Nevyužitý setbol a 38 chyb. Kvitová v Austrálii končí, Češky mají jisté finále deblu

Kvitová naštvaně házela raketou, Federera přešel smích a Djokovič zadržoval slzy
Už před čtvrtfinále Australian Open Petra Kvitová tušila, že to bude mít proti domácí Ashleigh Bartyové těžké.
Však proti současné světové jedničce poslední tři zápasy v řadě prohrála.
První sada byla pořádně vyrovnaná bitva.
Domácí hvězda se skvěle bránila agresivním úderům české ranařky.
Aktualizováno 28. 1. 2020 9:54
Tenistka Petra Kvitová skončila na Australian Open ve čtvrtfinále. Loňská finalistka úvodního grandslamu sezony dnes prohrála s domácí favoritkou a aktuální světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou 6:7 a 2:6. Češka v zápase nevyužila setbol a vyrobila 38 nevynucených chyb.

Třiadvacetiletá Bartyová se stala první australskou semifinalistkou po 36 letech a v boji o finále se střetne s Američankou Sofií Keninovou. Turnajová čtrnáctka v prvním čtvrtfinále porazila Ons Džabúrovou z Tunisu dvakrát 6:4.

Česko má jistou finalistku čtyřhry žen. V semifinále se střetnou nejvýše nasazené Barbora Strýcová v páru s tchaj-wanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej s turnajovými čtyřkami Barborou Krejčíkovou a Kateřinou Siniakovou.

Utkání dvojnásobné vítězky Wimbledonu Kvitové s Bartyovou rozhodla hodinu a sedm minut dlouhá první sada. Češka hrála na hranici rizika, snažila se pálit vítězné údery a dostávala soupeřku pod tlak. Využila ale jen jeden z devíti brejkbolů, přičemž pět z nich měla za stavu 3:3, kdy vedla při podání Australanky 40:0.

Úvodní set tak dospěl do tie-breaku a Kvitová měla za stavu 6:5 setbol. Bartyová ho ale při svém podání odvrátila a sama svůj setbol využila.

Ve druhém setu už Kvitová odpadla. Rychle s pestře hrající Bartyovou, která se skvěle bránila a hrála dlouhé míče, prohrávala 0:4. Snížila na 2:4, ale po dvojchybě znovu přišla o podání a Bartyová zápas ukončila esem.

"Petra je velká bojovnice, takže jsem v tom šíleném prvním setu musela předvést opravdu nejlepší tenis, co umím. A pomohlo mi to i do toho druhého," uvedla Bartyová.

Je nás hodně, smála se Strýcová

Strýcová a Sie Šu-wej zdolaly ve čtvrtfinále Američanky Jennifer Bradyovou a Caroline Dolehideovou dvakrát 6:2. Krejčíková se Siniakovou se do svého prvního semifinále v Melbourne dostaly po výhře 3:6, 6:2 a 6:3 nad kanadsko-lotyšskou dvojici Gabriela Dabrowská, Jelena Ostapenková.

"Katka a Bára jsou ohromně těžkými soupeřkami, jsou sehrané. Bude to extrémně náročné i proto, že se známe," řekla třiatřicetiletá Strýcová před semifinále. "Aspoň bude nějaká Češka zase určitě finále. Je vidět, že nás je hodně," řekla Siniaková.

Krejčíkové se daří i ve smíšené čtyřhře. Loňská vítězka mixu s Američanem Rajeevem Ramem letos hraje s Chorvatem Nikolou Mektičem a po výhře 4:6, 6:4 a 10:8 nad americko-australskou párem Amanda Anisimovová, Nick Kyrgios už postoupili do čtvrtfinále.

Sandgren byl lepší, ale slaví Federer

Švýcarský tenista Roger Federer předvedl podruhé na letošním Australian Open velký obrat a popatnácté postoupil na úvodním grandslamu sezony do semifinále. Ve čtvrtfinálovém utkání s Američanem Tennysem Sandgrenem odvrátil sedm mečbolů a vyhrál 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 a 6:3.

Ve třetím kole potřeboval šestinásobný vítěz turnaje přes čtyři hodiny, aby udolal domácího Johna Millmana. Zvítězil v super tie-breaku páté sady, v kterém prohrával 4:8.

V duelu se Sandgrenem, až stým hráčem světa, po získané první sadě Federer ztrácel. Američan skvěle podával a favorita přehrával i ve výměnách. Ve třetím setu za stavu 0:3 se nechal Federer ošetřit, ale set nezachránil.

Ve čtvrtém setu si oba drželi servis a za stavu 4:5 odvrátil Federer tři mečboly. Další čtyři ustál v tie-breaku, v kterém prohrával 3:6 a 6:7, aby proměnil první setbol. V rozhodující sadě získal brejk na 4:2 a dovedl zápas k výhře.

"Občas potřebujete štěstí a dnes jsem ho měl kupu. Nezasloužil jsem si to, ale stojím tady a jsem šťastný," řekl Federer po utkání a přikývl, že jde o zázrak. "To je. Sedm mečbolů nebo kolik. Nevím, jak jsem to dokázal. Jen jsem doufal, že nenapálí vítěznou ránu. Pro Sandgrena to musí být těžké, byl lepší," dodal. Jeho 15 semifinálových účastí na jednom grandslamu je rekord.

Sandgren měl všechny mečboly až na jeden při soupeřově podání a většinu zkazil. Třikrát udělal nevynucenou chybu z bekhendu, dvakrát z forhendu a jednou nezvládl return. Jen při šestém mečbolu si Federer došel pro vítězný úder na síť.

Dvacetinásobný grandslamový vítěz se jen výjimečně nechává během zápasů ošetřovat. "Nemám to v oblibě, ale začal jsem cítit tříslo, nohu a nakonec jsem si řekl, že to je potřeba. Omlouvám se," řekl Federer, který nikdy v kariéře nevzdal zápas. "Musíte vyhodnotit, jaké mohou být následky zranění. A nikdy nevíte, jak je na tom soupeř, jestli ho taky něco nebolí, jestli neznervózní. Vždycky může přijít šance."

Příštím soupeřem osmatřicetiletého Švýcara může být obhájce titulu Srb Novak Djokovič, kterého čeká kanadský tenista Milos Raonic.

Federer se stal nejstarším semifinalistou Australian Open od roku 1977, kdy byl mezi nejlepší čtveřici dvaačtyřicetiletý domácí tenista Ken Rosewall. Grandslamové semifinále hrál starší tenista naposledy v roce 1991 na US Open, kde bylo Američanovi Jimmymu Connorsovi 39 let.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 71 milionů australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Federer (3-Švýc.) - Sandgren (USA) 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 (10:8), 6:3, Djokovič (2-Srb.) - Raonic (32-Kan.) 6:4, 6:3, 7:6 (7:1).

Ženy:

Bartyová (1-Austr.) - Kvitová (7-ČR) 7:6 (8:6), 6:2, Keninová (14-USA) - Džabúrová (Tun.) 6:4, 6:4.

Čtyřhra - čtvrtfinále:

Sie Šu-wej, Strýcová (1-Tchaj-wan/ČR) - Bradyová, Dolehideová (USA) 6:2, 6:2, Krejčíková, Siniaková (4-ČR) - Dabrowská, Ostapenková (6-Kan./Lot.) 3:6, 6:2, 6:3.

Smíšená čtyřhra:

2. kolo:

Mektič, Krejčíková (5-Chorv./ČR) - Kyrgios, Anisimovová (Austr./USA) 4:6, 6:4, 10:8.

Junioři:

Čtyřhra - 2. kolo:

Svrčina, Von Der Schulenburg (2-ČR/Švýc.) - Cobolli, Gigante (It.) 6:4, 6:2, Kym, Stricker (Švýc.) - Krumich, Chak Wong (ČR/Hongkong) 6:4, 6:4.