Vyhrál juniorku v Paříži, teď jde mezi muže. Srovnávají mě s tátou, ale musím krok po kroku, ví Rikl

Jakub Martinovský
8. 6. 2016 10:12
Před pár dny dosáhl Patrik Rikl obrovského úspěchu. Společně s Izraelcem Yshaiem Olilem vyhrál čtyřhru na juniorském Roland Garros. Teprve sedmnáctiletý hráč se tento týden představil i na turnaji dospělých v Praze v rámci Sparta Prague Open.
Foto: Facebooková stránka Prague Open, autor: Pavel Lebeda

Praha - I přesto, že syn bývalého špičkového deblisty Davida Rikla Patrik v úvodu pražského Sparta Prague Open prohrál své úvodní zápasy v singlu i v deblu, zanechal na pražském challengeru dobrý dojem.

Především v úterním singlovém duelu proti zkušenému antukáři Hansovi Podlipnikovi sahal sedmnáctiletý český talent a vítěz letošní deblové juniorky na French Open po výhře. Nad 210. tenistou světa vedl v rozhodujícím setu 4:3 30:0 a měl k dispozici servis, nakonec však odešel poražen 3:6, 6:4, 4:6.

Zápas jste měl skvěle rozehraný, proč to nakonec nevyšlo? Byl jste moc nervózní?

Nervozita tam sice byla, ale cítil jsem se dobře. V koncovce zápasu hrály velkou roli zkušenosti. Dělal jsem, co jsem mohl, ale bohužel to nevyšlo.

I přesto jste odehrál opravdu dobrý zápas se zkušeným antukářem. Jak moc vám to dá do budoucí kariéry?

Určitě mi to dá hodně zkušeností. Takových zápasů musím odehrát co nejvíce. Právě to mě posune dál. Obě utkání, do kterých jsem tu nastoupil, byla hodně vyrovnaná. Je škoda, že jsem na první výhru mezi muži nedosáhl právě doma na Spartě.

Máte v plánu přejít na stálo do dospělé kategorie?

Ano, plánuju hrát co nejvíc mezi muži. Ale chci ještě mezi juniory odehrát Wimbledon a možná US Open.

Z Paříže jste si přivezl deblový titul, jaké na to máte doma ohlasy?

Hrozně moc lidí mi gratuluje, což je super. Dalo mi to moc zkušeností. Viděl jsem tam ty nejlepší hráče při tréninku, třeba i Djokoviče s Murraym.

Jako moc je těžké se prosadit mezi juniory?

V singlu je to samozřejmě těžší, ale také se to dá zvládnout. Třeba v Austrálii jsem se mohl probojovat dál než do druhého kola, ale prohrál jsem 7:9 ve třetím setu.

Preferuji útočnou hru, nejradši mám ale Ferrera

Kdo je vaším tenisovým vzorem?

Já mám rád Davida Ferrera, protože se mi líbí, jak bojuje. Všechny body si uhraje sám a líbí se mi, jak je do hry zakouslý. Myslím si, že jsem také bojovník.

Váš táta byl špičkový deblista. Srovnávají vás spolu, že byste měl být dobrý jako otec?

Občas něco takového zaslechnu, ale musím jít krůček po krůčku. Nesmím se tímto nechat moc rozhodit.

Přemýšlíte už nad tím, že byste se jako táta vyprofiloval na deblového hráče, nebo to zatím necháváte otevřené?

Zatím preferuji singla, ale debl mě také baví, takže to zatím nechávám otevřené.

Konzultujete nějak s tátou vaše budoucí tenisové kroky?

Já už s tátou nežiji, vidíme se tak jednou za dva měsíce, ale určitě mi dává užitečné rady. Něco jsem po něm snad i zdědil.

Porazil byste ho?

Já myslím, že už jo. Naposled jsme spolu sice hráli před třemi lety, ale teď myslím, že už bych na něj stačil.

Jak byste se tenisově charakterizoval?

Myslím si, že moje hlavní zbraně jsou servis a forhend. Jsem agresivní hráč. Myslím, že jsem podobný typ jako třeba Radek Štěpánek. Rád chodím na síť, takže mi asi nejvíc vyhovuje hra na tvrdém povrchu.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy