Nejhorší tenista historie? Fraška v Dauhá prý byla vsazená, Ukrajinec bral balík

Jiří Škuba Jiří Škuba
Aktualizováno 10. 12. 2019 20:00
Artem Bahmet je momentálně nejsledovanějším tenistou na internetu. A to přesto, že mu dělá problémy trefit se raketou do míčku. Ukrajinský mladík se proslavil naprosto otřesným výkonem, se kterým se snažil proniknout do hlavní soutěže turnaje Futures v Dauhá.
Artem Bahmet | Video: Youtube.com

Soupeř Krittin Koaykul, hrstka přítomných diváků a rozhodčí nevěřili vlastním očím, když se Bahmet pustil do prvních výměn. Stylem a kvalitou hry připomněl plážové bitvy v líném tenisu na dovolené u Baltu a trefit míček, to byl pro něj málokdy řešitelný problém.

Svůj boj o účast na turnaji s dotací 11 000 liber prohrál po 22 minutách, když neuhrál jediný ze 48 bodů. A to přesto, že Thajec na druhé straně kurtu brzy pochopil, že proti němu žádný Federer nestojí a balony směrem k Ukrajinci spíš pinkal.

Bahmet působil dojmem, že ve svém životě nedržel raketu v ruce, jeho přítomnost v oficiálním turnaji Mezinárodní federace je nepochopitelná.

Posměšky nad Behmetovým výkonem však záhy vystřídalo podezření, zda za jeho představením v Dauhá nejsou podvody se sázením. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že Ukrajinec je ve skutečnosti tenisovým manažerem, který pouze využil nedostatku přihlášených do kvalifikace. Nejdřív si proti sobě vsadil a pak vzal raketu poprvé v životě do ruky.

Jediné, co pořadatelé turnaje vědí s jistotou, je fakt, že o Bahmetovi nevědí nic. V záznamech ITF o něm není jediná zmínka, nikdy neodehrál oficiální zápas a ani se nikdy neobjevil na žebříčku.

K podivnému zápasu později začaly prosakovat další informace. Na ruském online fóru, věnovaném tenisovým sázkám, se objevily příspěvky od údajných Behmetových kompliců. Ti tam také vyvěsili print screeny online tiketů, které byly vsazeny u jedné ze světových sázkových kanceláří.

Pokud jsou autentické, výherci si přišli na šedesát tisíc korun při přibližně polovičním vkladu. Čistý zisk tedy činí něco okolo třiceti tisíc. "Tyto peníze pokryjí cestu dvou lidí do Dauhá a týdenní ubytování ve fajn hotelu," napsal na forum jeden z uživatelů, přičemž další zisky se prý nabízejí díky tomu, že Bahmet a jeho parťák budou turnaj sledovat přímo na místě a předávat informace pro další sázky.

Komentátoři na ruském fóru vesele žertovali, že Bahmet ještě nikdy nehrál a ani pravidla neznal správně.

Což ovšem evidentně nevadí. Pokud kdokoli zaplatí vstupní poplatek ve výši přibližně 700 korun, může se přihlásit do kvalifikace jakéhokoli turnaje Futures, který má v losování volné místo.

To byl také hlavní motiv loni vydané knihy Chasing Points, kterou napsal britský tenista Gregory Howe. Ten vyhrál několik zápasů série Futures, což mu stačilo na vstup do kvalifikace okruhu ATP v Dubaji, kde například sdílel šatnu s Rogerem Federerem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy