To, co Navrátilová, bych nikdy neudělala. Diskriminují mě, vzteká se Courtová

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 2. 2020 8:28
Jejich světonázor snad ani nemůže být rozdílnější, a tak spory mezi tenisovými legendami Margaret Courtovou a Martinou Navrátilovou logicky eskalují. Obzvláště po dramatických událostech uplynulého Australian Open.
Margaret Courtová v hledišti Rod Laver arény v Melbourne.
Margaret Courtová v hledišti Rod Laver arény v Melbourne. | Foto: Reuters

Courtová po dalším grandslamovém selhání Sereny Williamsové stále drží historický rekord v počtu singlových grandslamových titulů. Ve své vitríně jich má čtyřiadvacet, přičemž od fenomenální sezony, ve které ovládla všechny čtyři grandslamy, letos uplynulo 50 let. 

I proto letos řešili pořadatelé melbournského grandslamu poměrně schizofrenní dilema. Jak uctít výročí velkého úspěchu své národní legendy, ale zároveň tím příliš neprovokovat zástupy jejích odpůrců?

Stalo se to, co v podobných citlivých záležitostech není neobvyklé: "zlatá střední cesta" naštvala obě strany. Přestože byl ceremoniál na počest Courtové krátký a neměl téměř žádnou mediální pozornost, i tak spustil protiakci jiných tenisových osobností.

Martina Navrátilová po utkání legend vylezla k mikrofonu umpirového rozhodčího a vyzvala organizátory, aby druhý největší stadion v Melbourne - arénu Margaret Courtové - přejmenovali. 

Jako už mnohokrát v minulosti rodačka z Prahy upozornila na otevřeně homofobní a rasistické názory Courtové, její slova ale k televizním divákům již nestihla doputovat. Pořadatelé přenos raději přerušili. 

Navrátilová poté vysvětlovala: "Její výsledky na kurtu nikdo nezpochybňuje, i pro mě byla vzorem. Ale v naší tenisové rodině také bojujeme s předsudky a snažíme se být sportem pro každého. Když Margaret Courtová o nějaké skupině lidí tvrdí, že si nezaslouží rovné zacházení, že nejsou dobrými rodiči a nejsou dost zbožní, není to jen projev svobody slova. Takový projev šíří nenávist a zraňuje mnoho citlivých lidí."

Navrátilová navrhla, aby byl tenisový stánek pojmenován po jiné australské hvězdě Evonne Goolagongové, sedminásobné grandslamové vítězce.

Učinila tak společně s Johnem McEnroem, který již předtím ve svém pořadu na stanici Eurosport označil Courtovou za "šílenou tetu" a prosil Serenu Williamsovou, "aby už ji poslala do minulosti, kam patří".

"Jenom jedna věc je delší než seznam tenisových úspěchů Margaret Courtové. A to je seznam jejích útočných a homofobních výroků," prohlásil McEnroe.

Obě legendy pak byly australským tenisovým svazem napomenuty za porušení protokolu. Navrátilová se omluvila, že způsobila trable, ale zdůraznila, že si za důvody svého jednání stojí. 

Netrvalo dlouho a k celé záležitosti se vyjádřila i sama Courtová. Sedmasedmdesátiletá pastorka pentekostální církve, která má vlastní pořad na australském křesťanském kanálu, vystoupení Navrátilové a McEnroea ostře odsoudila.

"Nikdy bych nepřišla do jiné země a neříkala: 'Hej, měli byste změnit jméno budovy, arény nebo tenisového centra. Bez ohledu na to, co bych si myslela o dané osobě. Nikdy bych něco takového neudělala," rozohnila se ikona šedesátých a začátku sedmdesátých let. "To, co Navrátilová udělala, bylo velmi, velmi špatné," dodala.

Courtová se pustila i do australské tenisové federace. Neutěšil ji ani oslavný ceremoniál, ani fakt, že ona i šestnáct členů její rodiny dostali volný vstup na Australian Open.

"Jen na mě ukazují prstem. Snaží se mě diskriminovat ve všem, co dělám. A to je, myslím si, velmi smutné," řekla australské stanici Channel Nine.

Samotní organizátoři melbournského grandslamu deklarovali, že Courtová se všemi podmínkami své účasti předem souhlasila. Včetně toho, že nebude mít příležitost promluvit přímo na centrálním kurtu.

Pořadatelé tím vyjádřili nesouhlas s jejími výroky o homosexualitě a manželství gayů a leseb.

"Stále platí, že uznáváme její tenisové úspěchy, i když její názory se neslučují s našimi hodnotami rovnosti, různorodosti a inkluze," uvedla organizace.

Courtová v minulosti prohlásila o Navrátilové a dalších lesbicky či bisexuálně orientovaných hráčkách, že "ničí tenis a dávají špatný příklad mladým". V roce 1994 se při projevu v australském parlamentu proslavila zvoláním: "Homosexualita je ohavnost, pánové! Potraty jsou ohavnost, pánové!"

O transgender dětech a LBGTIQ mluvila jako o "díle ďáblově" a vyjádřila smutek z toho, že se děti musí setkávat s homosexuály.

Courtová několikrát způsobila skandál i na poli rasismu. Třeba když se nechala slyšet, že měla Jižní Afrika během apartheidu "rasovou otázku vyřešenou lépe než my".

 

Právě se děje

před 14 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy