To, co Navrátilová, bych nikdy neudělala. Diskriminují mě, vzteká se Courtová

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 2. 2020 8:28
Jejich světonázor snad ani nemůže být rozdílnější, a tak spory mezi tenisovými legendami Margaret Courtovou a Martinou Navrátilovou logicky eskalují. Obzvláště po dramatických událostech uplynulého Australian Open.
Margaret Courtová v hledišti Rod Laver arény v Melbourne.
Margaret Courtová v hledišti Rod Laver arény v Melbourne. | Foto: Reuters

Courtová po dalším grandslamovém selhání Sereny Williamsové stále drží historický rekord v počtu singlových grandslamových titulů. Ve své vitríně jich má čtyřiadvacet, přičemž od fenomenální sezony, ve které ovládla všechny čtyři grandslamy, letos uplynulo 50 let. 

I proto letos řešili pořadatelé melbournského grandslamu poměrně schizofrenní dilema. Jak uctít výročí velkého úspěchu své národní legendy, ale zároveň tím příliš neprovokovat zástupy jejích odpůrců?

Stalo se to, co v podobných citlivých záležitostech není neobvyklé: "zlatá střední cesta" naštvala obě strany. Přestože byl ceremoniál na počest Courtové krátký a neměl téměř žádnou mediální pozornost, i tak spustil protiakci jiných tenisových osobností.

Martina Navrátilová po utkání legend vylezla k mikrofonu umpirového rozhodčího a vyzvala organizátory, aby druhý největší stadion v Melbourne - arénu Margaret Courtové - přejmenovali. 

Jako už mnohokrát v minulosti rodačka z Prahy upozornila na otevřeně homofobní a rasistické názory Courtové, její slova ale k televizním divákům již nestihla doputovat. Pořadatelé přenos raději přerušili. 

Navrátilová poté vysvětlovala: "Její výsledky na kurtu nikdo nezpochybňuje, i pro mě byla vzorem. Ale v naší tenisové rodině také bojujeme s předsudky a snažíme se být sportem pro každého. Když Margaret Courtová o nějaké skupině lidí tvrdí, že si nezaslouží rovné zacházení, že nejsou dobrými rodiči a nejsou dost zbožní, není to jen projev svobody slova. Takový projev šíří nenávist a zraňuje mnoho citlivých lidí."

Navrátilová navrhla, aby byl tenisový stánek pojmenován po jiné australské hvězdě Evonne Goolagongové, sedminásobné grandslamové vítězce.

Učinila tak společně s Johnem McEnroem, který již předtím ve svém pořadu na stanici Eurosport označil Courtovou za "šílenou tetu" a prosil Serenu Williamsovou, "aby už ji poslala do minulosti, kam patří".

"Jenom jedna věc je delší než seznam tenisových úspěchů Margaret Courtové. A to je seznam jejích útočných a homofobních výroků," prohlásil McEnroe.

Obě legendy pak byly australským tenisovým svazem napomenuty za porušení protokolu. Navrátilová se omluvila, že způsobila trable, ale zdůraznila, že si za důvody svého jednání stojí. 

Netrvalo dlouho a k celé záležitosti se vyjádřila i sama Courtová. Sedmasedmdesátiletá pastorka pentekostální církve, která má vlastní pořad na australském křesťanském kanálu, vystoupení Navrátilové a McEnroea ostře odsoudila.

"Nikdy bych nepřišla do jiné země a neříkala: 'Hej, měli byste změnit jméno budovy, arény nebo tenisového centra. Bez ohledu na to, co bych si myslela o dané osobě. Nikdy bych něco takového neudělala," rozohnila se ikona šedesátých a začátku sedmdesátých let. "To, co Navrátilová udělala, bylo velmi, velmi špatné," dodala.

Courtová se pustila i do australské tenisové federace. Neutěšil ji ani oslavný ceremoniál, ani fakt, že ona i šestnáct členů její rodiny dostali volný vstup na Australian Open.

"Jen na mě ukazují prstem. Snaží se mě diskriminovat ve všem, co dělám. A to je, myslím si, velmi smutné," řekla australské stanici Channel Nine.

Samotní organizátoři melbournského grandslamu deklarovali, že Courtová se všemi podmínkami své účasti předem souhlasila. Včetně toho, že nebude mít příležitost promluvit přímo na centrálním kurtu.

Pořadatelé tím vyjádřili nesouhlas s jejími výroky o homosexualitě a manželství gayů a leseb.

"Stále platí, že uznáváme její tenisové úspěchy, i když její názory se neslučují s našimi hodnotami rovnosti, různorodosti a inkluze," uvedla organizace.

Courtová v minulosti prohlásila o Navrátilové a dalších lesbicky či bisexuálně orientovaných hráčkách, že "ničí tenis a dávají špatný příklad mladým". V roce 1994 se při projevu v australském parlamentu proslavila zvoláním: "Homosexualita je ohavnost, pánové! Potraty jsou ohavnost, pánové!"

O transgender dětech a LBGTIQ mluvila jako o "díle ďáblově" a vyjádřila smutek z toho, že se děti musí setkávat s homosexuály.

Courtová několikrát způsobila skandál i na poli rasismu. Třeba když se nechala slyšet, že měla Jižní Afrika během apartheidu "rasovou otázku vyřešenou lépe než my".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 48 minutami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, zranění utrpělo 34 lidí

V bavorském Legolandu se ve čtvrtek srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně 34 lidí, píší německá média. V zábavním parku ve městě Günzburg při rozsáhlé operaci zasahovali hasiči a záchranáři se třemi vrtulníky. Zatím není jasné, co nehodu zapříčinilo.

Jeden z vlaků horské dráhy Feuerdrache (Ohnivý drak) narazil u stanice do soupravy před ním, když prudce zabrzdila. Podle agentury DPA ani jeden z vlaků nevykolejil a ani z něj nevypadli cestující. Někteří z pasažérů ale uvázli ve větší výšce a záchranáři se k nim do odklizení jedné ze souprav nemohli dostat. Podle zábavního parku soupravy na této dráze jezdí rychlostí okolo 29 kilometrů za hodinu.

"Mezi zraněnými jsou dospělí i děti," uvedl mluvčí místní policie. Nejméně dva lidé mají zranění vážná, napsala agentura AP, podle které je zraněných 34. Agentura DPA uvedla, že zraněných je 31, z toho deset dětí, jeden dospívající a 20 dospělých.

Zábavní park zůstal po nehodě otevřený, potvrdila policie. Návštěvníci uvedli, že nehodu zaznamenali až po telefonátech od známých nebo z médií. Policie si v rámci vyšetřování mimo jiné prohlédne záběry bezpečnostních kamer, na místo byl také povolán odborník. Podle listu Süddeutsche Zeitung mohla nehodu způsobit závada elektronického systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy