Neznámý Číňan jí pomohl od bolesti. Teď dostala americká tenistka čtyřletou stopku

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 11. 2020 7:31
Patřila mezi největší talenty amerického tenisu, teď si čtyři roky nezahraje žádný turnaj. Jednadvacetiletá Ashley Kratzerová dostala trest za doping kvůli tomu, že jí testy odhalily v moči hexapeptid, který uvolňuje růstový hormon. Hráčka úmyslné použití látky popírá.

Letos stihla odehrát jediný zápas v kvalifikaci domácího podniku WTA, v New Port Beach prohrála třísetovou bitvu s Japonkou Eri Hozumiovou. Bohužel pro ni to stačilo na to, aby jí komisaři odebrali vzorek a obvinili ji z dopingu. Našli v jejím těle stopy látky, která uvolňuje růstový hormon.

Tenistka se okamžitě odvolala, ale nezávislý tribunál její výmluvu nepřijal a potvrdil čtyřletý trest. 

Kratzerová se hájí tím, že se zmíněný hexapeptid musel do jejího těla dostat z mastičky, kterou dostala na loňském turnaji v Číně. Minulý rok ji prý trápily otlaky a puchýře na nohou, často prý po zápasech sundala botu a noha jí krvácela.

Když v dubnu hrála v čínském Anningu, poprosila jednoho z místních trenérů, jestli by jí nedal něco na bolavé rány. Na čínský turnaj odletěla sama, takže byla odkázána na pomoc někoho z domácích. Mastička jí okamžitě pomohla, a tak "čínskou medicínu" odvezla domů a využívala ji, když bylo potřeba.

Lahvička prý neměla žádnou etiketu, tak nemohla zjistit, co za látky obsahuje. Jakmile jí přišla zpráva o pozitivním testu, zkusila kontaktovat trenéra, který se jí představil jako "Čang", ale jako by se po něm slehla zem. Pořadatelé turnaje jí vzkázali, že nikoho takového v trenérských týmech ani neevidovali.

Právě kvůli nedostatku důkazů o tom, že tenistka nejednala při svém prohřešku vědomě, dostala poměrně tvrdý trest. 

Tenistka z Kalifornie vyhrála před třemi lety šampionát tenistek do 18 let a vysloužila si tím divokou kartu do hlavní soutěže US Open, v prvním kole nakonec hrála jen dva gemy. Na okruhu to zatím dotáhla na 200. místo žebříčku. Teď je jisté, že žebříčkové maximum si nevylepší minimálně do března 2024.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy