Nemůžu dělat všechno, mé jméno zneužívají, vrátil se Federer ke sporu s Gretou

av av
24. 2. 2020 17:41
Jedna z největších osobností světového sportu podrobněji reagovala na nedávné výčitky klimatických aktivistů. Ti jej v lednu kritizovali za marketingovou spolupráci s bankou Credit Suisse.
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

Federer je dlouholetým ambasadorem finanční instituce, která podle aktivistů od roku 2016 poskytla 57 miliard dolarů společnostem hledajícím nové zásoby ropy. A tak se právě Švýcar v poslední době pravidelně stává terčem jejich zloby.

Výtky se rozmnožily v polovině ledna, kdy se aktivisté ze skupiny 350.org Europe prostřednictvím Twitteru přímo obořili na Federera.

"Naprosto se to neslučuje s bojem proti klimatickým změnám. Rogere, ty to podporuješ?" zeptali se, přičemž použili hashtag "Rogere, hned se prober".

Ten se začal po sítích i médiích rychle šířit, k čemuž výrazně přispěla Greta Thunbergová. Právě vlivná sedmnáctiletá aktivistka příspěvek sdílela a zajistila mu obrovský dosah.

Dvacetinásobný grandslamový šampion tehdy reagoval smířlivě. 

"Dopady na životní prostředí beru velmi vážně. Jako otec čtyř malých dětí mám velký obdiv vůči mladým aktivistům bojujícím proti klimatickým změnám. Vážím si toho, že mi připomněli mou odpovědnost. Rád bych využil své postavení k dialogu o důležitých otázkách se svými sponzory," uvedl Švýcar v oficiálním prohlášení.

O pár týdnů později se pak o celé problematice více rozpovídal. A nasadil přece jen defenzivnější tón.

"Když pomohu jedné osobě, jsem kritizovaný za to, že jsem něco neudělal pro někoho dalšího. Dosáhl jsem bodu, kde musím velmi opatrně přemýšlet o tom, co dělám, protože občas někdo mé jméno zneužije k určitým cílům," prohlásil Federer v rozhovoru pro švýcarské noviny Tages-Anzeiger.

"Také ale musím být schopný přehlížet kritiku. Protože nemohu být všude, nemohu dělat všechno. Jsem také otec a tenista," dodal.

Federer připomněl kritikům své mnohé bohulibé aktivity. "Jsem si vědom toho, že mohu něco změnit, vzít si mikrofon a podpořit určité věci. Ale nemohu to dělat pořád," podotkl.

Osmatřicetiletý tenista přiznal, že se mu příliš nelíbil způsob, jakým ho aktivisté upozornili na spolupráci s bankou, jež v minulosti do fosilních paliv mohutně investovala.

"Je důležité zvolit si správné věci ve správnou chvíli a svůj vzkaz vyslat ven. Ale férovým způsobem, nikoli tím, že budete útočit na druhé," uvedl Federer. "Já moc dobře vím, že se svou popularitou mohu něco změnit. Pro druhé, pro planetu, pro zvířata," doplnil.

Aktivisté z řad studentů se proti spojení tenisové hvězdy s bankou ozvali už před dvěma lety. Dostali se do poboček v Lausanne a Ženevě a hráli v nich tenis v bílém oblečení. Následnou vysokou pokutu za rušení provozu odmítli zaplatit. Při nedávném soudu pak donesli cedule s nápisem: "Credit Suisse ničí planetu. Rogere, ty je podporuješ?"

Švýcarská banka mezitím přispěla k uklidnění situace oznámením. Uvedla, že vzhledem ke globální strategii boje se změnou klimatu už nadále do fosilních paliv a uhelných elektráren neinvestuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy