Neuvěřitelný obrat. Tenistka prohrávala 0:6, 0:5 a 30:40, přesto ještě zvítězila

av av
11. 4. 2019 13:10
Média po celém světě označují počin šestadvacetileté Tary Mooreové za nejúžasnější obrat v dějinách tenisu. Britská tenistka na domácím turnaji ITF v Sunderlandu prohrávala v prvním kole s Francouzkou Jessikou Ponchetovou 0:6, 0:5 a 30:40, přesto nakonec zvítězila 0:6, 7:6, 6:3.
Tara Mooreová
Tara Mooreová | Foto: Profimedia.cz

Těžko uvěřitelná otočka působí o to výjimečněji, že byla Britka jednoznačnou outsiderkou zápasu, a možnost obratu proto během prvního ani druhého setu nikoho nenapadla.

Mooreová je momentálně až 479. tenistkou světa, její soupeřka figuruje na žebříčku o 278 míst výše.

Mečbol, kterému za zmíněného ultrakritického stavu britská tenistka čelila, navíc odvrátila s pořádnou dávkou štěstí. Těžkou smeč nad hlavou trefila jen do pásky sítě, od níž se míček odrazil přesně na čáru…

"Nikdy nepochybuj," napsala Mooreová na sociální sítě po svém životním vítězství. 

A v době, kdy se tenisté a tenistky v jejím žebříčkovém postavení ocitají po změnách v systému v existenčních problémech, se logicky rozhodla mediálně vděčný úspěch co nejlépe využít.

"Děkuji všem za milé vzkazy a za podporu, která je ohromující. Doufám, že můžu inspirovat všechny mladé chlapce a dívky (i dospělé) k tomu, aby se nikdy nevzdávali a nepřestávali bojovat," napsala a přidala kontakt pro případné zájemce z médií. 

Jak už to tak bývá, nenesly se ohlasy na fantastický obrat jen v pozitivním duchu. Okamžitě se vyrojily spekulace o tom, že mohl být zápas ovlivněn a zneužit pro nekalé sázky.

Podívejte se, s jakým štěstím odvrátila Mooreová mečbol a nastartovala obrat:

Podobné obraty se nicméně čas od času stávají. V roce 2004 se v prvním kole French Open z takřka beznadějné situace dostala Američanka Lisa Raymondová, když se Slovenkou Lubomírou Kurhajcovou rovněž ztratila jedenáct úvodních gemů a čelila dvěma mečbolům. Nakonec vyhrála 0:6, 7:5, 6:3.

Slavný Američan Jimmy Connors na Wimbledonu v roce 1987 otočil duel s Mikaelem Pernforsem, ačkoli prohrával 1:6, 1:6 a 1:4.

Známé jsou také tři případy s českou stopou. Jana Novotná na French Open 1995 vedla v rozhodující sadě nad Američankou Chandou Rubinovou 5:0 a 40:0, pak ale neproměnila devět mečbolů a prohrála 6:8.

Naopak Petra Cetkovská v Miami 2012 otočila zápas proti domácí Christině McHaleové z děsivého stavu 0:6, 0:4.

Vojtěch Vodička, tehdy již čtyřicetiletý český tenista, při své cestě do osmifinále Roland Garros v roce 1948 prohrál ve druhém kole první dva sety 0:6, 0:6, přesto duel zázračně otočil.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy