Serena o šílenství ve finále: Jasný sexismus. Budu se dál rvát za ženská práva

Serenino běsnění v obrazech. New York viděl finále, na které se nezapomene
Šílený zápas viděli fanoušci na stadionu Arthura Ashe. Ženská dvouhra na letošním US Open vyvrcholila nezapomenutelným způsobem.
Domácí legenda Serena Williamsová nezvládla útok na svůj 24. grandslamový titul.
Dvacetiletá japonská vyzyvatelka Naomi Ósakaová ovládla první set 6:2. A pak to přišlo. Nejprve nedovolené koučování, pak třísknutí raketou. Sudí Carlos Ramos neměl na výběr, Sereně udělil trestný fiftýn.
Šestatřicetiletá Američanka situaci neustála a vzala si rozhodnutí rozhodčího osobně. Ramose zasypala výčitkami, poté i urážkami.
Foto: Reuters
Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 9. 9. 2018 10:42
Americká superhvězda na tiskové konferenci po šokujícím finále US Open trvala na tom, že při svých výpadech vůči sudímu byla v právu.

Praha/New York - Serena Williamsová prozatím necítí žádnou lítost za scény, kterými okořenila, ale také výrazně pokazila finále grandslamového US Open.

Šestatřicetiletá americká tenistka po dvousetové prohře s dvacetiletou Japonkou Naomi Ósakaovou trvala na své nevině a na tom, že všechny incidenty zavinil portugalský rozhodčí Carlos Ramos svými nešťastnými verdikty.

Vše rozpoutalo varování za nepovolený koučink. Televizní kamery jasně odhalily, že se trenér Patrick Mouratoglou snažil gesty předat své svěřenkyni pokyny. Ramos to viděl a trestal. Williamsová na tiskové konferenci ještě netušila, že se Mouratoglou pro televizi ESPN ke koučování přiznal.

"To jsme si s rozhodčím vyjasnili. Jasně jsem mu vysvětlila, že bych raději prohrála, než abych vyhrála díky podvodu," zopakovala před novináři formulku, kterou emotivně použila i v prvotním rozhovoru s Ramosem na kurtu. Novináři pak Williamsovou upozornili na trenérovo přiznání.

"My ale nemáme signály, nikdy jsme je nevymýšleli. Nerozumím tomu," reagovala třiadvacetinásobná grandslamová šampionka. 

Varování z úst Ramose ji rozlítilo. Po pátém gemu druhé sady naštvaně rozmlátila raketu, za což už následoval trestný fiftýn. Portugalce pak nazvala lhářem a zlodějem, to hned několikrát. Dokola ho vyzývala k tomu, aby se jí nahlas omluvil za urážku. Ramos nakonec neměl jinou možnost než podle pravidel sáhnout po trestném gemu.

Z příznivého stavu 3:1 tak Williamsová během chvíle "vykouzlila" klíčovou ztrátu 3:5, kterou už obdivuhodně klidná japonská hráčka s přehledem využila.

"Ano, řekla jsem mu, že je zloděj. Bylo to tak, protože mi vzal bod. Vlastně trval na tom, že jsem podváděla. To ale nebyla pravda," hájila se americká tenistka.

A zašla ještě dál. Už během utkání po příchodu supervizorů turnaje upozornila Williamsová na nefér zacházení a narážela přitom na své pohlaví. Po duelu při setkání s novináři rozhodčího Ramose obvinila ze sexismu.

"Byla to jednoznačná známka sexismu. Podívejte se, muži neustále na rozhodčího křičí. Cokoli si zamanou. Kdyby muž označil rozhodčího za zloděje, nikdo by mu gem nevzal. Ani náhodou," vyjádřila se.

"Jsem tady proto, abych se rvala za ženská práva v tenisu. A budu to dělat dál. Budu bojovat za to, aby se na obě pohlaví pohlíželo stejně," dodala sebevědomě. Na Twitteru ji v jejím úsilí podpořila bývalá hráčka a průkopnice rovnosti pohlaví v bílém sportu Billie Jean Kingová.

"Děkuji ti, Sereno, za to, že mluvíš o tomto dvojím metru. Je potřeba víc hlasů, aby na to upozorňovaly," napsala.

Williamsová vyjádřila lítost alespoň vůči nešťastné vítězce. Ósakaová do značné míry přišla o nejkrásnější chvíle své kariéry. Rozčilený dav na stadionu Arthura Ashe pochopitelně stál za svou ikonou a při slavnostním vyhlášení dlouho bučel. Japonka se neubránila slzám. A slzy štěstí to rozhodně nebyly.

Američanka se pak rozplakala také, to když uklidňovala diváky a vyzývala je ke sportovnějšímu chování.

"To bylo zlé, cítila jsem se v tu chvíli hrozně. Naomi tam stála jako zasloužená vítězka. A plakala. Právě vyhrála svůj první grandslam a bučení si rozhodně nezasloužila," řekla Williamsová, která se s Carlosem Ramosem už na kurtu s největší pravděpodobností nikdy nesetká.

Rozhodčí hned po mečbolu promptně opustil dvorec coby americký veřejný nepřítel číslo jedna. K celému incidentu se zatím nevyjádřil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Tripartita se mimořádně sejde začátkem února, projedná nový návrh rozpočtu

Tripartita se v únoru mimořádně sejde kvůli novému návrhu státního rozpočtu. S odbory a zaměstnavateli budou pravidelně jednat také ekonomičtí ministři. Jejich pravidelné porady se obnoví. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tripartita zasedla poprvé po nástupu nového kabinetu.

Původní verzi státního rozpočtu, kterou připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), Fialův kabinet přepracovává. Plánovaný schodek 376 miliard korun chce dostat pod 300 miliard. Stát hospodaří nyní v rozpočtovém provizoriu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy