 ve třetím setu.

Preferuji útočnou hru, nejradši mám ale Ferrera

Kdo je vaším tenisovým vzorem?

Já mám rád Davida Ferrera, protože se mi líbí, jak bojuje. Všechny body si uhraje sám a líbí se mi, jak je do hry zakouslý. Myslím si, že jsem také bojovník.

Váš táta byl špičkový deblista. Srovnávají vás spolu, že byste měl být dobrý jako otec?

Občas něco takového zaslechnu, ale musím jít krůček po krůčku. Nesmím se tímto nechat moc rozhodit.

Přemýšlíte už nad tím, že byste se jako táta vyprofiloval na deblového hráče, nebo to zatím necháváte otevřené?

Zatím preferuji singla, ale debl mě také baví, takže to zatím nechávám otevřené.

Konzultujete nějak s tátou vaše budoucí tenisové kroky?

Já už s tátou nežiji, vidíme se tak jednou za dva měsíce, ale určitě mi dává užitečné rady. Něco jsem po něm snad i zdědil.

Porazil byste ho?

Já myslím, že už jo. Naposled jsme spolu sice hráli před třemi lety, ale teď myslím, že už bych na něj stačil.

Jak byste se tenisově charakterizoval?

Myslím si, že moje hlavní zbraně jsou servis a forhend. Jsem agresivní hráč. Myslím, že jsem podobný typ jako třeba Radek Štěpánek. Rád chodím na síť, takže mi asi nejvíc vyhovuje hra na tvrdém povrchu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy