Neuvěřitelný obrat. Tenistka prohrávala 0:6, 0:5 a 30:40, přesto ještě zvítězila

av av
11. 4. 2019 13:10
Média po celém světě označují počin šestadvacetileté Tary Mooreové za nejúžasnější obrat v dějinách tenisu. Britská tenistka na domácím turnaji ITF v Sunderlandu prohrávala v prvním kole s Francouzkou Jessikou Ponchetovou 0:6, 0:5 a 30:40, přesto nakonec zvítězila 0:6, 7:6, 6:3.
Tara Mooreová
Tara Mooreová | Foto: Profimedia.cz

Těžko uvěřitelná otočka působí o to výjimečněji, že byla Britka jednoznačnou outsiderkou zápasu, a možnost obratu proto během prvního ani druhého setu nikoho nenapadla.

Mooreová je momentálně až 479. tenistkou světa, její soupeřka figuruje na žebříčku o 278 míst výše.

Mečbol, kterému za zmíněného ultrakritického stavu britská tenistka čelila, navíc odvrátila s pořádnou dávkou štěstí. Těžkou smeč nad hlavou trefila jen do pásky sítě, od níž se míček odrazil přesně na čáru…

"Nikdy nepochybuj," napsala Mooreová na sociální sítě po svém životním vítězství. 

A v době, kdy se tenisté a tenistky v jejím žebříčkovém postavení ocitají po změnách v systému v existenčních problémech, se logicky rozhodla mediálně vděčný úspěch co nejlépe využít.

"Děkuji všem za milé vzkazy a za podporu, která je ohromující. Doufám, že můžu inspirovat všechny mladé chlapce a dívky (i dospělé) k tomu, aby se nikdy nevzdávali a nepřestávali bojovat," napsala a přidala kontakt pro případné zájemce z médií. 

Jak už to tak bývá, nenesly se ohlasy na fantastický obrat jen v pozitivním duchu. Okamžitě se vyrojily spekulace o tom, že mohl být zápas ovlivněn a zneužit pro nekalé sázky.

Podívejte se, s jakým štěstím odvrátila Mooreová mečbol a nastartovala obrat:

Podobné obraty se nicméně čas od času stávají. V roce 2004 se v prvním kole French Open z takřka beznadějné situace dostala Američanka Lisa Raymondová, když se Slovenkou Lubomírou Kurhajcovou rovněž ztratila jedenáct úvodních gemů a čelila dvěma mečbolům. Nakonec vyhrála 0:6, 7:5, 6:3.

Slavný Američan Jimmy Connors na Wimbledonu v roce 1987 otočil duel s Mikaelem Pernforsem, ačkoli prohrával 1:6, 1:6 a 1:4.

Známé jsou také tři případy s českou stopou. Jana Novotná na French Open 1995 vedla v rozhodující sadě nad Američankou Chandou Rubinovou 5:0 a 40:0, pak ale neproměnila devět mečbolů a prohrála 6:8.

Naopak Petra Cetkovská v Miami 2012 otočila zápas proti domácí Christině McHaleové z děsivého stavu 0:6, 0:4.

Vojtěch Vodička, tehdy již čtyřicetiletý český tenista, při své cestě do osmifinále Roland Garros v roce 1948 prohrál ve druhém kole první dva sety 0:6, 0:6, přesto duel zázračně otočil.

 

Právě se děje

Další zprávy