Paradoxy v kvalifikaci AO: Češky chtějí zaplavit Melbourne, Šafránek s Kolářem se derou z bažiny

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 1. 2018 13:26
V Austrálii se naplno rozjíždí kvalifikace prvního tenisového grandslamu sezony. Čeští reprezentanti v ní bojují o posun z kalných vod, jejich krajanky mají možnost zaplavit turnaj.
Zdeněk Kolář
Zdeněk Kolář | Foto: Milan Kammermayer

Melbourne - Ostří nůžek českého tenisu nemůže být rozevřenější. Na jedné straně záplava úspěšných hráček, kterých je v první stovce hned sedm, na té druhé čeští muži, kteří se trápí a do dvoustého místa na okruhu se vejdou pouze dva.

Nejmarkantněji je to vidět na startující tříkolovou kvalifikaci letošního Australian Open. Tomáš Berdych s Jiřím Veselým mají hlavní část prvního grandslamu jistou, ale další trojice vstoupila do bojů o jednu z šestnácti volných vstupenek a tedy i o šanci dostat se žebříčkové bažiny.

Minimálně na nějaký čas v ní bude dál tonout Adam Pavlásek, který v nočním duelu prvního kola kvalifikace nestačil na Srba Pedja Krstina v tiebreaku třetí sady.

Václav Šafránek a Zdeněk Kolář ale své duely zvládly a dál živí naději na postup. První jmenovaný si dokonce vyšlápl na nasazeného Renza Oliva, čehož by mohl využít a protáhnout se mezi elitu jako na loňském US Open, kde pak změřil síly s pozdějším vítězem Turnaje mistrů Grigorem Dimitrovem.

"Byl to můj největší úspěch. Možná mi to ale nakonec do zbytku sezony spíš uškodilo. Najednou se ode mě začalo očekávat hrozně moc, lidi si mysleli, že to půjde hrozně rychle. Tak to ale většinou je, když člověk udělá velký úspěch," řekl Tenisovému světu Šafránek, kterého v dalším kole čeká domácí borec 225. hráč světa Andrew Whittington.

To Kolář byl proti Japonci Jasutaku Učijamovi mírným favoritem a ve dvou setech to potvrdil. "Byl jsem polovinu zápasu nervózní, přitom se obvykle snažím si to nepřipouštět, zápas jsem ale zvládl, to je nejdůležitější," oddechl si. Nyní na něho čeká Američan Kevin King, který je ve třetí stovce jen pár míst nad ním.

To české tenistky mají v grandslamové kvalifikaci tradičně bohatší zastoupení, v Melbourne jich tentokrát startuje pět a všechny měly na los prvního kola poměrně štěstí.

Snad až na Terezu Martincovou, která si bude muset poradit s Thajkou Luksicou Kumkhumovou. Že byla kdysi 85. pátou hráčkou světa tolik strachu nenahání jako fakt, že se do paměti český fanoušků před čtyřmi lety zapsala jako kat Petry Kvitové, kterou před čtyřmi lety právě na Australian Open vymetla coby turnajovou šestku z prvního kola.  

Denisa Allertová je v kvalifikaci nasazenou osmnáctkou, a tak jí los určil za soupeřku až 145. tenistku světa Carol Zhao, Kanaďanku původem z Číny. Obě mají společné to, že ještě neodehrály jediný zápas, a tak je těžké odhadovat v jaké formě do Austrálie přiletěly.

To Barbora Štefková doufá, že si letos zahraje víc zápasů i turnajů než loni, od března do listopadu totiž bojovala se zraněními obou zápěstí a propadla se až do šesté stovky žebříčku, díky chráněnému rankingu se ale může o účast v pavouku úvodního podniku velké čtyřky poprat. V cestě jí bude stát domácí naděje Priscilla Honová. 

Vítězku juniorky US Open 2014 Marii Bouzkovou čeká vyloženě generační souboj. Vyzve ji totiž pětatřicetiletá Japonka Junri Namigataová. Obě se připravovaly na podniku ITF ve Playfordu, ale zatímco o 16 let starší veteránka vypadla hned v prvním kole, Češka si zahrála semifinále. 

Favoritkou zápasu by měla být Barbora Krejčíková proti Italce Jasmine Paoliniové. Rodačka z Brna sice vyhrála singlový zápas naposledy loni v říjnu, ale k protinožcům si přivezla dobrou náladu z finálové deblové účasti v Šen-čenu po boku Kateřiny Siniakové.

Pokud by celé kvinteto Češek do hlavní části prošlo, měly by v ní hned tucet míst, tedy téměř desetinu startovního pole. 

 

Právě se děje

teď

Commerzbank v rámci úsporných opatření zruší 10 000 pracovních míst, píše německý list

Nový šéf německé banky Commerzbank chce zrušit 10 000 pracovních míst a zavřít stovky poboček. Oba kroky jsou součástí změny strategie banky. Jako první o věci informoval ve čtvrtek německý list Handelsblatt.

Commerzbank v létě hodlala představit novou strategii, včetně dalších úsporných opatření. Na začátku července ale rezignovali na své funkce generální ředitel Martin Zielke a předseda dozorčí rady Stefan Schmittmann, takže se banka rozhodla prezentaci odložit.

Na zrušení 2300 pracovních míst se v prosinci dohodlo nové vedení společnosti s odbory. Agentura Bloomberg už dříve napsala, že nový ředitel Manfred Knof, který se funkce ujal na počátku ledna, a předseda dozorčí rady Hans-Jörg Vetter pracují na ambicióznějším plánu snižování nákladů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

SZPI varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín. Po požití se v těle mění na jedy. Z jedné dávky vzniká život ohrožující množství kyanovodíku

Zdroj: ČTK
Další zprávy