Nejdříve smršť a pak drama. Plíšková utekla Muguruzaové z mečbolu a v Singapuru slaví první výhru

24. 10. 2016 19:26
Česká tenistka Karolína Plíšková v prvním zápase na Turnaji mistryň přehrála Španělku Garbiňe Muguruzaovou 6:2, 6:7 a 7:5. Češka přitom vedla ve druhé sadě 3:1 a měla našlápnuto k výhře. Poté ale přišel výpadek účinného servisu a více chyb na raketě rodačky z Loun, prohrála tiebreak a rozhodnout musela třetí sada. V ní už měla vítězka letošního French Open finalistku US Open na lopatě, podávala na vítězství a měla dokonce mečbol. Plíšková ale dokázala sadu otočit a vyhrát ji 7:5.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Reuters

Singapur - Tenistka Karolína Plíšková ozdobila svoji premiéru na Turnaji mistryň vítězstvím v zápase plném zvratů. Utkání se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou v Singapuru nadějně rozehrála, pak málem ztratila, ale mečbol se štěstím odvrátila a nakonec letošní vítězku Roland Garros porazila 6:2, 6:7 a 7:5.

"Bylo to opravdu těžké utkání,byla jsem blízko k výhře ve druhém setu, ale pak se soupeřka zvedla, začalo jí to padat do kurtu a musely jsme hrát třetí. V něm jsem prohrávala a i když ona byla blízko vítězství, pořád jsem věřila, že můžu vyhrát," řekla v rozhovoru na dvorci Plíšková.

Ve středu se Plíšková střetne v duelu neporažených hráček se Světlanou Kuzněcovovou. Ruská tenistka v úvodním utkání Bílé skupiny s obhájkyní titulu Agnieszkou Radwaňskou také odvrátila mečbol a Polku porazila po boji 7:5, 1:6 a 7:5.

"Pro mě je to dnes důležitá výhra. Seznámila jsem se s povrchem a teď budu připravená na další zápas," slíbila česká tenistka.

Na kurt se dostala deset minut před jedenáctou hodinou večer a po první rozpačité hře se rozjela. Od stavu 0:1 získala pět her v řadě, dobře podávala, a když už se hrála delší výměna, měla Plíšková většinou převahu. Světová šestka Muguruzaová jí pomáhala řadou chyb a první set česká tenistka získala bez problémů.

Na úvod druhé sady vzala podání Muguruzaové, ale rychlý konec zápasu se nekonal. Plíšková začala míjet dvorec a v šesté hře druhé sady poprvé přišla o servis. "Seš lepší. Nepanikař a jedem!" povzbuzoval o pauze za stavu 3:4 českou jedničku trenér Jiří Vaněk. Plíšková ale ztratila po chybách i další servis a Španělka šla podávat na zisk druhého setu. Finalistka US Open Plíšková si ještě vynutila tie-break, v něm vedla 3:0, jenže Muguruzaová pak hrála odvážněji a zkrácenou hru získala.

Ztráta setu se na Plíškové podepsala a ve třetím dějství byla rázem horší. Ve výměnách byla pod tlakem, nepomohla si servisem a prohrávala 0:4. Bojovala dál a vyplatilo se. Snížila na 1:4 a ve čtvrthodinovém gamu, v kterém si několikrát pomohla jestřábím okem, vydřela brejk. Sice vzápětí čistou hrou přišla o podání, ale za stavu 2:5 odvrátila mečbol, při kterém Muguruzaová trefila nabíhaný volej do sítě.

Navrátilová: Fantastický obrat

A najednou se poměr sil na kurtu obrátil. Plíšková znovu nabrala sebejistotu, zatímco soupeřce jako by se rozklepala ruka. Muguruzaová nedokončila utkání ani při svém dalším servisu a Plíšková po čtyřech získaných hrách v řadě vedla 6:5. Neuvěřitelný finiš vzápětí dokončila a zápas vyhrála v 1:20 ráno místního času.

"Fantastický obrat. Plíšková už byla dole fyzicky i psychicky, ale bojovala a nevzdávala," řekla při komentování legendární Martina Navrátilová. "Její trenér jí hodně pomohl. Mluvil pozitivně a dobře jí poradil, co a jak dělat," uvedla.

Plíšková si k výhře pomohla 34 vítěznými údery a 14 esy. "Podává jednoduše, bez zbytečného pohybu, podobně jako Serena (Williamsová). K tomu servis dobře rozděluje do stran a hraje i vhodně soupeřce do těla," chválila Navrátilová.

Pokud Plíšková ve středu Kuzněcovovou porazí a Muguruzaová zdolá ve druhém utkání Radwaňskou, postoupí česká tenistka s předstihem do semifinále.

Tenisový Turnaj mistryň v Singapuru (tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů):

Bílá skupina:

Karolína Plíšková (4-ČR) - Muguruzaová (5-Šp.) 6:2, 6:7 (4:7), 7:5, Kuzněcovová (8-Rus.) - A. Radwaňská (2-Pol.) 7:5, 1:6, 7:5.