Nechci se změnit, řekla Krejčíková po triumfu. Psycholožka prý hrála klíčovou roli

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 6. 2021 7:10
"Jsem neuvěřitelně šťastná. Splnil se mi sen," kroutila nevěřícně hlavou česká tenistka Barbora Krejčíková už jako čerstvá grandslamová šampionka ve dvouhře na Roland Garros.
Barbora Krejčíková s trofejí pro vítězku Roland Garros.
Barbora Krejčíková s trofejí pro vítězku Roland Garros. | Foto: Reuters

Netušila, jak popsat své emoce. Dvě hodiny po proměněném finálovém mečbolu stále složitě hledala slova vhodná pro vyjádření svých pocitů.

"Míchá se ve mně tolik emocí, tolik věcí mi běží hlavou. Je těžké dát dohromady nějaké věty," popisovala, aby se hned vzápětí rozjela a otevřeně hovořila o závěru fenomenální cesty pro pohár Suzanne Lenglenové.

Za hlavní klíč k životnímu úspěchu označila psychiku. Znovu musela před zápasem vést dlouhý hovor s psycholožkou a opět se dočkala pomoci, kterou potřebovala. "Ujistila mě, že jakmile vstoupím na kurt, panika zmizí. A to se také stalo. Byla jsem za to strašně šťastná," prozradila.

S psycholožkou se radila od osmifinále proti Sloane Stephensové už i před každým následujícím zápasem. Právě před duelem s americkou přemožitelkou Karolín Plíškové a Muchové zůstala zamčená v šatně, plačící, panikařící a paralyzovaná. 

Ve své kůži nebyla ani v posledních třech dnech, kdy na ni nervozita dolehla plnou vahou.

"Nikdy jsem nebyla v takové situaci, opravdu jsem chtěla moc vyhrát, na druhou stranu jsem ale věděla, že pokud budu chtít moc vyhrát, tak si na sebe vytvořím tlak a nevyhraju," přiblížila zapeklitost situace.

Dostala jednoduché rady, jak se s nervozitou poprat. "Dala mi odvahu jít na kurt a být šťastná za to, že na něj mohu jít. Měla jsem to brát jako běžný zápas, dokonce spíš jako trénink. To byl přístup, který pomohl," prozradila Krejčíková.

Pětadvacetiletá tenistka z Ivančic se za osm měsíců vyšvihla z hráčky druhé světové stovky k trofeji pro grandslamovou šampionku. Zařadila se po bok českých tenisových legend.

Po Haně Mandlíkové, Janě Novotné a Petře Kvitové je čtvrtou Češkou, která na turnajích velké čtyřky ovládla dvouhru.

Jak se jí změní život? Krejčíková především doufá, že nevšední úspěch nijak nezmění ji samotnou.

"Chci to být pořád já, nechci se změnit, chci dál tvrdě pracovat. Je to pro mě velká motivace, abych si tuhle cestu užívala. Myslím si, že pořád budu ta malá holka z malého města, která začínala mlácením o tenisovou zeď. Ne, nejspíš se nic nezmění," usmívala se.

Inspiraci v tom, jak by velký úspěch neměl zásadně pozměnit charakterové rysy člověka, hráčce dala její zesnulá trenérka Jana Novotná.

Krejčíková světu připomněla příběh začátku jejich spolupráce. Jako mladá juniorka sebrala odvahu, zaklepala na dveře wimbledonské šampionky z roku 1996 a požádala o pomoc s tenisovou kariérou. 

"Netušila jsem tehdy, jak bude reagovat. Ale byla strašně milá, vřelá. Řekla mi, ať přijdu na trénink, že si můžeme pinknout," zavzpomínala Krejčíková.

"Byla jsem z takové osobnosti nervózní, ale ona se vůbec nechovala jako někdo, kdo má doma tolik titulů. Byla úplně normální. To jsem si na ní hrozně cenila a bylo to něco, co mě inspirovalo. Byla to ikona, ale stále velmi pokorná. Prostě vzor. Chtěla bych být stejná," zasnila se v součtu se čtyřhrami již šestinásobná grandslamová vítězka.

"Vždycky mi říkala: Je jedno, kolik toho vyhraješ, vždycky musíš přijít a říct ahoj, prosím a děkuji. Je strašně důležité chovat se mile," dodala nová česká tenisová šampionka.

Video: Sestřih finále French Open mezi Barborou Krejčíkovou a Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou

Sestřih finále French Open mezi Barborou Krejčíkovou a Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy