Nevyzpytatelná, záhadná Plíšková vyhoří, píší v Americe. Už nevěří ani Kvitové

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 9. 2020 12:36
Třetí grandslam sezony je tady, netradičně jím je antukové Roland Garros. V Paříži už proběhl los, po kterém se v titulcích českých médií hojně objevuje informace, přesněji řečeno přání potenciálního souboje Petry Kvitové a Karolíny Plíškové v případném pikantním čtvrtfinále. Mohou ale české hvězdy reálně projít až tak daleko?
Karolína Plíšková.
Karolína Plíšková. | Foto: Reuters

Otázka, na kterou je složité hledat uspokojivou odpověď. Ženský tenisový okruh je stále velmi nepředvídatelný, přičemž o výkonech nejlepších českých hráček to platí dvojnásob.

A tak zatímco před celou řadou předchozích grandslamů byly Plíšková s Kvitovou téměř pokaždé jmenovány mezi hlavními favoritkami, nyní se jejich výchozí pozice ve světových predikcích dramaticky mění. 

Americký tenisový odborník Steve Tignor přitom dlouhodobě patří mezi velké fanoušky obou hráček.

Jeho dříve takřka neochvějná důvěra v umění českých tenistek ale postupně uvadá, exponenciálně zhruba tak, jak se množí neúspěchy Plíškové s Kvitovou na grandslamech.

Jeho nejnovější preview, zveřejněné na sledovaném portále Tennis.com, prakticky nepočítá ani s jednou z nich.

Plíškové v něm nepomohla ani úspěšná generálka na turnaji v Římě, kde po skvělých výkonech došla až do finále proti Simoně Halepové. Musela jej ale vzdát kvůli zranění.

Tignor už si stačil všimnout, že se osmadvacetileté rodačce z Loun na generálkách daří pravidelně. Potom ale přijde grandslam, jiné zápasové tempo, které Plíškové dle jejích slov nevyhovuje. A samozřejmě větší tlak.

Grandslam si žádá něco navíc, jistý drive a odhodlání, jiný druh fyzické i psychické vytrvalosti.

Podobný vítězný mix v sobě Plíšková našla dosud jen jednou, když v roce 2016 prosvištěla do finále US Open i se skalpy obou sester Williamsových v kapse.

Od té doby hrála jednou semifinále na French Open, jednou také v Austrálii. Na posledních pěti grandslamech nedokázala projít přes čtvrté kolo a na nedávném US Open coby nasazená jednička vypadla už ve druhém kole.

"Opět čelíme hádance, kterou je Karolína Plíšková na grandslamech. Jak už je pro ni standardem, přijíždí na turnaj velké čtyřky poté, co udělala velmi dobrý dojem na předchozím turnaji. Když k tomu připočteme pozici nasazené dvojky a semifinalistky z roku 2017, měla by být kandidátkou na titul," píše Tignor ve svém příspěvku.

Jenže poté už přichází pověstné ale. "Měla by být, ale u nevyzpytatelné, záhadné Plíškové opravdu nikdy nevíte. Ve třetím kole ji čeká pořádná výzva," míní expert.

A naznačuje, že se přes ni světová čtyřka nedostane. Právě ve třetím kole totiž může Plíšková narazit na Američanku Sloane Stephensovou. Finalistku Roland Garros z roku 2018 a šampionku US Open. Tu Tignor v případném klání jasně favorizuje.

Právě Stephensová podle něj ze čtvrté čtvrtiny turnajového pavouka vyjde jako vítězka a postoupí do semifinále.

Kvitovou, která rovněž figuruje v této části, odborník zmiňuje jen okrajově. Ani jedenácté hráčce žebříčku tak nedává velké šance na průnik do závěrečných kol.

Do semifinále se podle Tignora kromě Američanky probojují nasazená jednička Simona Halepová, ve výborné formě hrající zkušená Běloruska Viktoria Azarenková a Španělka Garbine Muguruzaová.

Na titul pak novinář nejvíce favorizuje rumunskou superhvězdu, což vzhledem k podmínkám, jež budou ve studené Paříži pravděpodobně panovat, není žádným překvapením. Halepová se v přípravným turnajích prezentovala naprosto dominantně a ovládla turnaje v Praze i Římě.

S tím, že její dobrá kamarádka do své sbírky zařadí už třetí grandslamovou trofej, ostatně jednoznačně souhlasí i Plíšková.

"Bude jasnou favoritkou. Je velmi sebevědomá a nebezpečná. Nahraje jí i špatné počasí, bude v něm strašně složité proti ní produkovat agresivní hru," tvrdí česká tenistka.

K vlastním šancím je Plíšková přece jen skeptičtější.

"Nejsem tady favoritkou a stejně jako na předešlých grandslamech nepřemýšlím o tom, že bych měla být favoritkou. Ale vím, že můžu hrát dobrý tenis i na antuce, a takový je můj plán. Jednou to přijde," říká Plíšková s nadějí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy