Ostrava viděla tenisový zápas roku. Bitvu Krejčíkové vyznamenali fanoušci i web WTA

ČTK Sport ČTK, Sport
7. 12. 2022 12:42
Finálový duel Barbory Krejčíkové s Polkou Igou Šwiatekovou na tenisovém turnaji v Ostravě vyhrál hlasování fanoušků WTA o nejatraktivnější utkání sezony.
Barbora Krejčíková ve finále Ostrava Open 2022
Barbora Krejčíková ve finále Ostrava Open 2022 | Foto: Reuters

Dramatický zápas, v němž česká tenistka porazila po více než třech hodinách světovou jedničku 5:7, 7:6, 6:3, získal v anketě na Twitteru organizace přes 70 procent hlasů. Českopolskou bitvu označil za vrchol sezony i oficiální web okruhu.

V nominaci figuroval také finálový zápas Angelique Kerberové s Kajou Juvanovou na turnaji ve Štrasburku nebo březnové finále mezi Leylah Fernandezovou a Camilou Osoriovou v Monterrey.

Šestadvacetiletá Krejčíková, která část sezony vynechala kvůli zranění lokte, se stala na začátku října v Ostravě první českou vítězkou a navázala na týden starý triumf z Tallinnu. Celkem získala pátý triumf ve dvouhře.

"Od prvního do posledního bodu odehrály nejlepší zápas sezony. Byla tam elektrizující atmosféra. Doufejme, že i v roce 2023 bude Šwiateková posouvat limity ostatních hráček, protože to jsme přesně viděli v Ostravě," napsala na web WTA redaktorka Courtney Nguyen. 

Dvojnásobná vítězka loňského Roland Garros Krejčíková uštědřila Šwiatekové první finálovou porážku po více než třech letech. Trojnásobná grandslamová šampionka do té doby neuspěla v rozhodujícím utkání o titul jen jednou - v dubnu 2019 v Luganu se Slovinkou Polonou Hercogovou. Pak dalších deset finálových duelů přeměnila v triumfy.

"Obvykle tyhle dlouhé bitvy vyhrávám já, ale teď už jsem to nezvládla, neměla jsem dost času na regeneraci. Byl to fyzicky nejnáročnější zápas tohoto roku. Jsem na sebe hrdá, že jsem ho odehrála na takové úrovní," prohlásila po finále Šwiateková.

Brněnská rodačka Krejčíková může s parťačkou Kateřinou Siniakovou získat ocenění pro nejlepší deblový pár roku. České tenistky, které vyhrály vedle Australian Open také Wimbledon a US Open, jsou v anketě WTA mezi pěti nominovanými dvojicemi. Na ocenění pro nováčka roku aspiruje v šestičlenném výběru kandidátek Linda Fruhvirtová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy