Federer může přijít o olympiádu. Pravidla nesplňuje a Davis Cup se mu hrát nechce

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 9. 2019 8:01
Dlouhodobé plány už si nedělá. V 38 letech tenista Roger Federer tuší, že se konec jeho kariéry blíží. Před víkendovým Laver Cupem přiznal, že má zatím v programu Wimbledon 2020. Pokud by se vydal na olympiádu, musí ale doufat v divokou kartu.
Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

Završit kariéru na olympijských hrách. Dát nádhernému příběhu zatím dvacetinásobného grandslamového vítěze tečku pod pěti kruhy se přímo nabízí. 

Švýcarská legenda má s olympijskými turnaji spojenou řadu krásných vzpomínek. Po boku Stana Wawrinky slavil v Pekingu zlato, na milované trávě v Londýně vybojoval stříbro ve dvouhře. Ten nejcennější kousek si přivezl ze své vůbec první olympiády v Sydney roku 2000.

U protinožců se v olympijské vesnici zamiloval do slovenské tenistky Mirky Vavřinecové, kterou si i vzal a se kterou má čtyři děti. 

"Olympijské hry pro mě vždycky byly výjimečnou událostí. Myslím, že v následujících týdnech se rozhodnu, zda chci v Tokiu startovat, nebo ne. Zatím mám plán jen do Wimbledonu 2020," prohlásil před víkendovým Laver Cupem v Ženevě. 

Den před závěrečným ceremoniálem japonských her by bylo Federerovi už 39 let, sám tedy pohlíží na příští sezonu střízlivým okem. "Musím zohlednit víc věcí, jak na tom bude rodina, jak mé tělo, podle toho se rozhodnu," naznačil Švýcar.

To ale není všechno. Jestli bude hrající legenda startovat na příštích letních hrách nezáleží jen na ní. Pravidla kvalifikace na sportovní svátek poslední čtyřletky jsou neúprosná a Federer je momentálně nesplňuje.

Olympijský turnaj pořádá organizace ITF, která má pod sebou i mezinárodní soutěže Davis Cup a Fed Cup. Pokud chce tenista nebo tenistka bojovat o cenné kovy v Tokiu, musí během čtyřletého cyklu figurovat alespoň ve dvou nominacích těchto týmových soutěží. A minimálně jednou v sezonách 2019 a 2020.

Vzhledem k tomu, že Federer reprezentoval helvétský kříž naposledy v roce 2015, nesplňuje ani jednu z podmínek. A i kdyby hodlal porušit bojkot nového formátu Davis Cupu a ještě starty dohnat, už by to do červnové uzávěrky olympijské nominace nestihl. Ke startu ho tak vlastně opravňuje jediný fakt, že momentálně patří mezi 56 nejlepších tenistů světa.

Poslední šancí by tak byla jedna ze dvou divokých karet, které pořadatelé na olympijských hrách rozdělují. První by podle pravidel měla patřit některému z japonských tenistů, ta druhá je vyčleněná pro grandslamovou hvězdu nebo bývalého olympijského šampiona.

To jsou kritéria, která Federer bezesporu splňuje a byl by zřejmě nejslibnějším kandidátem. "Pro Rogera je olympiáda možnost, ale rozhodně ne cíl. Nevím, jaké jsou záměry pořadatelů při udělování karet, často to bývá tak, že to raději dají nějaké hvězdě z menší země, ale kdo ví," dodal trenér Federera Severin Lüthi. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát loni na daních vybral přes bilion korun, meziročně mírně více

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 1,2 procenta, tedy o 12 miliard korun, na 1,03 bilionu korun. Například na dani z přidané hodnoty stát získal 463,7 miliardy korun, meziročně o 37,2 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 200,6 miliardy korun, meziročně o 40 miliard korun více. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu za loňský rok.

Naopak z daně z příjmu fyzických osob stát za loni získal meziročně o 59 miliard korun méně, tedy 172,6 miliardy korun. Důvodem byly daňové změny účinné od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 procent a zvýšení slevy na poplatníka. Ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že rozpočet změnou daní loni přišel o 56,7 miliardy korun a na úrovni veřejných financí ztráta činí 90,2 miliardy korun. Méně stát vybral loni i ze spotřebních daní, zhruba 158 miliard korun.

Samotný státní rozpočet získal loni na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 698,7 miliardy korun, tedy o 19,5 miliardy korun méně. Vliv měla i loňský úprava rozpočtového určení daní ve prospěch obcí a krajů. Schodek rozpočtu loni vyšplhal na rekordních 419,7 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie osvobodila rukojmí z texaské synagogy, podezřelý je po smrti

Rukojmí, které v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo osvobodit. Všichni jsou v pořádku, oznámil texaský guvernér Greg Abbott. Podezřelý je po smrti, uvedl na tiskové konferenci šéf policie v Coleyville.

"Modlitby byly vyslyšeny. Všichni rukojmí jsou živí a v bezpečí," napsal Abbott na Twitteru. Krátce předtím bylo ze synagogy slyšet hlasitou ránu a zvuky podobné střelbě, napsala AP.

Policie byla k synagoze přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého situaci podezřelý původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína, jednoho člověka po zhruba šesti hodinách propustil. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo muže identifikovat ani určit motiv činu.

Web ABC News dříve informoval, že podezřelý mluvil o pákistánské teroristce Áfíe Siddíkíové jako o své sestře a požadoval její propuštění. Siddíková byla v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy