Nemohla se hýbat, neviděla. Martincová i tak po šokujícím obratu pokořila finalistku French Open

Sport Sport
20. 3. 2018 11:17
Fantastické vítězství vybojovala česká tenistka Tereza Martincová v prvním kole kvalifikace na turnaj v Miami.
Tereza Martincová.
Tereza Martincová. | Foto: ČTK

Praha/Miami - Byl to obrat, kterému se jen těžko věří. Třiadvacetiletá Češka se v utkání proti Italce Saře Erraniové ocitla v takřka neřešitelné situaci. V rozhodující třetí sadě prohrávala už 0:5, čelila mečbolu a nacházela se na pokraji fyzického kolapsu. Přesto nakonec v neskutečném duelu finalistku French Open z roku 2012 udolala.

Martincová vedla 6:4 a 5:3. Podávala na vítězství. Situaci ale neustála, dostala se do velké krize a následně prohrála devět her v řadě. Každý, kdo zápas sledoval, byl v tu chvíli přesvědčen o tom, že tenhle obrat už nemůže být překonán. Ale nakonec byl.

Česká tenistka začala hrát na extrémní riziko, výměny se snažila zabít prvním maximálně druhým úderem. A vyplatilo se. Erraniová, bývalá světová jednička ve čtyřhře, najednou nestíhala. Martincová vyrovnala a nakonec o svém postupu rozhodla v tie-breaku.

"Nikdy jsem nic takového nezažila. Nic se tomu ani nepřiblížilo. Ani nevím, jak to popsat, protože jsem na konci zápasu vůbec nemohla uvěřit, že jsem vyhrála," svěřila se vyčerpaná Češka v rozhovoru pro Tenisový svět.

A popsala krizi, kterou v extrémně horkém počasí zažívala zejména na konci druhé a začátku třetí sady.

"Bylo mi strašně špatně. Hrály jsme neuvěřitelné výměny a strašně mě unavila. V jednu chvíli se mi udělalo opravdu zle, že se mi chtělo až zvracet a nohy mě bolely tak, že jsem nemohla udělat ani krok. Měla jsem mlhu před očima, ve výměně jsem prakticky neviděla," svěřila se Martincová.

"Sáhla jsem si v tu chvíli opravdu na dno svých fyzických sil. Připadala jsem si v šíleném stavu," dodala.

Nepřidal jí ani pohled na soupeřku. Po druhém světu šly obě hráčky na pár minut do šatny a Martincová viděla, že Erraniové velké horko nedělá vůbec žádné problémy.

"Bylo fakt šílený vidět soupeřku v takové pohodě a klidu v situaci, kdy vy vůbec nemůžete. To bylo hodně nepříjemné," řekla Tenisovému světu. Také hned poté prohrála dalších pět her. Co se stalo pak, těžko vysvětlit.

"Vůbec nevím, kde jsem pak zase našla síly, abych zápas otočila. Když jsem urvala ten gem na 1:5, tak jsem do toho začala fakt jít na dva míče. Říkala jsem si, že už nemám co ztratit, a začala jsem najednou hrát tak, že jsem jí vůbec nedala šanci. Zabíjela jsem všechno, na co jsem sáhla, hlavně z forhendu. Neskutečně mi to tam padalo a najednou to bylo 5:5," popsala Martincová.

Situace se dramaticky otočila, na dně byla najednou italská tenistka. Dokonce zahrála dvakrát servis spodem. To Martincovou utvrdilo v tom, že bude mít v závěru navrch. Duel trval dvě hodiny a 39 minut.

Martincová, které momentálně patří 146. místo na světovém žebříčku, se ve finále kvalifikace střetne s výše postavenou Švýcarkou Stefanií Vögelovou. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy